Platba úsměvem. V Číně se rozjíždí terminály s rozeznáváním obličeje

  11:09aktualizováno  11:09
Čínské obchody mají v oblasti digitálních plateb ohromný náskok. Mobilní platby jsou v Číně velmi oblíbené a neustále tak vznikají nové podobné technologie. Jednou z nich je i tzv. platba úsměvem smile-to-pay, kterou vyvinula firma Alibaba. Zákazník s sebou díky ní na nákupy nemusí nic nosit – stačí jeho obličej.

Systém Smile-to-pay od společnosti Alibaba, který umožňuje zákazníkům platit za pomoci systému rozpoznávání obličeje | foto: Alibaba

Systém poprvé čínský gigant Alibaba představil před dvěma lety. Tehdy ho v městě Chang-čou, kde má Alibaba sídlo, začaly testovat restaurace KFC. Podle webu Tech Crunch byl tento řetězec jasnou volbou – Alibaba je totiž investorem ve společnosti Yum China, provozovateli KFC v Číně.

V současnosti jej pak používají desítky řetězců po celé Číně. Jediné, co zákazník k nakupování pomocí rozpoznávání tváře potřebuje, je účet v aplikaci Alipay. V té stačí dát souhlas s používáním technologie rozpoznávání tváře a systém „smile-to-pay“ je aktivován.

Při nákupu se pak už jen stačí podívat do kamery, podobně jako je tomu například při průchodu kontrolou pasažérů s biometrickým pasem na ruzyňském letišti. „Nemusím u sebe ani mít mobilní telefon, můžu jít nakupovat, aniž bych si s sebou cokoliv bral,“ citoval list The Guardian Po Chua z řetězce pekáren Wedome.

Jeho firma tento systém používá ve třech stovkách svých prodejen. „V dřívějších stadiích mobilních plateb to nebylo možné – až po zrodu technologie pro rozeznávání obličejů můžeme platit, aniž bychom k tomu cokoliv potřebovali,“ dodal Chu.

Systém může špehovat

Kritici systému však upozorňují na to, že by se dal snadno zneužít. „Je tu velké riziko, že by data mohl začít používat stát pro své vlastní potřeby, například pro dohled nad občany nebo jejich monitorování,“ řekl analytik Adam Ni.

Podle Niho by díky datům sbíraným systémem mohla vláda také sledovat disidenty. Navíc by je podle něj mohla využít k etnickému profilování. To už v současnosti probíhá u Ujgurů, čínské muslimské menšiny. Ty vláda sleduje pomocí mnohých kamer a odposlouchávání telefonů (více čtěte zde).

Vývojáře systému však jeho možné zneužití neodrazuje. Alibaba do systému v příštích letech plánuje nalít další tři miliardy yuanů, v přepočtu zhruba 9,7 miliardy korun.

Ty mimo jiné podle svých prohlášení použije i na „zkrášlující“ filtry. Více než polovina lidí, kteří systém smile-to-pay v minulosti použili, ho totiž už znovu nechce používat, protože si připadá ošklivá.

Autor:

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Další z rubriky

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Airbus chce sledovat své cestující. Do letadel plánuje zavést senzory

Dopravní letadlo Airbus A350-900, které společnost Singapore Airlines nasazuje...

Největší evropský výrobce letadel Airbus chce mít své cestující pod dohledem. Pomocí speciálních senzorů rozmístěných...

Volfefe index bude sledovat dopad Trumpových tweetů na finanční trhy

Twitterový účet Donalda Trumpa

Čím víc americký prezident Donald Trump sděluje své názory skrz sociální síť Twitter, tím víc akciové trhy kolísají....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz