Slovenští Romové si zahrají ve filmech o euru

  1:25aktualizováno  1:25
Jak jen naučíme Romy v nejzaostalejších osadách počítat v eurech? lámali si hlavu ve Slovenské národní bance. A pak na to přišli. Zvládne to jedině Štefan nebo Esmeralda. Tedy obrazně řečeno.
Ve filmu budou účinkovat sami Romové. Ilustrační foto.

Ve filmu budou účinkovat sami Romové. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

"Objíždíme slovenské osady a natáčíme scénky s místními lidmi. O euru si v nich povídají skuteční obyvatelé Humenného, Romové od Levoči nebo třeba z Vranova," říká ředitelka Romské tiskové agentury Kristina Magdolenová. Věří přitom, že DVD, na kterém lidé z osad poznají své sousedy, půjde na dračku.

Slovensko se od 1. ledna příštího roku stane novým členem eurozóny a korunu nahradí společná evropská měna. A úřady chtějí zamezit tomu, aby nepřipravené občany okrádali lichváři a podvodníci.

Je libo pirátskou kopii?
Pokud si někdo bude chtít instruktážní DVD zkopírovat, nemusí se bát, že by mu šel Ochranný svaz autorský po krku. "Originálů budeme mít čtyři tisíce kusů. Budeme je rozdávat obecním úřadům, do komunitních center, terénním pracovníkům i nápravným ústavům. A vypalování se meze nekladou!" říká Magdolenová.

Dílo, jehož vytvoření bude stát 600 tisíc slovenských korun, totiž podle ní nebude podléhat autorským právům. Nahrávka, na níž budou nejen scénky, ale i reportáže z představení kočovného romského divadla Romathan o euru a písně, je určená především zhruba 160 tisícům Romů, kteří žijí v plechových boudách či zdevastovaných panelácích po celém Slovensku.

"Tito lidé mluví většinou jednoduchou romštinou, podléhají různým davovým psychózám, je možné s nimi lehce manipulovat. I to jsme museli při tvorbě našich příspěvků a reportáží zohlednit," vysvětluje Magdolenová.

DVD by mělo posloužit třeba i Marcele Kapušanské z Trebišova. "Beru vdovský důchod 3 900 korun, ne? A tomu euru vůbec nerozumím. Vím jen, že budu mít míň. A co si za to koupím? Co? Musím platit elektriku, vodu," vypočítává na prstech s červeně nalakovanými nehty Kapušanská.

Jak se budou po přechodu na euro peníze přepočítávat, jí zatím nikdo nevysvětlil. Probíhající eurokampaň je zaměřená právě na romské ženy. "V našich rodinách totiž drží kasu ony," vysvětluje Monika Sinuová, která na projektu spolupracuje.

Mají však ti nejchudší vůbec možnost pustit si takovou technickou vymoženost, jakou je DVD? "Ale ano. Chudí nebo bohatí, přehrávače má i v osadách kdekdo," směje se Daniel Pohlodka, který žije na okraji romského ghetta v Trebišově, nedaleko od maďarské a ukrajinské hranice.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Do malířství proniká umělá inteligence. Draží se obraz vytvořený počítačem

Na březnové aukci výtvarného umění v londýnské pobočce Sotheby’s se budou...

Co je hlavním nástrojem malíře? Štětec. Ten však v budoucnu může nahradit počítač a umělá inteligence. A všímají si...

Dítě se o mě nestará, stěžuje si u soudu otec. Chce po něm výživné

Ilustrační snímek

Bangladéšský důchodce využil místního zákona o vyživovací povinnosti dětí vůči rodičům. Podobné povinnosti mají potomci...

Největšímu letadlu na světě odzvonilo, Airbus ohlásil konec výroby

Airbus A380 je letadlo se dvěma palubami. Podobné uspořádání má i legendární...

Evropská společnost Airbus ve čtvrtek ohlásila konec výroby letounu A380 superjumbo. Největší stroj pro osobní přepravu...

Najdete na iDNES.cz