Plynovod TurkStream spojuje Rusko a Turecko, odkud se surovina dopravuje dál na Slovensko. Dříve Slovensko dováželo ruský plyn přes Ukrajinu. Ta však od Nového roku zastavila tranzit ruského plynu do Evropy přes své území. Stalo se tak po ukončení pětiletého kontraktu mezi ukrajinskou společností Naftohaz a ruským Gazpromem.
Státem kontrolovaná společnost SPP je největším prodejcem plynu na Slovensku. Slovenský premiér Robert Fico v posledních týdnech usiloval o zajištění dodávek plynu z východu. Navštívil kvůli tomu Moskvu i Turecko. Během návštěvy Turecka označil Ankaru za klíčového partnera pro zajištění dodávek ruského plynu na Slovensko právě prostřednictvím plynovodu TurkStream.
Po návratu z Moskvy počátkem ledna Fico uvedl, že se zemní plyn pro Slovensko podařilo zajistit. Zástupcům Evropské komise také sdělil, že rozhodnutí ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zastavit tranzit ruského plynu výrazně poškozuje Slovensko a především Evropskou unii. Kyjevu tehdy pohrozil recipročním opatřením.
Slovensko má smlouvu s Gazpromem o dodávkách plynu do roku 2034. Kontrakt počítá s tím, že Rusko plyn dopraví na Slovensko. Ferencz řekl, že SPP tuto smlouvu nevypoví.
SPP se podle Ferencze připravil na očekávané zastavení dodávek plynu přes Ukrajinu naplněním zásobníků a uzavřením kontraktů na dovoz plynu z jiných zdrojů. Společnost už dříve uvedla, že tyto alternativní dodávky jsou dražší než ruský plyn, a to hlavně kvůli tranzitním poplatkům.
Naplněnost zásobníků |