Mobilní iDNES.cz

Rubriky | Hledání

Slováci vydali žebříček miliardářů, většina z nich zbohatla v Česku

3. května 2013  13:58
Slovenský měsíčník Forbes zveřejnil první seriózní žebříček slovenských miliardářů. Velká část z nich nejméně část svých miliard vydělala v Česku, ale i v jiných zemích střední Evropy. Výjimkou jsou internetoví miliardáři ze softwarové firmy Eset.
foto | foto: Petr Topič, MAFRA

Šéf Agrofertu Andrej Babiš (27. září 2012, Praha)


Československo nikdy neskončilo. Alespoň pro většinu slovenských miliardářů. Andrej Babiš, Jaroslav Haščák, Tomáš Chrenek, Patrik Tkáč, to je jen několik jmen ze seznamu nejbohatších Slováků, který poprvé v seriózní podobě zveřejnila slovenská mutace renomovaného světového měsíčníku Forbes.

Velká část nejbohatších Slováků má společné jedno - velkou část svého majetku získali nebo vlastní právě v České republice. Ta je v mezinárodní expanzi slovenských finančních či podnikových impérií zákonitě první zahraniční destinací, kam po Slovensku směřují.

Podle slovenského Forbesu je nejbohatším "slovenským" miliardářem 59letý Andrej Babiš, jehož jmění Forbes odhaduje na 1,54 miliardy eur, tedy téměř čtyřicet miliard korun.

Na druhém místě je pětačtyřicetiletý realitní magnát Ivan Chrenko z HB Reavis Group. Staví také v Česku, své developerské aktivity však rozvíjí po celé střední Evropě. Odhadovaný majetek: 600 milionů eur (asi 15 miliard korun).

"Plnohodnotní Slováci"

Na třetím místě je třiačtyřicetiletý spolumajitel Penty Jaroslav Haščák s necelou půlmiliardou eur osobního majetku. Aktivity Penty v Česku jsou velmi významné, vlastní například největší českou leteckou továrnu Aero u Prahy.

Čtvrtý na žebříčku je devětačtyřicetiletý původně železářský magnát Tomáš Chrenek se 440 miliony eur. Penta v osobě třiačtyřicetiletého Martina Kúšika obsadila i pátou příčku -  Kúšik má podle Forbesu majetek 420 milionů eur.

V závěsu za Pentou jsou lidé spjatí s další česko-slovenskou kapitálovou skupinou J&T. Otec a syn Josef a Patrik Tkáčovi (62 a 39 let) se mohou pochlubit majetkem v hodnotě přibližně 360 milionů eur, podobně je na tom další zakladatel investiční skupiny Ivan Jakubovič.

Až další tři miliardáře lze považovat za "plnohodnotné" Slováky. Trojice spolumajitelů softwarové bratislavské firmy Eset Miroslav Trnka, Pater Paško a Rudolf Hrubý si téměř rovným dílem dělí 700 milionů eur. Na desátém místě je pak spoluvlastník HB Reavis Group Viliam Pančík s 200 miliony eur, tedy v přepočtu asi pěti miliardami korun.

První hodnověrný žebříček

"Žebříček představuje první hodnověrné ocenění majetku nejúspěšnějších Slováků. Vycházeli jsme z oficiálních údajů firem, ke kterým se jejich majitelé přiznávají a které zveřejňují finanční výsledky v souladu s potřebami metodiky nejprestižnějšího žebříčku magazínu Forbes," uvedl pro Sme.sk šéfredaktor Forbes Slovensko Juraj Porubský.

Zároveň dodává, že bohatství lidí z žebříčku je téměř výlučně vázáno ve společnostech, které vybudovali, a představuje hodnotu, kterou by získali, kdyby se teoreticky rozhodli své podíly prodat.

Autor:

Diskuse k článku

počet příspěvků: 76, poslední 14. 5. 2013, 18:44
Vstup do diskuse

Další články z rubriky

Nahoru

Uklízečky, dělníci i kuchaři. Podívejte se, koho české firmy nejvíc shánějí

Cena jablek poletí nahoru jako u másla, odhaduje sadař

Rostoucí ceny bytů ženou Čechy do nájmů. Ty však také stoupají

Klasici v reklamě: Mozart ve světě akčních slev, Strauss pánem kukuřice

Demokracie už narazila na svůj vlastní limit, říká teoretik chaosu

Ekologické nakupování musí lidi bavit, říká autor bezobalového projektu

Rubriky

Nahoru
iDNES.cz > Ekonomika > Domácí | Podniky | Zahraniční | Doprava | EET | Spotřebitel | Test DNES
Jak jste spokojeni s m.iDNES.cz? Vyjádřete se zde