Dělit materiál potřebuje každý, říká oceněný výrobce řezacích strojů

  7:00aktualizováno  7:00
Sofistikované stroje slovenské firmy MicroStep řežou díly pro konstrukci lodí, bagrů nebo mostů. Zakladatelé Alexander Varga a Eva Stejskalová vybudovali předního světového výrobce v oboru a svou zemi hájili na prestižní soutěži EY podnikatel roku.

Zakladatelé společnosti MicroStep Alexander Varga a Eva Stejskalová | foto: EYiDNES.cz

Oba jste dělali výzkum na Slovenské technické univerzitě. Co vás vedlo k tomu, že jste se počátkem devadesátých let vrhli do podnikání?
Varga: Firmu jsme zaregistrovali v lednu 1991. Bylo to období, kdy se všechno začalo měnit a nám se otevřela tato možnost. Už předtím jsem spolupracovali s průmyslovými podniky. Nebyli jsme jen čistě vývojoví pracovníci akademického typu, jejichž jediným výsledkem byly publikace, což nám dávalo šanci začít v tomto odvětví podnikat. První rok jsme měli obrat asi dva miliony korun, druhý rok nám to už vystřelilo na deset.

Co jste tenkrát vyráběli?
Varga: Aplikace řídících systému pro různé oblasti průmyslu. Dělali jsme třeba monitorování výroby, vybavili jsme výrobní proces snímači a sběrem informací. Také třeba regulátory vodních turbín pro vodní elektrárny, odminovací stoje a různé exotické věci. Potom přišly na Slovensku daňové změny, kdy bylo potřeba vybavit pokladny fiskálními moduly, tedy to, co nyní toužebně očekáváte všichni i u vás (smích). Na tom jsme se podíleli, vyráběli jsme procesorové moduly, které si pamatovaly všechny vydané bločky. Vyrobili jsme jich tisíce kusů.

MicroStep

Společnost MicroStep založili univerzitní pracovníci Alexander Varga a Eva Stejskalová v lednu 1991. Během let se společnost vypracovala na předního světového výrobce sofistikovaných řezacích strojů CNC. Loni dosáhla obratu 26 milionů euro a vyváží do 53 zemí světa. Spoluzakladatelé získali na Slovensku titul EY podnikatel roku.  

Chystáte se podílet i na elektronické evidenci tržeb v Česku?
Varga: To ne, i když bychom to asi dokázali vyrobit, postupně jsem se však přeorientovali na novou oblast a už na to ani nemáme kapacitu. Máme dost práce a nepotřebujeme další problém.

Kdy jste začali vyrábět řezací stroje, váš klíčový segment?
Varga: Začali jsme někdy v roce 1993, ta oblast se nám zalíbila, snažili jsme se v ní získat více zakázek a postupně na to přešla celá firma. Řezací stroje dnes zabezpečují dominantní obrat mateřské firmy v rozsahu 26 milionů eur.

A jaká jsou vaše další odvětví?
Varga: Vedle toho jsme založili několik dceřiných společností jako třeba MicroStep HDO, která dělá systémy řízení v energetice, softwary pro nákup elektrické energie, tedy úplně jiné oblasti.

Zpočátku byli vaši zákazníci především ze Slovenska a okolních zemí. Dnes jste především exportní firma. Jak se vám podařilo prorazit na západní trhy?
Varga: V 1997 jsme se zúčastnili veletrhu v Essenu s jedním poměrně jednoduchým strojem. Zájem nás překvapil a navázali jsme první kontakty. Těsně předtím jsme vystavovali stroje v Nitře a seznámili jsme se tam s firmou, která se dnes už jmenuje MicroStep CDM. Majitel té firmy žil v Německu, měl kontakty a naše stroje se mu líbily. Tak se to rozběhlo, bobtnalo to, začali jsme chodit na výstavy, získávat kontakty a reference. Německo má tu výhodu, že je to velmi kvalifikovaný trh. Pokud někomu řeknete, že vaším hlavním odbytištěm je Německo, tak to má punc kvality. Pokud je to dobré pro Němce, tak to bude dobré pro všechny.

Majitel polského výrobce kancelářského nábytku Nowy Styl nedávno v rozhovoru pro MF DNES řekl, že příchod na německý trh pro něj znamenal především nutnost výrazně navýšit kvalitu. To, co stačilo jinde, v Německu neuspělo. Byl to i váš případ?
Varga: Neměli jsme problémy s kvalitou výrobního typu, třeba že by bylo něco špatně svařené. Němci však měli zájem o nejvyspělejší řešení. Mysleli jsme si, že tam budeme dodávat levné stroje. Ukázalo se ale, že o takové nemají zájem. Chtěli především složité funkcionality.
Stejskalová: V současnosti máme spíš opačný problém. Náš běžný standard je pro některé trhy jako Řecko nebo Bulharsko příliš vysoký. Na druhou stranu máme zastoupení v Itálii, což je velmi průmyslová země se spoustou domácích výrobců. Tam prodáváme jen drahá, sofistikovaná řešení.

Kdo jsou vaši zákazníci?
Varga: Dělit materiál potřebuje každý a kdo si myslí, že ne, tak o tom ještě neví. Naše stroje má třeba Bosch, nyní jim do závodu v Německu dodáváme dva stroje 15 metrů dlouhé a 3,5 metrů široké. Potom třeba firma Neptune Shipyards, která vyrábí speciální lodě nebo výrobce obřích jachet Lürssen, který před půl rokem vyrobil největší jachtu světa.
Stejskalová: Konstrukci olympijského stadionu v Soči řezali naši ruští zákazníci na našich strojích.

EY světový podnikatel roku 2015

Váš obor je hodně závislý na tom, jak se daří ekonomice a jakou ochotu mají firmy investovat. Jak se vám podařilo přestát ekonomickou krizi?
Stejskalová: Máte pravdu, pokud je ekonomická situace špatná, tak to cítíme. V období finanční krize nám výroba klesla o 60 procent.
Varga: Firmy nekupovaly nové stroje. Byl zde navíc obrovský přetlak strojů z druhé ruky. To jsme museli strávit. Snažíme se, abychom stáli na více nohách a abychom působili i v jiných oblastech.

A co aktuální dění v Rusku? Jaké má dopady na MicroStep?
Varga: Rusko je velmi důležitý partner. Co se týká embarga, tak našich stojů se to nedotklo, i když spadají pod zboží dvojího určení. Pokud však vezmete technologické přesnosti, které dosahují, tak z toho vypadnou. Větší problém je devalvace měny. Není to takové, jako to bylo dříve.
Stejskalová: Dá se říct, že dnes můžeme dodávat jenom do státních firem, soukromé firmy v Rusku jsou ve velmi špatné kondici.

Autor:
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Návrat Vindobony a více vlaků kvůli slevám. Železnici čekají od prosince změny

Více expresů do Plzně a Chebu nebo návrat přímého spojení z Berlína přes Prahu a Brno do Vídně a Štýrského Hradce. To...

Nejdelší let na světě proběhl hladce, v Sydney přistál po 19 hodinách

Na letiště v australském Sydney dosedl v sobotu večer SELČ, v neděli ráno místního času, boeing aerolinek Qantas, který...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Nejdelší let na světě proběhl hladce, v Sydney přistál po 19 hodinách

Na letiště v australském Sydney dosedl v sobotu večer SELČ, v neděli ráno místního času, boeing aerolinek Qantas, který...

Epidemie obezity pokračuje. Daňové poplatníky čekají těžší časy

I letos si lidé 11. října připomněli Světový den obezity. Rozhodně však nebylo co slavit. Organizace pro hospodářskou...

Čína roste nejpomaleji od devadesátých let, HDP stouplo o 6 procent

Čínský hospodářský růst se ve třetím čtvrtletí během celní války s USA zpomalil na šest procent. To je nejnižší úroveň...

Ježíšovy boty stojí nekřesťanské peníze, v podrážce mají svěcenou vodu

Svěcená voda v podrážkách, krucifix na tkaničkách a vůně kadidla, takovými přidanými hodnotami se může pochlubit pár...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz