Od tohoto data se stane euro zákonným platidlem. Po přijetí jednotné evropské měny koruna nezmizí ze dne na den. Ještě šestnáct dní po Novém roce bude pokračovat společný oběh koruny a eura, přičemž obchodníci by již měli vydávat jen euromince a eurobankovky.
Už ode dneška za měsíc by se ve slovenských obchodech měly objevit dvojí ceny - tedy v eurech i korunách. S cenovkami, na kterých budou uvedeny obě dvě měny, se budou Slováci setkávat až do konce roku.
Podobně postupovala většina zemí, které euro zaváděly, naposledy Slovinsko v roce 2007. Vlády se tak snaží bránit tomu, aby prodejci eura využili ke zdražení. Hlavně u malých položek, jídel či kávy v restauracích, se zaokrouhlení o pár centů nahoru vždy ztratí.
Na nové počty se musí připravit i čeští turisté, pro které je Slovensko druhé nejoblíbenější místo na dovolenou. Loni jich tam vyrazilo více než sedm set tisíc.
Do konce roku 2009 si Slováci budou moci měnit slovenské koruny za eura v komerčních bankách, poté již jen ve slovenské centrální bance.
Národní symboly budou vyobrazeny, stejně jako v ostatních členských státech eurozóny, jen na mincích. Na rubu mincí v hodnotě jednoho a dvou eur bude vyobrazen slovenský dvojitý kříž, na rubu mincí v hodnotě 10, 20 a 50 centů Bratislavský hrad. Nejdrobnější mince v hodnotě 1, 2 a 5 centů ponesou obraz slovenské hory Kriváň.
Slovenský ministr zahraničí Ján Kubiš se před časem nechal slyšet, že země by stála o nižší bankovky než pětieurové. - čtěte Slováci chtějí menší eurobankovky
Slovensko se od ledna stane v pořadí šestnáctou zemí Unie, ve které se platí eurem. Před přijetím nové měny země musela splnit přísná ekonomická kritéria, která se týkala například stability cen nebo vlastní měny. Vstupem do euro-klubu Slovensko předběhlo ostatní země Visegrádské čtyřky, včetně Česka.