V Singapuru testují autobusy se zelenými střechami. Mají ochlazovat

  15:22aktualizováno  15:22
Autobusy v Singapuru dostaly šanci přispět ke snížení emisí. Na desítce autobusů je instalovaná zelená vegetace. Cílem je snížit teplotu uvnitř a ušetřit palivo za provoz klimatizace.

Singapurská dopravní společnost SBS Transit provozuje autobusy se zelenou střechou. | foto: Singapore Green Building Council

Země se otepluje a stále více lidí se stěhuje do měst, proto se urbanisté snaží najít inovativní řešení, jak vrátit do hustě obydlených regionů biodiverzitu. Jedním z nich jsou například zelené střechy. Podle průzkumu americké Státní univerzity v Michiganu pomáhají zelené střechy efektivně chladit budovy, snižovat riziko záplav a znečištění vzduchu. 

Kdo by je ovšem čekal na autobusech? Firma GWS Living Art se snaží instalací zelených střech na deseti autobusech v Singapuru dokázat, že i tam mohou mít ekonomické a ekologické přínosy, píše CNN

Kampaň Zahrádka v pohybu je součástí tříměsíční studie, která má otestovat, jestli je zeleň schopná snížit teplotu uvnitř vozidla, a ušetřit tak palivo potřebné pro provoz klimatizace. 

Fotogalerie

„Zatímco dopady instalace vegetace na budovy jsou dobře zdokumentovány, o efektech zeleně na hýbajících se vozidlech se toho ví daleko míň,“ podotkl Tan Chun Liang ze Singapurské státní univerzity. 

Liang doufá, že projekt ukáže, jak mohou města využívat rostliny v boji proti globálnímu oteplování a efektu „městského tepelného ostrova“ (městská zástavba kvůli dopravě, průmyslu a stavebním materiálům absorbujícím teplo vyšší teplotu než okolí, pozn. red.).

Nejde o první ekologickou iniciativu, které se Singapur účastní. Schéma Green Mark například počítá s tím, že v roce 2030 bude 80 procent budov zelených. Projekt Gardens by the Bay pak díky solární energii hostí přes 1,5 milionu rostlin. Podle singapurského meteorologického ústavu zažil tento městský stát svých nejteplejších 10 let v posledním čtvrtstoletí, 8 z nich jen v tomto století. 

Výzkum univerzity v americkém Wisconsinu ukázal, že rostliny mohou města ochlazovat tím, že se z jejich listů odpařuje voda a že zastiňují povrchy, které by jinak absorbovaly teplo.

GWS Living Art instaluje zelené střechy také na autobusové zastávky v malajsijském městě Kuala Lumpur. „Jde o to nahradit zeleň, která musela ustoupit městu a také smysluplně využít městské plochy,“ říká zástupce firmy Zhi Kin. 

EU kárá Česko, že není dost zelené. Přidejte obnovitelné zdroje, říká Komise

Dostat přírodu zpátky do města se snaží například i v Paříži. Ta plánuje do příštího roku osázet 100 hektarů budov. Londýn by chtěl být městem, kde vznikne první National Park City, v němž bude v roce 2050 více než polovina zelená.

Přírodní porost nepomáhá jen životnímu prostředí, ale přístup k zeleni je důležitý i pro duševní zdraví, zdůrazňuje Světová zdravotnická organizace. OSN odhaduje, že 55 procent světové populace žije ve městech.

„Město je tam, kde žijeme, kde pracujeme, kde zažíváme stres, de si budujeme vztahy. Mít přírodu v každodenním dosahu je proto opravdu důležité,“ říká Kathleen Wolfová z univerzity ve Washingtonu, která zkoumá reakce lidí na městskou přírodu. „Když jste ve stresu a ocitnete se venku nebo přírodu jen zahlídnete přes okno, míra napětí se během několika minut sníží,“ tvrdí.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

OBRAZEM: Památky i skvostné stavby. Projděte si nejkrásnější nádraží

Nádraží Antwerpen-Centraal v belgických Antverpách

Nádraží nemusejí být pouze místem k odbavení cestujících. Některé světové železniční stanice jsou také významnými...

OBRAZEM: Jak se žije v kampusu Huawei, kde mají i repliku Krumlova

 Huawei security guards line-up at the end of their workday at the new...

Telekomunikační firma Huawei je jednou z nejhodnotnějších čínských společností. Její technologie jsou přísně chráněné,...

Problémy Boeingu se dál kupí. Výrobce odepisuje téměř pět miliard dolarů

Boeing 737 MAX 8

Kvůli problémům s letouny 737 MAX se americký výrobce letecké techniky Boeing rozhodl odepsat 4,9 miliardy dolarů (asi...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz