Od stalinismu ke kapitalismu. KLDR se učí kupecké počty od Vietnamu

  11:22aktualizováno  11:22
Severní Korea již několik let podrobně zkoumá tržní reformy ve Vietnamu a jejich vliv na politickou stabilitu. Ještě před středečním setkáním Donalda Trumpa se severokorejským diktátorem Kim Čong-unem na to poukázal bývalý poradce vietnamské vlády. Stalinistická KLDR zjišťuje, jak se vrátit na normální světové trhy.

Ryugyong Hotel měl mít přes tři tisíce pokojů, na vrcholku mělo být celkem osm otáčejících se pater s restauracemi. | foto: Profimedia.cz

„Delegace samotářského národa navštěvují Vietnam více než tři roky a velmi se zajímají o to, jak země jihovýchodní Asie přešla z centrálně plánované ekonomiky na ekonomiku tržní,“ řekl bývalý poradce vietnamského premiéra Le Dang Doanh. 

Severokorejské týmy chtěly vědět, jak se Hanoj připravovala na reformy a jak je provedla. Zajímalo je rovněž, jaké politické důsledky takové změny přinesly,“ vysvětlil v pondělí Doanh zpravodajské televizi CNBC.

Fotogalerie

Americký prezident Donald Trump a severokorejský vůdce Kim Čong-un spolu jednali na dvoudenním summitu v Hanoji. Klíčovým tématem bylo odstavení jaderných elektráren na Korejském poloostrově a sankce vůči Pchjongjangu, které si na severním hospodářství vybraly nemalou daň. Nakonec ale oba politici nedospěli k žádné markantní dohodě.

„Severokorejská delegace také zkoumala, jak se Vietnamu podařilo normalizovat politické a ekonomické vztahy s Washingtonem,“ dodal Doanh, který nyní působí na ekonomické fakultě Hanojské národní univerzity.

Série reforem, které byly provedeny v 80. a 90.letech minulého století, připravily komunisty ovládanému Vietnamu cestu k opětovnému vstupu na světový trh a pomohly mu stát se jednou z nejrychleji rozvíjejících se ekonomik regionu.

Autokracie s tržní tváří

I přes probíhající reformy se Vietnamu podařilo udržet pevnou kontrolu nad svými lidmi a ekonomikou. Příklad Hanoje je vehementně podstrkován Pchjongjangu, jako ten správný model k následování. 

Vietnamskou ekonomiku vyzdvihl před summitem s Kim Čong-unem i americký prezident Donald Trump. „Vietnam prosperuje jako málo míst na Zemi. Severní Korea by na tom byla stejně, a velmi rychle, pokud by provedla jaderné odzbrojení,“ napsal americký prezident na svůj twitterový účet. Dodal, že potenciál je ohromný a pro jeho „přítele Kim Čong-una“ jde o velkou příležitost, jaká v dějinách téměř nemá obdoby.

27.února 2019 v 03:31, příspěvek archivován: 27.února 2019 v 12:30

Vietnam is thriving like few places on earth. North Korea would be the same, and very quickly, if it would denuclearize. The potential is AWESOME, a great opportunity, like almost none other in history, for my friend Kim Jong Un. We will know fairly soon - Very Interesting!

Zdárný příklad

S Vietnamem vedly Spojené státy ještě krutější konflikt než s Kimovým dědečkem v Severní Koreji, připomněla zpravodajská televize Fox News. „Hlavní město Hanoj roky bombardovaly americké letouny. Američtí vojáci byli ve Vietnamu vězněni a mučeni nepopsatelně strašnými způsoby. Komunistická vláda severního Vietnamu, která převzala celou zemi po skončení války a kapitulaci saigonské vlády, byla stejně tak represivní a brutální jako Kimův režim,“ píše se v textu.

„Zdálo se naprosto nepravděpodobné, že se znepřátelené země sblíží. A přesto, v roce 1995, po letech úspěšných jednání, Amerika své vztahy s Vietnamem normalizovala a začala novou éru míru a prosperity,“ dodává americký autor.

Ještě před před normalizací z roku 1995 byl Vietnam chudší a méně rozvinutý než Severní Korea. Přesto Doanh Severní Koreu varuje: „Reforma je obtížný proces. Nějaký zisk nebo užitek je vedlejší“.

Podle specialisty na severokorejskou ekonomiku z IBK Bank Cho Bong-hyuna je ale vietnamská reforma doi moi ideálním modelem pro Severní Koreu, která si chce zachovat vládu jedné strany a přitom usilovat o ekonomické reformy, jejichž cílem je růst. „Z hlediska velikosti, obyvatelstva, stavu zemědělství a potřeby zahraničního kapitálu, je Vietnam pro Severní Koreu lepším modelem k napodobení než Čína,“ řekl Bong-hyun agentuře Reuters

Severokorejský prezident již dovolil rozvoj některých sektorů ve své zemi. Představil několik speciálních ekonomických zón a vyzval továrny, aby rozšířily svůj sortiment tak, aby uspokojily různorodé chutě spotřebitelů.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

Nikdo si u nás zadarmo břicho neplnil, vyvrací KFC fámu o kontrolorovi

Dám si pizzu nebo kuře? Novinka KFC jménem Chizza toto dilema nerozhodných...

Jihoafrická filiálka fastfoodového řetězce KFC na Twitteru popřela zprávu, že byl v Jihoafrické republice zatčen muž,...

Sex aspoň šestkrát týdně a nebát se těhotenství, říká zaměstnancům Jack Ma

Jack Ma se zúčastnil hromadného svatebního obřadu svých zaměstnanců.

Nejbohatší Číňan má pro své zaměstnance svérázný recept na vyvážení pracovního a soukromého života. Jack Ma minulý...

Spojené státy ruší cla na ocel a hliník z Kanady, konec vyhlíží i Mexiko

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci

USA do osmačtyřiceti hodin zruší cla na dovoz oceli a hliníku z Kanady. Obě země to oznámily v pátečním společném...

Najdete na iDNES.cz