Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Severokorejské umělé řasy dobývají Západ, tváří se jako čínský výrobek

  16:00
Severní Korea utržila miliony dolarů z prodeje umělých řas. Ty se prodávají v obchodech s kosmetikou po celém světě s označením „Made in China“, čímž se snaží obejít mezinárodní sankce. Tento krok pomohl v loňském roce oživit severokorejský vývoz.
Prodejem severokorejských umělých řas, které jsou ale balené a označované jako...

Prodejem severokorejských umělých řas, které jsou ale balené a označované jako čínské, se Pchjongjang snaží obejít mezinárodní sankce. (16. listopadu 2023) | foto: Reuters

Agentura Reuters hovořila s 20 lidmi, mezi nimi také s 15 lidmi z odvětví výroby řas, dále i s obchodními právníky a odborníky na severokorejskou ekonomiku. Ti popsali systém, v němž čínské firmy dovážejí ze Severní Koreje polotovary, které jsou pak dokončeny a zabaleny jako čínské.

Podle osmi lidí, kteří pracují pro společnosti přímo zapojené do tohoto obchodu, jsou hotové řasy následně vyváženy na trhy včetně Západu, Japonska a Jižní Koreje.

Prodejem severokorejských umělých řas, které jsou ale balené a označované jako čínské, se Pchjongjang snaží obejít mezinárodní sankce. (16. listopadu 2023)

Někteří z vypovídajících hovořili pod podmínkou, že budou použita pouze jejich příjmení, protože nebyli oprávněni komunikovat s médii. Severní Korea je dlouhodobě významným vývozcem vlasových produktů, jako jsou paruky a umělé řasy, které lidem umožňují vyhnout se potížím s řasenkou a dosáhnout dramatického vzhledu. Vývoz se však propadl během pandemie COVID-19, kdy Severní Korea pevně uzavřela své hranice.

Paruky a řasy

tvořily v loňském roce téměř 60 % deklarovaného severokorejského vývozu do Číny. Celkem Severní Korea v roce 2023 vyvezla do Číny 1 680 tun umělých řas, vousů a paruk v hodnotě přibližně 167 milionů dolarů

Významný obchod s řasami vyrobenými v Severní Koreji přes Čínu se obnovil v roce 2023. Vyplývá z celních dokumentů a čtyř lidí z oboru. Vývoz od otevření hranic více než zdvojnásobil a do Číny směřuje téměř veškerý deklarovaný severokorejský vývoz.

V roce 2019, kdy byly ceny nižší, vyvezla 1 829 tun v hodnotě pouhých 31,1 milionu dolarů.

Spřátelený Peking a Pchjongjang

Ministerstvo zahraničí USA a mezinárodní experti odhadují, že Severní Korea zabavuje až 90 % zahraničních příjmů, které generují její občané, z nichž mnozí žijí v chudobě. Agentuře Reuters se nepodařilo zjistit, jak velká část příjmů z prodeje řas putovala zpět Kimově vládě a jak byla použita.

„Musíme předpokládat, že miliony dolarů každý měsíc, které Severní Korea vydělává díky tomuto obchodu s řasami, jsou použity pro režim Kim Čong-una,“ uvedl právník Šin Tong-chan, který působí v Soulu a zabývá se sankcemi. Jeho názor potvrdili další dva odborníci na mezinárodní obchod, žádný z nich však neposkytl konkrétní důkazy.

KLDR obchází sankce, loni vyvezla uhlí za 8,5 miliard, tvrdí důvěrná zpráva

Severní Korea nereagovala na žádosti o komentář k tomuto článku, které radakce zaslala jejím zástupcům mírových misí OSN v New Yorku a Ženevě, velvyslanectví v Pekingu a konzulárnímu úřadu v čínském pohraničním městě Dandong.

Mluvčí čínského ministerstva zahraničí uvedl, že Peking a Pchjongjang „jsou přátelští sousedé“ a že „normální spolupráce mezi oběma zeměmi, která je zákonná a v souladu s předpisy, by neměla být přeceňována“.

Sankce OSN a USA

Od roku 2006 se Rada bezpečnosti OSN snaží zastavit jaderný zbrojní program Pchjongjangu prostřednictvím téměř desítky sankčních rezolucí, které omezují jeho schopnost obchodovat s produkty, jako je například uhlí, textil a ropa. Zavedla také přísná omezení pro Severokorejce pracující v zahraničí.

Sankce přijaté Radou bezpečnosti mají být prosazovány členskými státy OSN, které jsou všechny právně vázány k jejich provádění, pomocí místních právních předpisů.

Severní Korea je na prahu dalšího hladomoru. Schází pomocná ruka Číny

Neexistuje však žádný přímý zákaz vlasových výrobků, takže obchodování s umělými řasami ze Severní Koreje nemusí nutně porušovat mezinárodní právo, řekli agentuře Reuters tři odborníci na sankce.

Reuters předložil svá zjištění čínskému ministerstvu zahraničí, které uvedlo, že si popsaných okolností „není vědomo“, ale že jakékoli údajné porušení sankcí OSN je „zcela nepodložené“.

Japonské ministerstvo zahraničí se ke zjištěním agentury Reuters nevyjádřilo. Spojené státy od roku 2008 samostatně rozšířily svá vlastní opatření proti Severní Koreji, která zahrnují sankce na všechny společnosti, které skladují nebo prodávají výrobky, jejichž prodej financuje Kimův režim: omezení se vztahuje i na neamerické firmy používající americký dolar.

Urychlete přípravy na válku, burácí Kim. Korea podle USA vyzbrojuje Rusko

Mluvčí amerického ministerstva financí uvedl, že „aktivně prosazuje rozsah našich širokých sankčních pravomocí vůči Severní Koreji jak vůči americkým, tak zahraničním firmám“ a bude „i nadále agresivně cílit na jakékoli snahy Pchjongjangu o generování příjmů“.

Ministerstvo financí se rovněž odvolalo na své urovnání ve výši téměř 1 milionu dolarů se společností e.l.f. Cosmetics v roce 2019 kvůli obvinění, že americká společnost se sídlem v USA neúmyslně prodávala umělé řasy obsahující materiály ze Severní Koreje.

Mateřská společnost e.l.f. ve zprávě z roku 2019 uvedla, že během „rutinního, vlastního auditu“ zjistila, že dva dodavatelé použili severokorejské materiály, a že tento problém rychle vyřešila, přičemž zjistila, že „není podstatný“.

Reuters se nepodařilo zjistit, zda jsou v současné době do obchodu se severokorejskými řasami zapojeny nějaké západní společnosti.

Hlavní město obchodu s řasami Pingdu

Lidé zapojení do tohoto odvětví uvedli, že klíčovým uzlem v dodavatelském řetězci ze Severní Koreje je východočínské město Pingdu.

Mnoho společností sídlících v Pingdu, jako například Monsheery, balí umělé řasy, které vyrábějí především Severokorejci, uvedl Wang Tingting, jehož rodina vlastní firmu, která vyváží výrobky do USA.

Prodejem severokorejských umělých řas, které jsou ale balené a označované jako čínské, se Pchjongjang snaží obejít mezinárodní sankce. (16. listopadu 2023)

Wang v rozhovoru ze své továrny uvedla, že severokorejské zboží pomohlo firmě Monsheery vybudovat malou rodinnou dílnu. Společnost byla založena v roce 2015, jak vyplývá z firemních záznamů.

„Kvalita severokorejského výrobku je mnohem lepší,“ řekla Wangová, která uvedla, že si není vědoma žádných problémů souvisejících se sankcemi při používání severokorejských umělých řas. Odmítla uvést jména svých zahraničních klientů.

Další zaměstnanci Pingdu uvedli, že jsou si vědomi role, kterou sankce hrají ve složitém distribučním řetězci. „Nebýt těchto sankcí, nebylo by třeba, aby (Severokorejci) vyváželi přes Čínu,“ řekl Gao, který vlastní společnost Yumuhui Eyelash.

Cui Huzhe, který zastupuje severokorejskou továrnu, jež spolupracuje s čínským partnerem v podniku nazvaném Korea-China Processing Joint Trading Company, uvedl, že severokorejská firma posílá polotovary řas do Číny, kde se prodávají na trhy včetně USA. Odmítl uvést totožnost obou společností zapojených do partnerství nebo jejich zákazníků. Následně nebyl k zastižení, aby se vyjádřil k důsledkům sankcí.

ANALÝZA: Mezi Korejemi přituhuje. Chce KLDR válku, nebo zase jen blufuje?

Podle tří čínských manažerů továren začali čínští výrobci spolupracovat se severokorejskými továrnami na řasy na počátku roku 2000. Uvedli, že oceňují pracovní sílu z této země pro její nízké náklady a vysokou kvalitu řas.

Vláda Pingdu uvádí, že město se zhruba 1,5 milionu obyvatel je v současnosti nejlidnatějším městem na světě. 2 miliony lidí se podílí na 70 % celosvětové produkce umělých řas, které se často vyrábějí ze syntetických vláken, ale mohou být vytvořeny i z norkové kožešiny nebo lidských vlasů.

Obchodní společnost Asia Pacific International Network Technology se sídlem v čínském pohraničním městě Chung-čchun na svých internetových stránkách inzeruje služby tří severokorejských továren na zpracování řas s obrázky dělníků, kteří upravují chloupky a lepí je na papír.

Jižní Korea je nepřítel číslo jedna, řekl Kim a definici chce mít i v ústavě

Zaměstnankyně společnosti, která nechtěla uvést své jméno, se k tomu odmítla vyjádřit.

Soulský podnikatel Johny Lee dováží přes Dandong do Jižní Koreje výrobky, jako jsou řasy ve tvaru kuřecích nohou používané k prodlužování.

Tyto řasy vyrábí Severokorejci, zabalené jsou ale v Číně a poté je společnost prodá na místním trhu nebo vyveze do asijských zemí, jako je Japonsko, uvedl Lee, který v Soulu předsedá obchodní skupině sdružující techniky prodlužování řas ze Západu a Jižní Koreje.

Na otázku ohledně právních rizik Lee – který začal řasy z Číny dovážet před deseti lety – odpověděl, že neprodává „sofistikované technologie jako polovodiče“. Severokorejští dělníci „se tam snaží vydělat si na živobytí“, řekl.

Jihokorejské zákony stanoví, že pokud se na výrobě dováženého zboží podílejí dvě nebo více zemí, za zemi původu se považuje místo, kde výrobky získaly „základní vlastnosti“.

Lidé v KLDR umírají hlady. Kim zná řešení: Posílíme stranické vedení

Reuters popsal, jak jsou řasy vyrobené severokorejskými dělníky baleny a kompletovány v Číně, Šin Min-ho, certifikovaný jihokorejský celní právník. Ten uvedl, že Severní Korea bude pravděpodobně považována za jejich zemi původu, protože dodala surovinám „základní vlastnosti.“

Korejská celní služba v Soulu uvedla, že „dovoz severokorejských výrobků maskovaných jako čínské může být trestán“, ale že je „obtížné určit“ zemi původu pouze na základě popisu dodavatelského řetězce mezi Severní Koreou a Čínou, jak uvedla agentura Reuters, a že tuto záležitost nevyšetřuje.

Kvalitní řasy za málo peněz

Přes kvalitu řas jsou severokorejské pracovní síly špatně placené. Severokorejské platy mohou být desetinou čínských mezd, uvedli čtyři čínští majitelé a manažeři továren.

Wang, manažer výrobce Co-Lash se sídlem v Pingdu, který během pandemie ukončil severokorejskou činnost, navíc uvedl, že dělníci se vzdali většiny svých příjmů ve prospěch státu. Důkazy však nedodal.

Prodejem severokorejských umělých řas, které jsou ale balené a označované jako čínské, se Pchjongjang snaží obejít mezinárodní sankce. (16. listopadu 2023)

Monsheery Wang Tingting uvedl, že poté, co Severní Korea v roce 2020 uzavřela své hranice kvůli pandemii, se často zdržovaly lodě převážející malé množství řas, které se v té době vyváželo. „Na naší straně je velmi vysoká poptávka,“ řekla.

Po vypuknutí pandemie dodávky stále nebyly na plné úrovni a zpoždění dodávek bylo běžné, dodala.

Autor:

Hemsworth hrál v reklamě na Abú Zabí. Sklidil kritiku

  • Nejčtenější

Co s miliony litrů závadné kokakoly? Likvidaci ztěžují cukr i kyselina fosforečná

Společnost Coca-Cola HBC Rakousko začala v posledních dnech stahovat z trhu zhruba 28 milionů půllitrových PET láhví s limonádami značek Sprite, Fanta, Mezzomix a Coca-Cola. Na vině jsou obavy ze...

4. listopadu 2024  9:50

Polévka za 8, hotovka za 55 korun? Na Proseku denně, musíte si ale pospíšit

Při současných cenách obědů to může vypadat jako zjevení či návrat o desítky let zpět. Firma z Chomutovska rozváží hotová jídla v krabičkách, která svou cenou nepřesáhnou stokorunu. Své prodejní...

7. listopadu 2024  13:13

Být drahý nestačí. Západní luxus v Číně dostává šach mat, ani výhled není lepší

Západní značky vyrábějící luxusní zboží momentálně narážejí na čínském trhu na tvrdou realitu. Po rychlém a nečekaném poklesu výdajů zákazníků počítají prodejní ztráty po milionech. Ani výhledy do...

4. listopadu 2024

Zapálil dům, kde uhořel senior. Za vraždu a pokus o další dostal mladík doživotí

Krajský soud v Hradci Králové poslal za mříže šestadvacetiletého Jakuba Tůmu, který v Hradci Králové jednu vraždu dokonal, o druhou se pokusil a třetí měl v plánu. Ten mu však překazila policie. Soud...

8. listopadu 2024  10:12,  aktualizováno  10:41

Slučování obcí by přineslo miliardy. Je to žába na prameni, říká ekonom Marek

Premium

EU si dává opakovaně nerealistické cíle a jejich neplněním pak podrývá důvěru lidí v samotný projekt evropské integrace, říká hlavní ekonom české pobočky poradenské firmy Deloitte a ekonomický...

10. listopadu 2024

Ostrov Amorgos coby novodobá řecká tragédie. Místní tu nový přístav nechtějí

Politika řecké vlády vedoucí k omezování návštěvnosti oblíbených kykladských ostrovů má jeden háček. Pokud turisty kvůli přelidnění nebo nedostatku vody „vyžene“ Santorini nebo Mykonos, budou si...

12. listopadu 2024

Inflace se na dvojce neustálí ani příští rok. Zdraží potraviny i služby

Premium

Cíl centrální banky – růst cen o dvě procenta ročně – už není na dohled. Ještě v létě bankéři očekávali, že jej Česko dosáhne už příští rok. Na podzim je ale všechno jinak. Česká národní banka ve své...

12. listopadu 2024

Poptávka, kterou nezvládne ani paralelní dovoz. Rusové míří za iPhony do Asie

Americká technologická společnost Apple přestala nabízet své produkty i služby na ruském trhu již v březnu roku 2022, tedy jen pár týdnů po vypuknutí války na Ukrajině. Tamní zákazníci ale její...

11. listopadu 2024

Elektřinu sdílí v Česku přes deset tisíc lidí. Registrují se další, potvrzuje centrum

Elektřinu mezi sebou v Česku sdílí více než deset tisíc účastníků, zaregistrováno jich pak je ještě téměř o dva tisíce více. Od začátku září dosud mezi sebou sdíleli přes 320 megawatthodin (MWh)...

11. listopadu 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní...

Nenávidím vás všechny! Hollywood je v šoku z Trumpova vítězství

Šok, zlost, zklamání a smutek. Tak se dá shrnout reakce Hollywoodu a amerických tvůrců na vítězství Donalda Trumpa v...

Korn vyměnil Vondráčkovou za mladší. Najal si Kateřinu Marii Fialovou

Ať už na ní člověk narazí v jakémkoliv projektu, nemůže ji přehlédnout. Sáhnul po ní i Jiří Korn, když hledal náhradu...

RECENZE: Gottův nástupce v O2 areně zářil, jiní si ukousli příliš velké sousto

Premium Vzpomínkový koncert na Karla Gotta s podtitulem ...jeho písně žijí dál! táhla hlavně trojice Lucie Bílá, Richard Krajčo...

Muzikant Tomáš Vartecký ukázal fotky ze svatby, nevěsta oblékla černé šaty

Zatímco zpěvačka Anna K. se sňatku s muzikantem Tomášem Varteckým nedočkala ani po sedmadvaceti letech vztahu,...