Rus zbohatl na levném alkoholu. Miliardář se z něj stal i díky krizi

  20:00aktualizováno  20:19
Sergej Studennikov si přičichl k zisku z podnikání během kampaně proti alkoholu v osmdesátých letech, když načerno prodával vodku. Díky loňskému padesátiprocentnímu nárůstu tržeb na 215 miliard rublů (73 miliard korun) a letošnímu skoku o dalších 40 procent se z bývalého velkoobchodníka stal nejnovější ruský miliardář.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Reuters

Studennikov vlastní diskonty s lihovinami Krasnoe & Beloe (v překladu červené a bílé; je to narážka na to, že v Rusku znamená otázka červená, nebo bílá znamená, zda si dotazovaný dá víno, nebo vodku, pozn. red.). Jeho firma je v současnosti nejrychleji rostoucím retailovým řetězcem v zemi, v současnosti provozuje 6 700 obchodů v 57 z 85 regionů. K výraznému vzestupu mu pomohl i nejdelší ekonomocký Putinovy vlády, píše agentura Bloomberg

Díky loňskému padesátiprocentnímu nárůstu tržeb na 215 miliard rublů (73 miliard korun) a letošnímu skoku o dalších 40 procent se z bývalého velkoobchodníka stal nejnovější ruský miliardář. 

„Každý den otevíráme v průměru šest nových obchodů,“ říká o závratné expanzi. Příští rok také přestěhuje ústředí firmy do Moskvy.

Studennikovovy obchody mají velký výběr nápojů a omezený sortiment jídla. Nejnovější ruský miliardář preferuje ve regálech svých obchodů dodavatele, kteří nabídnou nejnižší cenu, aby měl co nejvyšší marži. Často tak dochází k obměně sortimentu, nicméně stále prodává okolo 1 300 druhů zboží, z čehož jsou dvě třetiny alkohol.

Skotsko chce zabránit nadměrnému pití, zavedlo minimální cenu za alkohol

Ivan Fedjakov, šéf výzkumné agentury Infoline, tvrdí, že tento model obrací naruby celé odvětví supermarketového prodeje. „Alkohol je nejziskovější kategorií pro ty největší prodejce potravin, ale Krasnoe & Beloe narušuje trh. Nabízí větší škálu piva, vína a lihovin za levnější ceny a dokonce poráží supermarkety v jejich vlastním ringu prodejem jídla,“ dodává.

Na sortimentu piv je dobře vidět, kteří distributoři Studennikovi nabízejí nejvýraznější slevy. Krasnoe & Beloe nabízí jen hrstku piv Carlsberg, největšího pivovaru v Rusku. Zato prodává o velkou škálu značek od pivovaru Anheuser-Busch InBev.

Typický obchod Krasnoe & Beloe nabízí 800 druhů alkoholu včetně importovaného. Další 400 položeky jsou potraviny, zbytek nabídky tvoří směs všeho, co Studennikov sežene za dobrou cenu, od cigaret přes barbecue grily až po hračky.

Kromě dodavatelů Studennikov tvrdě jedná i se svými zaměstnanci, kterých má více než sto tisíc. Bývalí asistenti prodeje, kteří dostávali jen 25 tisíc rublů (8 500 Kč) měsíčně, tvrdí, že na konci měsíce museli často platit za neprodané zboží. Jejich šéf však tuto praxi hájil jako motivační.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Boeingy 737 MAX nesmějí v Evropě létat, rozhodla bezpečnostní agentura

U SmartWings je zavazadlo do 15 kilogramů zdarma, nadváha vyjde ale na třicet...

Evropská agentura pro bezpečnost letectví pozastavila provoz všech Boeingů 737 MAX v Evropě. Rozhodla tak kvůli havárii...

Odstavte všechna letadla 737 MAX po celém světě, doporučila firma Boeing

Boeing 737 MAX 8

Společnost Boeing doporučila celosvětově odstavit z provozu všechna letadla Boeing 737 MAX. Firma to uvedla v tiskovém...

Tvrdý zákaz. Dva české boeingy nesměly do Evropy, piloti otočili směr

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Úřední zákaz letů do Evropy zastihl ve vzduchu na cestě do Prahy dva boeingy společnosti Smartwings se stovkami lidí na...

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Další z rubriky

Postavte se za Google. Digitální gigant nabízel youtuberům přivýdělek

Sídlo společnosti Google v Mountain View v Kalifornii (ilustrační snímek)

Vlivní youtubeři dostali od společnosti Google nabídku úplaty za videa, která jsou namířena proti reformě evropského...

Lid vs. internetoví obři. Evropané v průzkumu volají po nových pravidlech

(Ilustrační snímek)

Téměř dvě třetiny Evropanů si myslí, že by politici měli více regulovat technologické giganty jako Facebook či Google....

PŘEHLED: Nejdražší města. V Paříži stojí služby kadeřníka tři tisíce korun

Bazén na střeše hotelu Marina Bay Sands s výhledem na panorama Singapuru.

Nejdražšími městy světa pro život jsou letos Singapur, Paříž a Hongkong. Praha zaujímá 82. místo. Průzkum porovnává...

Najdete na iDNES.cz