„Německý ocelářský průmysl je pro naši zemi nenahraditelný. Je jedním z největších zaměstnavatelů,“ uvedl kancléř. Podle něj bude vláda i nadále podporovat investice do přechodu na ekologičtější výrobu oceli a zasazovat se na evropské úrovni o spravedlivé globální podmínky pro oceláře. Hodlá také prodloužit možnost kurzarbeitu, tedy ochranného režimu pracovních míst.
Scholz se v pondělí dopoledne sešel se zástupci odborů IG Metall, zaměstnanců a vedení podniků, jako jsou například Thyssenkrupp Steel, Salzgitter, Stahl Holding Saar, ArcelorMittal či Swiss Steel Deutschland. Německo je největším výrobcem oceli v Evropě, obor tam zaměstnává zhruba 90.000 lidí.
Scholz bojuje o přízeň voličů. Láká na reformy i klid v zahraniční politice |
V prohlášení se také píše, že vláda bude usilovat o zastropování ceny za transport elektrické energie v přenosových sítích na tři centy za kilowatthodinu, část nákladů chce také financovat. Jak hodlá opatření prosadit, ale není jasné.
Scholzova vláda sociálních demokratů a zelených nemá ve Spolkovém sněmu většinu, příští týden budou poslanci hlasovat o důvěře v kancléře.Dle očekávání ji Scholz nedostane a na konci února budou předčasné volby. V nich se zřejmě nejsilnější stranou stane opoziční křesťansko-demokratická konzervativní unie CDU/CSU.
Německo má menšinovou vládu a míří k volbám, prezident odvolal ministry FDP |
Mluvčí opoziční unie pro hospodářské otázky Julia Klöcknerová dnes Scholzovu schůzku s oceláři kritizovala. Vláda podle ní už nedokáže nic prosadit, a schůzka tak byla jen show pro voliče. Na přijetí konkrétních podpůrných opatření totiž chybí současné Scholzově vládě většina v parlamentu.