Bezpečnostní služba Ukrajiny uvedla, že společně s Úřadem pro hospodářskou bezpečnost rozkryla zpronevěru z let 2016 až 2022, přičemž škody by mohly přesáhnout 18 miliard hřiven (přes deset miliard korun). SBU přitom viní z podílu na organizaci „rozsáhlého schématu“ zpronevěry kolem zemního plynu Firtaše a vrcholné vedení jeho společností.
„Ve skutečnosti se jedná o zpronevěru peněz běžných Ukrajinců, kteří platili účty za komunální služby,“ uvádí tajná služba v prohlášení. Pracovníci firem podle ní nakupovali plyn od Firtašem ovládané společnosti, ale ve skutečnosti nedostávali více než 30 procent objemu komodity. Schodek pokryl plyn vlastněný státem, zároveň státu téměř neplatili s odvoláním na „nedostatek finančních prostředků“, tvrdí SBU.
Ukrajina se dlouhodobě potýká s problémem korupce, jejíž omezení je jednou z podmínek budoucího členství země v Evropské unii. Vypořádat se s úplatkářstvím je pro ni důležité také vzhledem k tomu, že skandály by mohly podkopat ochotu západních spojenců poskytovat zemi bránící se už přes rok ruské agresi vojenskou i finanční pomoc. Kyjev se zároveň snaží omezit u některých podnikatelů jejich politický vliv, který mají prakticky od rozpadu Sovětského svazu, poznamenal Reuters.
Jak využít klimatické krize. Rusko poslalo na summit své oligarchy |
Na Firtaše Ukrajina uvalila loni v červnu sankce, přičemž ho obvinila z prodeje titanových výrobků, které podle Kyjeva nakonec používaly ruské vojenské podniky. Oligarcha tato obvinění popřel. Spojené státy osmapadesátiletého Firtaše viní z korupce a podnikatel se už léta brání vydání z Vídně do USA.
Jeden z nejbohatších Ukrajinců, který měl úzké vazby na Kreml, označil stíhání v USA za politicky motivované. Firtaš měl za někdejšího proruského režimu prezidenta Viktora Janukovyče na Ukrajině díky těsným stykům s Ruskem velký vliv. Patřil také k hlavním investorům do energetického a chemického průmyslu ve střední a východní Evropě. K ruské invazi do své vlasti loni řekl, že Moskva nikdy nezvítězí.