Někdejší lesk ztratilo San Francisco před třemi lety, když začátkem pandemie zavřely restaurace i kavárny, lidé se houfně přesouvali na home office a firmy vypovídaly nájmy kanceláří. Po odmlce teď ale město i s nejbližším okolím opět nabírá na atraktivitě.
Největší experti na umělou inteligenci se teď v San Francisku scházejí u piva a diskutují o věcech, které je v byznysu spojují. „Energie, která místo nabíjí, je skoro hmatatelná,“ řekl Dev Rishi, zakladatel startupu AI Predibase, listu The Washington Post.
Změny v americkém Silicon Valley. Firmy tu kvůli krizi masivně propouští |
San Francisco si přitom v posledních letech zkazilo pověst především kvůli rostoucí kriminalitě, obchodu s drogami nebo množství bezdomovců. Rozmach umělé inteligence však znovu oživuje technologickou komunitu města a láká na sever Kalifornie stále víc nadšenců.
Být v centru dění
Příkladem nově příchozí firmy je startup jménem AI Andi, který jeho zakladatelka a šéfka Angela Hooverová v létě přestěhovala z floridského Miami. Uvědomuje si totiž, jak klíčové je být v centru dění. „Právě tady se děje veškerý pokrok a my toho chceme být součástí,“ uvedla pro list.
K umělé inteligenci a ekonomickému oživení se upínají nejen zraky podnikatelů, ale i realitních firem a investorů. Všichni doufají, že budou svědky znovuvzkříšení města. A že na něm vydělají.
Horký víkend českých startupů. Při pádu SVB závodily s časem |
Investice do AI a strojového učení jsou v San Francisku letos na vrcholu. Zdejší startupy získaly v prvním čtvrtletí investice za 18,5 miliardy dolarů (430 miliard korun), což dělá asi osmdesát procent všech amerických investic do tohoto segmentu, tvrdí analytická firma PitchBook. Za pouhý jeden letošní kvartál zdejší AI startupy dostaly od investorů o polovinu víc peněz než za celý rok 2022.
Vzkvétají i firmy, které se umělou inteligencí zabývají už delší dobu. Sedm let stará společnost Viz.ai, která působí v oblasti zdravotní péče, se v posledních třech let rozrostla ze 150 zaměstnanců na 450. Loni obdržela finanční injekci v podobě 100 milionů dolarů. „Lidé jsou z této investice právem velmi nadšeni,“ vyjádřil se šéf Viz.ai Chris Mansi. „Takové částky nám umožňují neuvěřitelný pokrok.
Jako raná éra internetu
Umělá inteligence je v současnosti v San Francisku fenoménem srovnatelným s ranou érou internetu na konci 90. let. „Zákazníky najednou potkáváte i cestou do kanceláře. Nebo jdete na kafe a narazíte na investora,“ popisuje Vijay Karunamurthy, ředitel společnosti Scale AI, která zaměstnává kolem 750 lidí.
Opustit Silicon Valley a zemřít. Skupinová kreativita IT firem je v ohrožení |
Navzdory módě home office AI firmy věří, že nejlépe se věci tvoří při osobním kontaktu. Pronajímají si tak obrovské plochy kanceláří. Například společnost Anthropic se chce nastěhovat do prostoru o 76 tisících metrech čtverečních, kde dříve úřadoval Slack. Open AI zase jedná o pronájmu 136 tisíc čtverečních metrů v někdejším sídle Uberu, píše web San Francisco Chronicle.
„Vzedmula se velká vlna, všechny AI startupy míří do San Fransciska,“ potvrzuje šéf místní realitní firmy JLL. Podnikatelské sny si sem jde podle něho plnit kde kdo.
Největší krach banky v USA od finanční krize. Silicon Valley Bank padla |
„Lidé tu chtějí pracovat,“ říká Michael Lam, zakladatel startupu Studdy, který chce sloužit studentům shánějícím doučování. „Poprvé za dlouhou dobu je tu silná komunita podnikatelů, kteří se chtějí potkávat s kolegy, poznávat nové lidi i se účastnit společných akcí.“
Počet konferencí na téma AI dále roste, tvrdí eventová firma San Francisco Travel a dodává, že nárůst bude pokračovat i v příštím roce. Marketérka Michelle Fangová pak říká, že počet akcí ve městě, které se zveřejňují na sociálních sítích, se od května zečtyřnásobil. Forem takových setkání je celá řada, od shromáždění ve velkých sálech po intimní konverzace na malém prostoru. „Čím větší prostor máte se učit, tím víc roste vaše šance na úspěch,“ míní Fangová.