Japonský ministr zemědělství prohlásil, že sám nikdy nekupuje rýži, protože ji dostává zdarma. To vyvolalo v zemi potýkající se s prudkým růstem cen potravin oprávněný hněv veřejnosti. „Právě teď jsem podal premiérovi Išibovi svou rezignaci,“ řekl Etó novinářům v premiérově kanceláři, napsal web The Guardian.
Zpočátku ministr se spotřebiteli soucítil. Zvláště poté, kdy vláda na začátku tohoto roku musela uvolnit z nouzových zásob asi 300 000 tun rýže v naději, že sníží ceny. Při projevu na dobročinné akci minulý víkend si však Etó proti sobě Japonce poštval.
Cena rýže v Japonsku může stát premiéra křeslo. Lidé nevěří vyjednávání o clech![]() |
„Položil jsem si otázku, zda je vhodné, abych zůstal v čele ministerstva v kritické době pro ceny rýže, a dospěl jsem k závěru, že nikoli,“ dodal Etó podle tiskové agentury Kjódó.
„Ještě jednou se lidem omlouvám za to, že jsem se jako ministr vyjadřoval krajně nevhodně v době, kdy se potýkají s prudkým růstem cen rýže.“
Tlak na premiéra
Svou rezignací ministr zvýšil tlak na premiéra Šigeru Išibu, jehož neschopnost omezit rostoucí ceny rýže a řešit širší krizi životních nákladů rozzlobila voliče před červencovými volbami do horní komory parlamentu.
Za nedostatek suroviny v Japonsku může několik faktorů včetně špatné úrody v důsledku horkého počasí v roce 2023 a panického nakupování vyvolaného varováním před mega zemětřesením v roce 2024. Předpokládá se také, že velkoobchodníci a distributoři hromadí zásoby rýže v očekávání dalšího nedostatku.
Japonci panikaří. Regály jsou prázdné, v zemi dochází rýže. Lidé obviňují turisty![]() |
Pokračující rýžová krize a rostoucí účty domácností za potraviny a energie snížily popularitu Išibovy vlády několik týdnů před volbami do horní komory parlamentu, které mohou rozhodnout o jeho budoucnosti ve funkci premiéra.
Průměrná cena rýže prodávané v supermarketech v týdnu do 11. května dosáhla rekordních 4 268 jenů (655 Kč) za 5 kg, což je nárůst proti 4 214 jenům (647 Kč) v předchozím týdnu a přibližně dvojnásobek ceny před rokem.
V dubnu Japonsko poprvé po čtvrtstoletí muselo dovézt rýži z Jižní Koreje ve snaze reagovat na rostoucí hněv spotřebitelů, uzavřel The Guardian.