Rusko, které patří mezi největší producenty ropy na světě a už déle než dva roky vede agresivní válku proti sousední Ukrajině, již dříve zavedlo podobný zákaz od září do listopadu loňského roku.
Cílem bylo řešit vysoké domácí ceny a nedostatek pohonných hmot. Výjimku měly pouze čtyři bývalí členové Sovětského svazu, kteří jsou členy Euroasijské hospodářské unie (EAHU): Bělorusko, Kazachstán, Arménie a Kyrgyzstán, upozornila agentura Reuters.
Tentokrát se nebude zákaz vztahovat nejen na členy EAHU, ale také na Mongolsko, Uzbekistán a dvě Ruskem podporované separatistické oblasti Gruzie – Jižní Osetii a Abcházii.
Ukrajina se poučila a mění strategii, cíleně útočí na ruské ropné terminály![]() |
Zpráva přichází v době, kdy Ukrajina mění strategii a v posledních týdnech cíleně útočí drony na ruské ropné uzly, rafinerie a zbrojní a energetickou infrastrukturu hluboko v ruském vnitrozemí. Kyjev se tak snaží zvrátit pro něj nepříznivý vývoj na frontě z posledních měsíců.
„Ukrajina významně navýšila svou schopnost udeřit na ruském území,“ prohlásil nedávno Michael Kofman, vojenský analytik z Carnegie Endowment. „Vidíme zvýšený počet ukrajinských útoků proti ruské kritické infrastruktuře, odvetné útoky proti městům, jako je Bělgorod, a také cílené akce proti ruské černomořské flotile a vojenské základně na Krymu,“ dodal.