Schůzka se uskutečnila v rámci kongresu Svazu průmyslníků a podnikatelů Ruské federace, která je jednou z nejvlivnějších podnikatelských lobby v zemi. Přítomní podnikatelé a vládní činitelé si podle Rustamové odnesli dojem, že i přes veřejně optimistické prohlášení administrativy Donalda Trumpa budou americky zprostředkovaná jednání obtížná a zdlouhavá, píše web The Moscow Times.
„Válku a mašinérii sankcí nebude tak jednoduché zastavit,“ měl uvést jeden z účastníkům po jednání s tím, že ruský prezident se ohledně války měl vyjadřovat pozitivně i věcně. Zároveň z jednání ale vzešlo, že rychlé příměří či zrušení sankcí by bylo až příliš optimistickou variantou.
Další cesta, jak obejít sankce. Rusko pro obchody s ropou využívá kryptoměny |
Podle The Moscow Times tato prohlášení zazněla ještě před plánovaným telefonátem Putina s americkým prezidentem Trumpem, který se uskutečnil během úterního večera. Po něm Kreml souhlasil s tím, že po dobu 30 dnů nebude Rusko útočit na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. K případnému šířeji pojatému příměří se ale ruský prezident Putin zatím nezavázal.
„Prezident Putin nám poradil, ať nejsme naivní a uvědomíme si, kolik lidí a zájmů se na současných procesech podílí,“ citovala novinářka Rustamová další zdroj.
Třetí z přítomných pak měl uvést, že Putin nepočítá s tím, že by případné zrušení sankcí znamenalo konec tlaku Západu. „Spojené státy a jejich spojenci si stejně najdou cestu, jak na nás vyvíjet tlak dál,“ mělo na soukromém jednání zaznít.
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili![]() |
Zpráva novinářky přichází jen krátce po článku ruského deníku Kommersant, který naznačuje, že Putin hodlá pokračovat ve vojenském tlaku a expanzi na ukrajinském území. Podle těchto informací Kreml usiluje o to, aby prezident Trump uznal anexi ukrajinských regionů Cherson, Záporoží, Doněck, Luhansk a Krym. Na oplátku by Moskva mohla upustit od dalších územních nároků, uzavírá The Moscow Times.