Podle agentury Bloomberg se cena luxusních nemovitostí v Moskvě dostala v posledních měsících na stejnou cenovou úroveň jako v Paříži či v Londýně. V loňském roce ceny v meziročním srovnání stouply o 21 procent a jeden metr čtvereční se prodával za zhruba 1,95 milionů rublů, což je asi 473 tisíc korun.
Pravda o ruské inflaci. Vlna zdražování otřásá židlí šéfky centrální banky![]() |
„Ruským občanům se po celém světě utahují šrouby. Každý si tu momentálně uvědomuje, že nejbezpečnějším místem pro uložení kapitálu je jejich vlastní země,“ říká Jekatěrina Rumjancevová, zakladatelka společnosti Kalinka Ecosystem zaměřené na zprostředkování prodejů luxusních nemovitostí.
Poptávka po těch moskevských loni proti roku 2022 stoupla o 40 procent. V centrální oblasti Moskvy a v některých předměstích zároveň vznikají nové projekty, které se těší na své kupce. K výstavbě i rekonstrukcím dochází i přesto, že ruská centrální banka kvůli vysoké inflaci již několik měsíců udržuje vysoké úrokové sazby, které se pohybují okolo 21 procent.
Bohatí Rusové investují doma
Mezi tyto projekty se řadí kupříkladu Art Nouveau v komplexu Levenson, který se nachází v historickém moskevském centru. Budova z počátku 20. století, kde je asi 200 bytových jednotek, v posledních měsících prošla nákladnou renovací. Celý komplex se nedávno prodal za 3,8 miliardy rublů, což je asi 877 milionů korun.
Ruská ekonomika v roce 2025? Vysoká inflace i nižší prodej ropy a plynu![]() |
Dalším příkladem je projekt s názvem Kamishy, který zahrnuje výstavbu jedenácti nových dvoupatrových vil. Cena jedné vily začíná na 25 a končí na 45 milionech dolarů (až jedna miliarda korun). Pět z těchto nemovitostí se již podle agentury Bloomberg úspěšně prodalo. Řada bohatých Rusů má zájem také o nemovitosti v Soči, kde se v roce 2014 odehrály zimní olympijské hry.
Sváteční tabule bude v Rusku skromná. Ceny potravin nafoukla inflace![]() |
„Vnímáme hlavně obrovskou poptávku po rezidenčním bydlení s velmi dobrým výhledem,“ říká odborník Dmitry Chalin, který se na ruském nemovitostním trhu dlouhodobě orientuje. Za poptávkou stojí zejména majitelé velkých průmyslových společností či vrcholoví manažeři. Jejich věk se pohybuje okolo 40 a 50 let a někteří se pohybují také ve světě sportu, IT či showbyznysu.
Poptávka klesla i v Dubaji
Rusové zredukovali svou poptávku po nemovitostech hlavně na Západě. Agentura Bloomberg ale píše, že řada majetných Rusů má stále zájem o koupi luxusních domů či apartmánů v Asii. Mezi nejvíce populární destinace se nyní řadí Thajsko nebo Bali. Zároveň ale má klesat poptávka po nemovitostech v Dubaji, kam se řada Rusů po počátku invaze na Ukrajinu rozhodla vydat. Celkově se poptávka mezi bohatými Rusy po zahraničních nemovitostech měla loni snížit asi o 24 procent.
Přestože je na realitním trhu v Rusku momentálně poměrně rušno, podle expertů by jej v dalších měsících mohlo potkat ochlazení. Důvodem jsou hlavně vysoké úrokové sazby, rostoucí cena stavebních materiálů i nedostatek pracovní síly. Řada developerských skupin kvůli tomu může zahájení výstavby nových projektů odkládat, uzavírá agentura Bloomberg.