Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Byznys v Rusku se nadechuje. Západní sankce ekonomice pomohly

  9:15
Chcete tady prodávat? Potom zde i vyrábějte. Nekompromisní obchodní politika Ruska pomáhá kromě lepších cen ropy zemi opět se postavit na nohy. Před rokem to vypadalo s ruskou ekonomikou nevalně, teď se probouzí k životu. A láká i české firmy.

Prezident Vladimir Putin navštívil po uvalení sankcí moskevský obchod s potravinami. | foto: Reuters

Rusku se začíná o něco lépe dařit nejen díky pozvolnému vzestupu světových cen ropy, s níž tamní hospodářství stojí a padá. Paradoxně pomohly i západní sankce, na které Kreml reagoval vlastním omezením dovozu. A to podle expertů otevřelo prostor pro výrobu přímo v Rusku, protože bylo třeba nějak nahradit výpadek zboží z dovozu.

Jak však upozorňuje agentura Bloomberg, příznivé údaje o růstu ekonomiky, které publikovala ruská centrální banka, ovlivnila také přepočítaná statistika a přímé zahrnutí vojenských výdajů, které meziročně rostly dvouciferným tempem.

Banka tvrdí, že Rusko vybředlo z recese už začátkem loňského roku. O několik čtvrtletí dříve, než se čekalo a než předpovídaly mezinárodní instituce. Vzestup ekonomiky se podle centrální banky čeká i během celého letošního roku, v prvním kvartále by měla růst o 0,4 až 0,7 procenta, ve zbytku roku ještě rychleji.

A podobně optimističtí jsou i analytici. „První letošní měsíční data naznačují, že Rusko čeká v roce 2017 zřetelné oživení,“ říká Dmitrij Polevoj, hlavní ekonom skupiny ING v Rusku. Vyšší ekonomická aktivita je podle něj spojena s o něco silnějším rublem, nižší inflací a oživující se domácí poptávkou.

Rusko se také, alespoň částečně, snaží zbavit své závislosti na exportu ropy a zemního plynu. Zatímco ještě v roce 2014 tvořil polovinu příjmů státního rozpočtu, loni to bylo už jen 36 procent. Podíl těchto surovin na celkovém vývozu se během stejného období snížil ze tří čtvrtin na polovinu.

Vyrobeno v Rusku. Jinak nelze

Překvapivě však loni zaznamenala zhruba pětiprocentní růst odvětví, kde se to příliš nečekalo. Jako například chemický průmysl, zemědělství či strojírenství. Projevuje se tak politika nahrazování dovozu, která ještě umocnila dlouhodobou snahu přinutit zahraniční firmy, aby do Ruska přesunuly svou výrobu, pokud tu chtějí prodávat.

Vývoj ruské ekonomiky

Je to patrné například v automobilovém průmyslu.

„Všechny zahraniční značky, které jsou na trhu úspěšné, lokalizují, respektive musí lokalizovat svou výrobu v Rusku. Postupné navyšování místní produkce byla podmínka nutná pro vstup na trh a je jasně zakotvena v ruské legislativě,“ říká český obchodní rada v Moskvě Martin Bašta.

Podle odhadů jsou dnes více než dvě třetiny výrobků v automobilovém průmyslu „ruského“ původu. Třeba táborský výrobce zapalovacích svíček Brisk proto loni otevřel v Toljatti v Samarské oblasti svůj nový závod za pět milionů eur (135 milionů korun). Fabrika má v první fázi pokrýt poptávku největší ruské automobilky Avtovaz, který většinově vlastní aliance Nissan-Renault.

„Cílem je, aby se v novém závodě v Rusku vyrábělo pět milionů svíček ročně. Možností je ale i další navyšování objemů výroby až na deset milionů kusů ročně pro potřeby dalších automobilek v Rusku,“ řekl při otevření podniku loni v říjnu majitel Brisku Mojmír Čapka.

Brisk od té doby získal další zakázku, stal se generálním dodavatelem snímačů pro Avtovaz. Zatímco zpočátku je bude do Ruska dovážet, v roce 2019 plánuje přesun technologií do haly v Toljatti, kde se budou snímače montovat.

Už loni na jaře se v Nižném Novgorodu otevřel závod firmy Brano, kterou postavila jihlavská společnost PSJ. Tlak na větší lokalizaci výroby roste podle Bašty i v dalších oborech, nejen v autoprůmyslu.

Snahu o přímou přítomnost v Rusku dokládají i statistiky. České přímé zahraniční investice v Rusku jen za první polovinu loňského roku dosáhly 148 milionů dolarů (přibližně 3,7 miliardy korun), což je téměř tolik jako za předchozí dva roky dohromady.

Naopak vývoz z Česka do Ruska od roku 2012, kdy dosáhl 118 miliard korun, stále klesal až na loňských 75 miliard. I tady se trend obrací, díky posilujícímu rublu se vyplatí do Ruska vyvážet. Jen v lednu se z Česka do Ruska vyvezlo meziročně téměř o 35 procent víc.

„Se zlepšujícími se výsledky ruské ekonomiky lze očekávat i nárůst objemů našeho zahraničního obchodu s Ruskem,“ míní Bašta.

Školní rok 2024-25

Ve všech základních, středních a základních uměleckých školách i konzervatořích začal školní rok v pondělí 2. září 2024. První volno budou mít školáci o podzimních prázdninách na konci října.

V Drážďanech se zřítila část mostu, konstrukce spadla do Labe

  • Nejčtenější

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá počet firem, které zvažují omezení výroby nebo přesun do zahraničí, ukázal průzkum...

13. září 2024

Překvapený Real Madrid: koncert Swift obnažil chyby rekonstrukce za miliardy

Koncert Taylor Swift byl na delší dobu posledním, který se na známém madridském stadionu Santiaga Bernabéu odehrál. Domovský stánek Realu Madrid, který je označován za nejmodernější současný stadion...

17. září 2024  17:15

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vlaky zatím rychleji než 160 km/h nepojedou. Termín se odsouvá

Dvě stě kilometrů za hodinu se mělo v Česku na části hlavních tratí jezdit od ledna příštího roku. V té době totiž začne platit takzvaný výhradní provoz pod evropským zabezpečovačem ETCS (European...

12. září 2024

Evropský autoprůmysl má potíže. VW snížil výrobu, akcie BMW jsou na minimech

Mnohé evropské automobilky se momentálně snaží vypořádat s obrovskou zkouškou týkající se propadu prodejů i nárůstu konkurence ze strany čínských společností. Německý koncern Volkswagen varuje před...

11. září 2024

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Proč německá auta nekouří? Stát bádá, jak zatočit s podvody při měřeních

Premium

Jak v Německu, Rakousku nebo Polsku stanice měřící emise odhalují auta s vymontovanými filtry pevných částic? To je problém, jímž se nyní zaobírá ministerstvo dopravy. Po vlně kritiky resort...

17. září 2024

Záplavy zasáhly i výrobu Sava v Bohumíně, po dezinfekcích stoupá poptávka

Záplavy postihly i bohumínský závod, ve kterém se vyrábí dezinfekční prostředky Savo. Právě po něm je přitom při povodních sháňka, jelikož je vhodné pro dezinfekci zasažených prostor. Firma už...

19. září 2024  14:28

Česko potřebuje 25 000 nájemních bytů ročně, konstatoval Summit dostupného bydlení

Přímý přenos

V Česku by pro zlepšení bytové situace bylo nutné každý rok postavit alespoň 25 tisíc dostupných veřejných nájemních bytů za minimálně sto miliard korun, zaznělo na Summitu dostupného bydlení. To se...

18. září 2024,  aktualizováno  19.9 13:43

Kofole se vrací sudy. Povodňová vlna jich odnesla na dvanáct tisíc

Nápojářská skupina Kofola se pomalu oklepává z ničivých povodní, které se prohnaly Krnovem, Hanušovicemi i Litovlí. Ve všech třech městech má firma své podniky. Nejhorší situace je nyní v krnovském...

19. září 2024  13:01

Rozpočty vypadají lépe, dluhová brzda se odsouvá. Musíme vydržet, říká rada

Letos už jsou na rozpočtu cítit první dopady konsolidačního balíčku. Veřejné finance tak podle Národní rozpočtové rady směřují k udržitelnějšímu stavu. Její členové ale apelují, že je nutné zachovat...

19. září 2024  11:05

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Radil jsem bratrovi, aby se neupil a neufetoval, říká Jakub Prachař

Premium Mluví jakoby žertem, ale za svými slovy si stojí. Moderátorovi Liboru Boučkovi to Jakub Prachař občas natře před...

Zatnu zuby a nevěra není. V tolyamorii žije v Česku stále více párů

Podvádíš mě, spíš s jinými a já to vím. Doma děláme, že se to neděje, a i když mi to vlastně vadí, rozhodně o tom...

Do výstřihu nekoukat! Fotbalové Ústí vzbudilo ve světě rozruch českou Pamelou

Ústecký fotbal zase dobyl svět, byť opět ne na hřišti. Po „kazmovině“ s tlouštíkem propírají média po celé planetě...

Líbí se mu moje pipinka. Je pořád nadržený, stěžovala si vyměněná manželka

V novém díle Výměny manželek se pohodlná Lucie snažila přizpůsobit domácnosti, kde se stále něco děje. Ilona jako by...

Deindustrializace Německa začala. Firmy omezují výrobu a mizí ze země

Německo přestává být zemí přívětivou pro podnikání. Kvůli obavám z dopadů tamní energetické politiky rychle narůstá...