Duma schválila návrh ve zrychleném řízení ve všech třech čteních. Zákon musí ještě odhlasovat horní komora parlamentu a podepsat prezident Vladimir Putin.
Ruský bankovní sektor trpí západními sankcemi, které velkým bankám omezily přístup na mezinárodní finanční trhy, čímž jim prudce zvýšily náklady na vlastní financování. Situaci bank podkopává i směřování ekonomiky do recese a nynější prudký propad rublu.
Ministr financí Anton Siluanov podle agentury Reuters uvedl, že banky mohou začít dostávat dodatečný kapitál od státu už počátkem příštího roku. Které banky budou moci získat podporu, se určí podle významu, který mají pro ekonomiku, dodal ministr. Vláda už letos poskytla dodatečný kapitál několika velkým bankám v čele s VTB.
Ruská centrální banka již tento týden v rámci opatření ke stabilizaci domácích finančních trhů na ochranu před pádem rublu zmírnila bankovní regulaci. Zejména umožnila komerčním bankám nevytvářet rezervy na úvěrové ztráty v případě, že zhoršení jejich finanční situace způsobily protiruské sankce.
Rubl od začátku letošního roku ztratil zhruba polovinu své hodnoty a v prvních dvou dnech týdne oslabil až o 20 procent. Poté se jeho kurz stabilizoval kolem 60 rublů za dolar.
Nejbohatší Rus vyslechl volání Kremlu
Nejbohatší Rus Ališer Usmanov převedl své podíly v mobilním operátorovi Megafon a těžaři železné rudy Metalloinvest ze zahraničních poboček na firmy sídlící v Rusku. Vyhověl tím čtvrteční výzvě prezidenta Vladimira Putina, který na ruské podnikatele apeloval, aby převedli svá aktiva domů.
Kyperská firma Telecominvest Holdings Limited, která patří do Usmanovova impéria USM Holdings, převedla své akcie Megafonu na společnost AF Telekom Holding se sídlem v Rusku. AF Telekom nyní vlastní 53,8 procenta Megafonu, sdělil operátor. Další Usmanovova kyperská pobočka USM Steel & Mining předala své akcie Metalloinvestu ruské firmě USM Metalloinvest LLC.
Putin ve čtvrtek na výroční tiskové konferenci vybídl ruské podnikatele, aby v nynější nepříznivé situaci pro ruskou ekonomiku převáděli své majetky z „offshorových“ základen v zahraničí na domácí firmy. „Tento krok je spojen s úsilím prezidenta Vladimira Putina o deoffshorizaci ruské ekonomiky a se zaváděním daňových pravidel o zdanění zisků zahraničních firem,“ citovala agentura Reuters ze sdělení USM Holdings.
Usmanov, jehož majetek odhadl časopis Forbes na 18,6 miliardy dolarů (418 miliard Kč), vlastní v USM Holdings 48 procent. Dalším velkým akcionářem USM je se 30 procenty britsko-íránský podnikatel Farhad Moshiri.
Usmanov nepopírá své konexe v Kremlu a dává najevo svůj obdiv k prezidentu Putinovi. On sám ani jeho firmy zatím nefigurují na žádném seznamu sankcí, které proti ruským jednotlivcům a společnostem zavedly Spojené státy a Evropská unie.