Rozhodnutí centrální banky je v souladu s očekáváním analytiků, kteří předpokládali, že inflační tlaky umocněné nedostatkem pracovních sil, vysokým objemem úvěrů a slabým rublem donutí centrální banku prodloužit nynější zpřísňování měnové politiky.
Centrální banka zahájila nynější cyklus zpřísňování měnové politiky v červenci, základní sazba se od té doby už více než zdvojnásobila. „Proinflační rizika zůstávají ve střednědobém horizontu značná,“ poznamenala banka. Varovala, že stabilizace inflace poblíž jejího čtyřprocentního cíle bude vyžadovat vysoké sazby po dlouhou dobu. Rizikem pro inflaci jsou podle ní i vyšší vládní výdaje, než se očekávalo.
Nabiullinová uvedla, že zvýšení o jeden procentní bod a ponechání sazeb byly v podstatě jediné zvažované možnosti, ale objevily se rovněž ojedinělé návrhy na výraznější zvýšení. Dodala, že podle základního scénáře je banka blízko konce zvyšování sazeb, ale v mnoha ohledech bude vše záviset na situaci.
Názory analytiků se liší
Analytici se v názoru na budoucí kroky centrální banky rozcházejí. „Stále si myslíme, že přijde další zpřísňování, protože inflační tlaky dál narůstají,“ uvedl ekonom společnosti Capital Economics Liam Peach. Hlavní sazba se podle něj do konce příštího roku zvýší na 17 procent. Analytik banky JP Morgan Anatolij Šal se domnívá, že dnešní zvýšení úroků bylo pravděpodobně poslední v rámci současného cyklu zpřísňování měnové politiky. Do konce příštího roku naopak očekává snížení sazby na úroveň kolem deseti procent.
Rusko zachvátila vaječná krize. Lidé stojí nekonečné fronty, aby ušetřili |
Centrální banka rovněž uvedla, že inflace se letos bude pohybovat blízko horní hranice očekávaného rozpětí 7,0 až 7,5 procenta. Růst hrubého domácího produktu (HDP) pak zřejmě překoná říjnovou prognózu a přesáhne tři procenta.
Po zahájení invaze ruských vojsk na Ukrajinu koncem loňského února centrální banka zvýšila základní sazbu na 20 procent, aby podpořila kurz rublu a omezila inflační tlaky. Později však základní úrok postupně snížila až na 7,5 procenta.