Lidé v Řecku se bojí příklonu k Rusku, říká český manažer řecké „Sazky“

  18:24aktualizováno  18:24
Jednání kolem řeckého dluhu zvlášť bedlivě sledují čeští šéfové řecké národní loterie OPAP. Řeckou „Sazku“ před dvěma lety zprivatizovala skupina finančníků v čele s Čechy Karlem Komárkem a Jiřím Šmejcem. Řecký státní bankrot či návrat země k drachmě by jejich prestižní investici poškodil. „Nemyslím, že na takový scénář dojde,“ říká však finanční ředitel OPAP Michal Houšť, který v zemi působí od poloviny roku 2012.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Čekáte, že tyto dny budou znamenat pro řecký příběh zásadní zlom?Nenazval bych to zlomem, ta situace už nějak vykrystalizovat musí, jde jen o to, která strana víc ustoupí. Podle mne se Řecko s evropskými představiteli domluví. Nabídne jim ústupky, které budou přijaty, a věřitelé přistoupí na technickou restrukturalizaci dluhu.

Představuje nejistota ohledně dalšího vývoje velké riziko pro váš byznys?
Jistěže to jako riziko cítíme. Státní bankrot a přechod na drachmu by znamenaly otřes bankovního systému, ekonomický propad a v případě přechodu na drachmu devalvaci, a tedy i výrazné znehodnocení naší investice.

Finanční ředitel řecké národní loterie OPAP Michal Houšť

Finanční ředitel řecké národní loterie OPAP Michal Houšť

Připravujete nějaké krizové scénáře?
Připravujeme, ale úplně se připravit nemůžete. Otázka je, zda by to byl dlouhodobý problém.

Co když zkolabují řecké banky, které se ocitnou bez hotovosti?
Krátkodobý výpadek likvidity se dá přežít. Na Kypru se před časem taky zavřely banky, na dva týdny. Dvoutýdenní pokles tržeb a financování se dá zvládnout. Ale kdyby Evropa skutečně odřízla Řecko od finanční likvidity, tak nepůjde bezprostředně jen o náš byznys, to by byl velký malér pro celou zemi, podobně jako při státním bankrotu v Argentině. Dopad by byl velmi negativní. Já ale doufám, že na to nedojde.

Čekal byste v takovém případě totální chaos? Mohly by přestat fungovat základní nástroje státu jako policie, zdravotnictví, veřejná doprava?
Nemyslím, že na něco takového dojde. Je otázka, jak a jak rychle by na odstřižení od likvidity reagovala vláda, občané. Zda by padla vláda, zda by došlo na předčasné volby. Scénářů je řada. Ale na chaos nevěřím. I kdyby jednání Řecka s věřiteli krachla, stát by dál fungoval. Peníze v Řecku jsou, lidé si je jen z bank vybrali, ale ze země neodplynuly. A kdyby Řecko odešlo z eurozóny, přechod na novou měnu není otázkou dne, technicky to vyžaduje delší přípravu.

Jaká je nálady mezi Řeky, jak hodnotí probíhající jednání?
Řekové chtějí zůstat v eurozóně. Podle průzkumů veřejného mínění se přes 70 procent zdejších lidí nechce vzdát eura, 60 procent chce zůstat členy eurozóny i v případě, že by Řecko muselo akceptovat „nevýhodné“ podmínky věřitelů. Debata se tady ale nevede moc věcně.

Jsou Řekové ochotni nést důsledky dalších rozpočtových škrtů?
Debata o tom se vede čistě na politické úrovni, lidi detaily moc nevnímají, nemají dost informací. Konkrétní opatření jako změny důchodového systému nebo daně se tu moc neřeší. Větší roli hrají emoce, jako pocit národní hrdosti nebo deklarace o tom, že stát musí chránit slabé.

Změnilo se Řecko v posledních letech?
Za poslední rok tu byla vidět zřetelná změna k lepšímu, ale poslední půlrok toho většinu smetl. Nebýt změny politického kurzu, mohl být tento rok ekonomicky nejlepší za posledních sedm osm let. Loni banky začaly znovu financovat ekonomiku, posilovaly zahraniční investice, rozjela se řada projektů, začala klesat nezaměstnanost. Růst ekonomiky se bohužel prakticky ze dne na den začátkem roku zastavil, opět stoupá nezaměstnanost a zahraniční investice jsou nulové. Díky válkám v jiných přímořských státech mohl být letošek rekordní z hlediska turistického průmyslu, ale nestabilita to bourá. Objednávky hotelů nedosahují ani úrovně loňského roku.

Jak situaci vnímají vaši řečtí kolegové a zaměstnanci?
Lidi schopní, vzdělaní, kteří něčeho dosáhli, jsou většinou dost otrávení. Je tu patrná velká nervozita, řada mých kolegů říká: Bůhví, kam Řecko jde, raději odejdu i s rodinou, s dětmi, do zahraničí. Často se bojí, že se Řecko po roztržce s Evropskou unií přikloní k Rusku, a to se jim nelíbí.

Je změna orientace Řecka na Kreml reálná?
Pokud se nedohodnou s Evropou, pak ano. Kdyby Řekové odešli z eurozóny, ale i kdyby si nechali euro, bez dohody s věřiteli budou potřebovat peníze, sami nemají vyrovnanou finanční bilanci. Buď najdou nový zdroj financování mimo evropské finanční instituce, nebo projdou výraznou devalvací, budou se muset obrátit na pomoc někde jinde. Řada lidí, s kterými mluvím, z toho má strach – cítí se být součástí evropského kulturního prostoru.

Loterijní firma OPAP je součástí zábavního průmyslu – jak se téhle branži dnes daří? Mají Řekové chuť sázet, hrát, bavit se?
Za posledních pět je v našem oboru znát velký propad, ale v posledním roce už jsme nijak velký výkyv nepocítili. Řekové se zábavy ale nevzdají ani za nejhorší krize, mají rádi život a společnost. Vždycky budou chtít vyrazit ven, podebatovat s kamarády, posedět v hospodě. Jen si místo tří sklenic vína dají třeba vodu. Dnes, když jdete po ulici, rozhodně nevidíte prázdné bary. Ale je otázka, kolik se v nich teď utrácí. 

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Google zaplatí 13 milionů dolarů za špehování pomocí Street View

Link v Google Street View

Internetový obr Google se dohodl na dalším urovnání sporu, který se týká získávání citlivých informací z aplikace...

Předstihla poslední Itálii. Nejzadluženější zemí eurozóny je nyní Francie

Řecko se zatím drží v eurozóně. Radikální návrh extrémního křídla hnutí Syriza...

Nejzadluženější zemí eurozóny se stala Francie. Její veřejný dluh předstihl v prvním čtvrtletí v absolutních číslech...

Na vlně nostalgie. Seriál Stranger Things je pro firmy reklamní zlatý důl

Záběr z třetí řady amerického seriálu Stranger Things

Když v polovině 80. let společnost Coca-cola uvedla na trh nápoj New Coke, skončilo to kvůli nezájmu zákazníků fiaskem....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz