Vliv Trumpa na světovou ekonomiku bych nepřeceňoval, tlumí emoce Jahn

  16:41aktualizováno  16:41
Spojené státy jsou dnes mnohem víc závislé na světové ekonomice, vliv amerického prezidenta už není tak velký jako dřív. V rozhovoru pro iDNES.cz to v reakci na úspěch Donalda Trumpa uvedl Martin Jahn, někdejší vicepremiér, dnes vysoce postavený manažer Volkswagenu a šéf Sdružení automobilového průmyslu.

Ekonom Martin Jahn na snímku z října 2015 | foto: Kateřina Šulová, ČTK

První reakce světových trhů na zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem byly poměrně dramatické (více čtěte zde). Investoři se zbavovali „rizikových“ akcií a nakupovali „bezpečné“ zlato. Co to odráželo?
Trhy často přehánějí, reagují šokově a hystericky. Podobně reagovaly i na brexit. Aniž bych byl odborník na trhy, tak předpokládám, že se časem uklidní.

A co reálná ekonomika? Čekají nás nějaké otřesy?
Musíme počkat, co bude nový prezident dělat, jak budou vypadat jeho první kroky, jak bude vypadat jeho tým. To těžko můžeme předem odhadnout. Trump ještě nikdy v politice nepůsobil a jeho zkušenost z byznysu se asi nedá překlopit do politického života. Navíc Trump byl, co se týče ekonomiky, ve svých vyjádřených během kampaně velmi povrchní.

Řada komentátorů ale píše, že se zvolením Trumpa „začne Země točit jiným směrem“...
Určitá změna, jak v ekonomice, tak v zahraniční politice, přijde, ale nepřeceňoval bych to. Že by se Země začala točit jiným směrem, si nemyslím. Amerika už nemá takový vliv na globální ekonomiku, jako měla dřív. Nemá na to ani ekonomicky ani vojensky. Jsou jiné země, které se stávají světovými mocnostmi. A americký prezident nerozhoduje o tom, kterým směrem se Země točí. Tamní administrativa je silná mašinerie, jeden člověk to nedokáže obrátit na druhou stranu. USA jsou také mnohem víc závislé na světové ekonomice. A nakonec ani americký dolar už nehraje tak silnou roli v oblasti rezervní měny.

Prezidentské volby v USA

Jedním z volebních hesel bylo „Make America great again“. Jestli si právě voliči nepřejí, aby USA měly ve světě mnohem silnější slovo? Může něčeho takového Trump dosáhnout?
Spíše jsou voliči všude ve vyspělejších zemích teď unaveni tou standardní politickou elitou - projevilo se to ve volbách v Evropě, při hlasování o brexitu i teď při volbě amerického prezidenta. Je to silný vzkaz politickým elitám, které žijí ve své bublině, daleko od problémů byznysu i obyčejných lidí. Voliči toho mají dost a raději se přikloní k někomu, kdo už v nějakém oboru něco dosáhl a má určitý jasný názor, ať se nám líbí nebo ne. Těch neslaných, nemastných vyjádření politiků už mají dost.

Nyní působíte jako výkonný viceprezident pro prodej a marketing Volkswagenu v Číně. Může mít zvolení Trumpa nějaké dopady na americko-čínské vztahy?
Čína vnímá zvolení Trumpa prezidentem spíše pozitivně. Pro čínskou politiku i čínské obchodní kruhy to byl preferovanější kandidát. Ale obě země jsou na sobě vzájemně závislé, ať už v oblasti dluhů, nebo obchodu. Jsou propojené, proto myslím, že nenastane nějaká zásadní změna v politice Ameriky vůči Číně ani naopak.

Trump v čele USA

A bude mít volba Trumpa nějaký dopad, ať přímý či nepřímý, na váš byznys?
Na automobilový průmysl jako takový mají velký dopad měnové kurzy, cena ropy nebo růst světové ekonomiky. Ale vliv nového amerického prezidenta bych nepřeceňoval. Zatím žádná ohrožení nevidím. Je otázka, jak se bude věnovat otázce klimatu, zavádění elektrických vozů, snižování CO2.

Ale Trump tíhne také k většímu protekcionismu ve světovém obchodě, větší ochraně amerického zboží, vyšším clům. To vás neohrozí?
Do takových spekulací bych se nepouštěl. Ale i pro něj by to byla dvousečná zbraň. Myslím, že nakonec v diskusi se svou administrativou bude jakékoliv rozhodnutí pečlivě vážit.

A jaká bude budoucnost smlouvy TTIP, která měla obchod mezi USA a Evropou ulehčit?
K dohodě o TTIP nedošlo, protože ani jedna strana neměla dojem, že je to vyvážený konsensus. Uvidíme, jestli to bude pro nového prezidenta priorita. A jestli vydá své administrativě pokyn, aby se snažila vyjednat lepší kompromis, nebo nabídla alternativu, která bude pro Evropu přijatelnější. To se uvidí. Ale velké téma kampaně to nebylo.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Další z rubriky

Jako James Bond. Elon Musk chce vyrobit autoponorku z legendárního snímku

Zakladatel a majitel společnosti SpaceX Elon Musk na tiskové konferenci po...

Máme návrh podvodního vozu inspirovaného bondovkou ze 70. let, prohlásil Elon Musk na úterním výročním setkání...

Z koníčku byznys. Chilský podnikatel roku ukazuje svou zemi turistům

Obyvatelé chilského města Petorca obviňují pěstitele avokáda, že je připravují...

Ještě před třiceti lety do Chile nikdo moc nejezdil. Ani za obchodem, ani za turistikou, vypráví čtyřiasedmdesátiletý...

Itálie zvažuje zavedení paralelní měny. Komise by ji tvrdě potrestala

Zástupce premiéra Itálie a ministr vnitra Matteo Salvini

Itálie, třetí největší ekonomika v EU a zároveň absolutně nejzadluženější člen spolku, si pohrává s myšlenkou na...

Najdete na iDNES.cz