Úterý 19. ledna 2021, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 19. ledna 2021 Doubravka

Trump je nejistota pro budoucnost americké marihuany, říkají nadšenci z USA

  14:39
USA očekávají masivní růst miliardového konopného průmyslu, jemuž zdánlivě nestojí nic v cestě. Kromě nevyzpytatelného Donalda Trumpa. Jeremy Zachary založil v roce 2009 měsíčník Culture Magazin zaměřený na trendy v lékařském využití marihuany. Zachary byl společně s dalším marihuanovým nadšencem Jonem Bookatzem hostem mezinárodního veletrhu konopí a léčivých bylin Cannafest, jenž se konal v Praze minulý víkend.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Spojené státy americké prodělaly v posledních letech totální obrat, který by si ještě nedávno dokázal jen málokdo představit. Země utrácející miliardy dolarů za boj s drogami se stala světovým lídrem obchodu s legální marihuanou. Přelomovým datem bylo minulé úterý. Vedle zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA si obyvatelé čtyř států prosadili i úplnou dekriminalizaci konopí.

J. Zachary a J. Bookatz

J. Zachary a J. Bookatz

Vývoj z první linie sledují i Jeremy Zachary a Jon Bookatz z kalifornského magazínu Culture, zaměřeného na více než půlmilionovou komunitu kalifornských uživatelů lékařské marihuany. Je pravděpodobné, že počty jejich potenciálních čtenářů se významně rozšíří i o lidi, kteří budou moci brzy kouřit i pro zábavu. Noví zákazníci přibudou i výrobcům pěstebního příslušenství, bankám financujícím farmy nebo bezpečnostním agenturám zajišťujícím ochrany skleníků.

Jak jste se cítili v úterý poté, co jste se dozvěděli výsledky hlasování? Tím mám na mysli jak prezidentské volby, tak referendum o legalizaci marihuany.
Zachary:
V každém případě to byl napínavý den. Rozhodovalo se o legalizaci marihuany pro rekreační účely v Kalifornii, Nevadě nebo Massachusetts, v další státech se hlasovalo o legálním užívání pro léčebné účely. Škoda jen, že voliči v Arizoně řekli rekreačnímu užívání ne. Tohle všechno ale zastínil úspěch Donalda Trumpa. Každý si myslel, že zvítězí Hillary Clintonová, na počet hlasů i velmi mírně vyhrála. Bohužel prezidenta volí volitelé a těch získal Trump více.

Bookatz: Lidé v Kalifornii jsou opravdu hodně naštvaní, ale i vyděšení z jeho vítězství. Na Facebooku píší, že nastává konec světa, křičí a křičí a nemohou přestat. Tomu se snažím vyhnout. Nemám Trumpa rád, ale říkám: počkejme, co bude dál.

Amerika se vrhá do konopného rauše. Trumpovo okolí ale marihuanu moc nemusí

V Jižní Dakotě povolili indiánům z kmene Siouxů pěstování a prodej konopí.

Jak Trumpovo vítězství ovlivní konopný průmysl?
Zachary:
Panuje velká nejistota, protože nevíme, co to přesně může znamenat. Netušíme, jak se Trump k legalizaci postaví. Už jednou sice prohlásil, že je to záležitostí jednotlivých států, které si mají samy rozhodnout o svém přístupu ke konopí. To je dobrý přístup. Avšak jeho poradci, jako je třeba guvernér New Jersey Chris Christie nebo bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani, vystupují velmi ostře proti konopí a legalizaci chtějí zastavit. My jsme šťastní, protože ve stále více státech dochází k obratu, ať už jde o lékařské, nebo rekreační konopí. Konzervativní síly jsou však pořád tady a nikdo neví, co Trump udělá. Na druhou stranu – je to byznysmen a jako takový má rád peníze.

Jak to myslíte?
Zachary:
Legalizace marihuany pro rekreační užití je opravdu velká věc pro celé odvětví, do kterého přitéká velké množství peněz. To je velmi zajímavý aspekt i pro konzervativní lidi, jako třeba republikány. Ti nyní vidí, že se dá na obchodu s konopím vydělat mnoho peněz, a chtějí být u toho. Takže možností, jakým směrem se celý průmysl bude ubírat dál, je mnoho.

O jak velkých penězích se tedy bavíme?
Zachary: Očekává se, že trh s marihuanou dosáhne v Kalifornii v roce 2020 hodnoty 10 miliard dolarů. A to mluvím pouze o jednom státě.

Bookatz: Lidé sice schválili legalizaci rekreačního kouření, ale než k tomu dojde v praxi, bude to ještě dlouho trvat. Nejspíš osmnáct měsíců a možná i déle. Kalifornie může přitom vybrat na daních z marihuany až miliardu dolarů ročně. To je opravdu hodně, protože Kalifornie potřebuje peníze. Je to sice silný a bohatý stát, ale musí opravit silnice, učitelé by měli dostat přidáno, takže příjmy z konopí by se státu určitě hodily (více čtěte zde).

Jak vysoká je sazba daně na lékařskou marihuanu?
Zachary: Při nákupu v obchodě je to patnáct procent. Další daně však připadají na výrobce, tedy pěstitele. Ti odvádějí asi devět dolarů z jedné libry (0,454 kg; pozn. red.) marihuany, to znamená asi sto dolarů za jednu rostlinu.

V Coloradu, které jako první legalizovalo vedle lékařské marihuany i rekreační konzumaci, už převýšily příjmy státu z konopí příjmy z alkoholu.
Zachary:
To je pravda, v Coloradu díky marihuaně vybrali na daních přes sto milionů dolarů, u alkoholu to bylo pod padesát milionů, takže šlo minimálně o dvojnásobek.

A není to spíš tím, že daně z konopí jsou příliš vysoké a na alkohol příliš nízké?
Zachary: Dobrá otázka. Myslím, že situace v Coloradu se velmi podobá Kalifornii, tam to problém není. Třeba ve státě Washington jsou však daně opravdu velmi vysoké a trh tam zažívá těžké časy. Konopí se daní v několika krocích, na cestě od producenta k distributorovi 25 procenty, pak dalšími 25 procenty od distributora k obchodu a od obchodníka k zákazníkovi zase 25 procenty. To je opravdu příliš.

Poslední dodávka léčebného konopí zůstane u pěstitele. Tendr skončil

V České republice je legální lékařská marihuana, ale moc se nerozvíjí. Podle kritiků i kvůli příliš vysoké ceně. Jak to funguje u vás?
Bookatz:
Trh v Kalifornii je velmi saturovaný. Existuje mnoho producentů, mnoho různých produktů v nabídce a v podstatě velmi se tam vyskytuje mnoho marihuany. To vedlo k rapidnímu poklesu ceny, protože všichni si navzájem konkurují. Libra konopí stála před dvěma lety přes tři tisíce dolarů. Dneska seženete velmi kvalitní marihuanu za 2,2 tisíce, 2,1 tisíce dolarů. To jsou oficiální ceny pro legální lékařskou marihuanu. Cena se úplně propadla, protože marihuany je prostě tolik a je velká konkurence. Až přijde rekreační, tak se možná cena propadne ještě níž.

Co se stalo, že konkurence tak narostla?
Zachary: Postavily se opravdu velké farmy. Rostliny se pěstují na venkovních polích v obřích sklenících. Pokud mluvíme o venkovním pěstování, jde o mnohahektarové lány.

Bookatz: Nezřídka tyto farmy vybudovaly velké tabákové společnosti, srovnatelné třeba s Philip Morris, a pak jen čekaly. Když nyní voliči posvětili rekreační užívání, vše směřuje k tomu, že se z toho stane obrovský byznys.

Jsou tedy majitelé velkých konopných farem nadnárodní koncerny, nebo třeba i malí zemědělci?
Zachary: Systém se nastavil pro malé zemědělce, ale velký byznys přijde a vlastně už přichází. Spousta malých firem asi skončí, protože nebudou vědět, jak na to. Nakonec na trhu budou působit malé rodinné obchůdky stejně jako velké markety, podobně jako na trhu s pivem. Máme Anheuser-Busch InBev a jeho Budweiser nebo značku Amstel, která patří pivovaru Heineken. Vedle nich však existují malé, lokální pivovary.

Marihuana v USA.

Marihuana v USA.

Jak si stojí trh ne přímo s konopnými produkty, ale s veškerým příslušenstvím, jako jsou třeba dýmky?
Bookatz: Jejich prodejci a výrobci také rostou, ale prodejny s growshopy s příslušenstvím se tady vyskytovaly vždycky, tedy nic, co by se náhle odblokovalo. S legalizací rekreačního kouření se však jejich situace může také zlepšit. Nejde však jen o ně. Povolení legálního užívání marihuany ovlivňuje mnohá odvětví ekonomiky. Třeba nářadí a pěstebního příslušenství. Každý hektar přináší nová pracovní místa. Ta často vznikají v malých městech, která v posledních letech procházela těžkými časy, panovala tam velká nezaměstnanost.

Kalifornie není státem, který by měl o návštěvníky nouzi. Nestává se však dnes i cílem drogové turistiky?
Bookatz: V tuto chvíli ne. V Las Vegas v Nevadě si může koupit marihuanu kdokoliv bez ohledu na to, ve kterém státě USA bydlí. Pokud byste však přijeli z Michiganu do Kalifornie, tak vám marihuanu nikdo neprodá. To platí i naopak, já jsem držitelem kalifornského průkazu uživatele lékařské marihuany, za který platím 150 dolarů ročně. Ten by mi však byl v kterémkoli jiném státě k ničemu. Las Vegas je jediné město, které nabízí lékařskou marihuanu každému, ať přijede odkudkoliv.

Jak to bude vypadat, až se rozhodnutí voličů odrazí v praxi, a rekreační marihuana tedy bude legální?
Zachary:
To je věcí státu Kalifornie, ale turisté už k nám nyní přijíždějí z celého světa, tak proč by si nemohli nakoupit i konopí?

Autor:

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

  • Nejčtenější

Evropě hrozil masivní blackout. Rakušané narychlo zapojili jádro i uhlí

Kvůli silnému poklesu frekvence v elektrické přenosové soustavě hrozil v pátek Evropě masivní výpadek dodávek...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Bezplatné jezdění po dálnici? Elektronické známky téměř nikdo nehlídá

Premium Druhý týden platí na českých dálnicích novinka v­ podobě elektronické dálniční známky. Zatímco lidé takzvané viněty...

Železničáři zruší stovky přejezdů, řidiče čekají zajížďky

Od Nového roku se Správě železnic otevřela cesta, jak snadno, rychle a hromadně rušit železniční přejezdy. Jen během...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Gates koupil obrovské zemědělské pozemky. Experti řeší, co tam vznikne

Zakladatel Microsoftu a filantrop Bill Gates je podle informací zahraničních médií největším soukromým vlastníkem...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

  • Další z rubriky

Stát téměř nepomáhá. O hladovějící se v Budapešti stará tamní restaurace

Norberta a jeho ženu Vivien pohled na rodiny hladovějící kvůli pandemii připravoval o spánek. Proto se manželé Bangovi...

Boeingy 737 Max se vrátí na nebe nad Evropou. Úřad vydá povolení

Tragické nehody z roku 2019 úplně zastavily provoz letadel Boieg 737 Max. Téměř po dvou letech začnou letouny opět...

Stanou se mouční červi součástí evropských jídelníčků? Rozhodne Brusel

Neobvyklé hmyzí pochoutce přiřkl Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) status nového jídla již dříve. O tom,...

Bitcoin za 40 tisíc nebo nic. Měně hrozí exodus investorů, varují analytici

Digitální měna bitcoin se už několik dní nemůže dostat přes hranici čtyřiceti tisíc amerických dolarů. Analytici z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Vágner ulovil Nechranického krokodýla. Bájná štika vzdorovala několik dní

Jakub Vágner procestoval svět v honbě za gigantickými a vzácnými rybami. V minisérii České televize pátrá po legendách...