Čtvrtek 28. května 2020, svátek má Vilém
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 28. května 2020 Vilém

Trump je nejistota pro budoucnost americké marihuany, říkají nadšenci z USA

  14:39aktualizováno  14:39
USA očekávají masivní růst miliardového konopného průmyslu, jemuž zdánlivě nestojí nic v cestě. Kromě nevyzpytatelného Donalda Trumpa. Jeremy Zachary založil v roce 2009 měsíčník Culture Magazin zaměřený na trendy v lékařském využití marihuany. Zachary byl společně s dalším marihuanovým nadšencem Jonem Bookatzem hostem mezinárodního veletrhu konopí a léčivých bylin Cannafest, jenž se konal v Praze minulý víkend.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Spojené státy americké prodělaly v posledních letech totální obrat, který by si ještě nedávno dokázal jen málokdo představit. Země utrácející miliardy dolarů za boj s drogami se stala světovým lídrem obchodu s legální marihuanou. Přelomovým datem bylo minulé úterý. Vedle zvolení Donalda Trumpa prezidentem USA si obyvatelé čtyř států prosadili i úplnou dekriminalizaci konopí.

J. Zachary a J. Bookatz

J. Zachary a J. Bookatz

Vývoj z první linie sledují i Jeremy Zachary a Jon Bookatz z kalifornského magazínu Culture, zaměřeného na více než půlmilionovou komunitu kalifornských uživatelů lékařské marihuany. Je pravděpodobné, že počty jejich potenciálních čtenářů se významně rozšíří i o lidi, kteří budou moci brzy kouřit i pro zábavu. Noví zákazníci přibudou i výrobcům pěstebního příslušenství, bankám financujícím farmy nebo bezpečnostním agenturám zajišťujícím ochrany skleníků.

Jak jste se cítili v úterý poté, co jste se dozvěděli výsledky hlasování? Tím mám na mysli jak prezidentské volby, tak referendum o legalizaci marihuany.
Zachary:
V každém případě to byl napínavý den. Rozhodovalo se o legalizaci marihuany pro rekreační účely v Kalifornii, Nevadě nebo Massachusetts, v další státech se hlasovalo o legálním užívání pro léčebné účely. Škoda jen, že voliči v Arizoně řekli rekreačnímu užívání ne. Tohle všechno ale zastínil úspěch Donalda Trumpa. Každý si myslel, že zvítězí Hillary Clintonová, na počet hlasů i velmi mírně vyhrála. Bohužel prezidenta volí volitelé a těch získal Trump více.

Bookatz: Lidé v Kalifornii jsou opravdu hodně naštvaní, ale i vyděšení z jeho vítězství. Na Facebooku píší, že nastává konec světa, křičí a křičí a nemohou přestat. Tomu se snažím vyhnout. Nemám Trumpa rád, ale říkám: počkejme, co bude dál.

Amerika se vrhá do konopného rauše. Trumpovo okolí ale marihuanu moc nemusí

V Jižní Dakotě povolili indiánům z kmene Siouxů pěstování a prodej konopí.

Jak Trumpovo vítězství ovlivní konopný průmysl?
Zachary:
Panuje velká nejistota, protože nevíme, co to přesně může znamenat. Netušíme, jak se Trump k legalizaci postaví. Už jednou sice prohlásil, že je to záležitostí jednotlivých států, které si mají samy rozhodnout o svém přístupu ke konopí. To je dobrý přístup. Avšak jeho poradci, jako je třeba guvernér New Jersey Chris Christie nebo bývalý starosta New Yorku Rudy Giuliani, vystupují velmi ostře proti konopí a legalizaci chtějí zastavit. My jsme šťastní, protože ve stále více státech dochází k obratu, ať už jde o lékařské, nebo rekreační konopí. Konzervativní síly jsou však pořád tady a nikdo neví, co Trump udělá. Na druhou stranu – je to byznysmen a jako takový má rád peníze.

Jak to myslíte?
Zachary:
Legalizace marihuany pro rekreační užití je opravdu velká věc pro celé odvětví, do kterého přitéká velké množství peněz. To je velmi zajímavý aspekt i pro konzervativní lidi, jako třeba republikány. Ti nyní vidí, že se dá na obchodu s konopím vydělat mnoho peněz, a chtějí být u toho. Takže možností, jakým směrem se celý průmysl bude ubírat dál, je mnoho.

O jak velkých penězích se tedy bavíme?
Zachary: Očekává se, že trh s marihuanou dosáhne v Kalifornii v roce 2020 hodnoty 10 miliard dolarů. A to mluvím pouze o jednom státě.

Bookatz: Lidé sice schválili legalizaci rekreačního kouření, ale než k tomu dojde v praxi, bude to ještě dlouho trvat. Nejspíš osmnáct měsíců a možná i déle. Kalifornie může přitom vybrat na daních z marihuany až miliardu dolarů ročně. To je opravdu hodně, protože Kalifornie potřebuje peníze. Je to sice silný a bohatý stát, ale musí opravit silnice, učitelé by měli dostat přidáno, takže příjmy z konopí by se státu určitě hodily (více čtěte zde).

Jak vysoká je sazba daně na lékařskou marihuanu?
Zachary: Při nákupu v obchodě je to patnáct procent. Další daně však připadají na výrobce, tedy pěstitele. Ti odvádějí asi devět dolarů z jedné libry (0,454 kg; pozn. red.) marihuany, to znamená asi sto dolarů za jednu rostlinu.

V Coloradu, které jako první legalizovalo vedle lékařské marihuany i rekreační konzumaci, už převýšily příjmy státu z konopí příjmy z alkoholu.
Zachary:
To je pravda, v Coloradu díky marihuaně vybrali na daních přes sto milionů dolarů, u alkoholu to bylo pod padesát milionů, takže šlo minimálně o dvojnásobek.

A není to spíš tím, že daně z konopí jsou příliš vysoké a na alkohol příliš nízké?
Zachary: Dobrá otázka. Myslím, že situace v Coloradu se velmi podobá Kalifornii, tam to problém není. Třeba ve státě Washington jsou však daně opravdu velmi vysoké a trh tam zažívá těžké časy. Konopí se daní v několika krocích, na cestě od producenta k distributorovi 25 procenty, pak dalšími 25 procenty od distributora k obchodu a od obchodníka k zákazníkovi zase 25 procenty. To je opravdu příliš.

Poslední dodávka léčebného konopí zůstane u pěstitele. Tendr skončil

V České republice je legální lékařská marihuana, ale moc se nerozvíjí. Podle kritiků i kvůli příliš vysoké ceně. Jak to funguje u vás?
Bookatz:
Trh v Kalifornii je velmi saturovaný. Existuje mnoho producentů, mnoho různých produktů v nabídce a v podstatě velmi se tam vyskytuje mnoho marihuany. To vedlo k rapidnímu poklesu ceny, protože všichni si navzájem konkurují. Libra konopí stála před dvěma lety přes tři tisíce dolarů. Dneska seženete velmi kvalitní marihuanu za 2,2 tisíce, 2,1 tisíce dolarů. To jsou oficiální ceny pro legální lékařskou marihuanu. Cena se úplně propadla, protože marihuany je prostě tolik a je velká konkurence. Až přijde rekreační, tak se možná cena propadne ještě níž.

Co se stalo, že konkurence tak narostla?
Zachary: Postavily se opravdu velké farmy. Rostliny se pěstují na venkovních polích v obřích sklenících. Pokud mluvíme o venkovním pěstování, jde o mnohahektarové lány.

Bookatz: Nezřídka tyto farmy vybudovaly velké tabákové společnosti, srovnatelné třeba s Philip Morris, a pak jen čekaly. Když nyní voliči posvětili rekreační užívání, vše směřuje k tomu, že se z toho stane obrovský byznys.

Jsou tedy majitelé velkých konopných farem nadnárodní koncerny, nebo třeba i malí zemědělci?
Zachary: Systém se nastavil pro malé zemědělce, ale velký byznys přijde a vlastně už přichází. Spousta malých firem asi skončí, protože nebudou vědět, jak na to. Nakonec na trhu budou působit malé rodinné obchůdky stejně jako velké markety, podobně jako na trhu s pivem. Máme Anheuser-Busch InBev a jeho Budweiser nebo značku Amstel, která patří pivovaru Heineken. Vedle nich však existují malé, lokální pivovary.

Marihuana v USA.

Marihuana v USA.

Jak si stojí trh ne přímo s konopnými produkty, ale s veškerým příslušenstvím, jako jsou třeba dýmky?
Bookatz: Jejich prodejci a výrobci také rostou, ale prodejny s growshopy s příslušenstvím se tady vyskytovaly vždycky, tedy nic, co by se náhle odblokovalo. S legalizací rekreačního kouření se však jejich situace může také zlepšit. Nejde však jen o ně. Povolení legálního užívání marihuany ovlivňuje mnohá odvětví ekonomiky. Třeba nářadí a pěstebního příslušenství. Každý hektar přináší nová pracovní místa. Ta často vznikají v malých městech, která v posledních letech procházela těžkými časy, panovala tam velká nezaměstnanost.

Kalifornie není státem, který by měl o návštěvníky nouzi. Nestává se však dnes i cílem drogové turistiky?
Bookatz: V tuto chvíli ne. V Las Vegas v Nevadě si může koupit marihuanu kdokoliv bez ohledu na to, ve kterém státě USA bydlí. Pokud byste však přijeli z Michiganu do Kalifornie, tak vám marihuanu nikdo neprodá. To platí i naopak, já jsem držitelem kalifornského průkazu uživatele lékařské marihuany, za který platím 150 dolarů ročně. Ten by mi však byl v kterémkoli jiném státě k ničemu. Las Vegas je jediné město, které nabízí lékařskou marihuanu každému, ať přijede odkudkoliv.

Jak to bude vypadat, až se rozhodnutí voličů odrazí v praxi, a rekreační marihuana tedy bude legální?
Zachary:
To je věcí státu Kalifornie, ale turisté už k nám nyní přijíždějí z celého světa, tak proč by si nemohli nakoupit i konopí?

Autor:
  • Nejčtenější

Bonus dostanou i malá s. r. o. Příště se na vás vyse..m, řekla ČSSD Schillerová

Poslanci schválili vládní návrh zákona o kompenzačním bonusu pro společníky malých společností s ručením omezeným....

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Nakupoval vlastní pizzu a vydělal. Využil chyby donáškové služby

Majitel americké pizzerie díky chybě rozvážkové služby DoorDash vydělal stovky dolarů. V aplikaci firma totiž nabízela...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chorvatsko se modlí za návrat turistů, bez nich mu hrozí ekonomický kolaps

Koronavirus zdecimoval nejdůležitější sektor chorvatské ekonomiky. Na příjmech z cestovního ruchu je Chorvatsko závislé...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Německá ekonomika je v recesi. Propadla se nejvíc od krize v roce 2009

Německá ekonomika v prvním čtvrtletí klesla kvůli koronavirové krizi proti předchozím třem měsícům o 2,2 procenta,...

Pandemie skolila i největší latinskoamerické aerolinky. LATAM prosí o pomoc

Největší letecký dopravce operující v Latinské Americe LATAM Airlines požádal ve Spojených státech o ochranu před...

Vakcína proti koronaviru už mohla být. Farmaceuti řekli ne, tvrdí studie

O penězích evropských daňových poplatníků určených na výzkum rozhodují soukromé farmaceutické společnosti, píše ve své...

Nejhlubší důl světa v JAR byl uzavřen. Covid-19 má 164 dělníků

Nejhlubší důl na světě Mponeng v Jihoafrické republice musel být dočasně uzavřen kvůli šíření nákazy koronaviru....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Statistik: V Česku epidemie nebyla a není. Proto nevíme, kdy „skončí“

Jak probíhalo šíření nákazy virem SARS-CoV-2, zatím zcela přesně zmapováno není. V každém případě však slovo epidemie...

Stále více lidí platí za bydlení sexem. Kvůli krizi jejich počet vzrostl

Čím dál větší počet pronajímatelů ve Spojených státech a Británii žádá po svých nájemnících sex výměnou za odpuštění...

Monika Bagárová porodila. Dcera dostala jméno po mamince Muradova

Zpěvačka a porotkyně SuperStar Monika Bagárová (25) je maminkou. Se šťastnou novinkou se pochlubila fanouškům na...

Milenec? Ano, ale nezapomínejte na důležitá pravidla nevěry

Nejen muži, ale i ženy často utíkají za potěchou mimo domov. Hledají si milence, který jim dá to, co ve vlastní ložnici...

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer zrušily všechny prázdninové zájezdy

Cestovní kanceláře Exim Tours a Fischer kvůli epidemii koronaviru zrušily všechny zájezdy plánované na letošní červenec...