Severomořská ropa Brent kolem 16:30 středoevropského času vykazovala nárůst o dvě procenta a pohybovala se v blízkosti 72,55 dolaru za barel. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) si připisovala 2,3 procenta a blížila se k 68,80 dolaru za barel.
Asadův režim se o víkendu po 24 letech zhroutil. Prezidenta, označovaného za diktátora, který ještě před dvěma týdny měl moc zdánlivě pevně v rukou, smetla povstalecká ofenziva za 11 dnů.
Rusko rozdýchává syrskou kocovinu. Snaží se zachránit aspoň základny |
„Vývoj v Sýrii zvýšil politickou nejistotu na Blízkém východě, což poskytlo trhu s ropou určitou podporu,“ uvedl podle agentury Reuters analytik Tomomiči Akuta ze společnosti Mitsubishi UFJ Research & Consulting. „Snižování cen Saúdskou Arábií a prodloužení těžebních omezení skupiny OPEC+ z minulého týdne ale podtrhuje slabou poptávku v Číně, což signalizuje, že trh by před koncem roku mohl oslabit,“ dodal.
Čínští představitelé slíbili, že v příštím roce podpoří domácí ekonomiku proaktivnějšími rozpočtovými opatřeními a uvolněním měnové politiky. „Uvolnění měnové politiky v Číně je pravděpodobně příčinou oživení cen ropy, což podporuje rizikový sentiment,“ uvedl analytik společnosti UBS Giovanni Staunovo.
ANALÝZA: Konec jedné éry, Asadův režim padl. Ale co Sýrie? |
Skupina OPEC+, kterou tvoří Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a její spojenci v čele s Ruskem, se minulý týden rozhodla odložit plánované zvýšení těžby o další tři měsíce. Produkce by se tak měla začít zvyšovat až od dubna místo od ledna.
Kartel OPEC v listopadu ve své pravidelné zprávě o situaci na trhu opět zhoršil výhled růstu celosvětové poptávky po ropě na letošní i příští rok. Zdůvodnil to obavami ohledně vývoje poptávky v Číně a v Indii, ale i v některých dalších regionech. Ke zhoršení výhledu přikročil už čtvrtý měsíc za sebou.