ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Reuters

Barel ropy za 10 dolarů už není fikce. Zásobníky pomalu začínají přetékat

  • 220
Pandemie koronaviru po celém světě značně snížila zájem o pohonné hmoty a tím i o ropu. Těžba však neustává a její cena se tak začala rapidně snižovat. Zásoby ropy naplňují sklady a podle odhadů během příštích měsíců nebude, kam ji ukládat. Cena by tak podle analytiků mohla klesnout až k deseti dolarům za barel.

Cena ropy se blíží historickým minimům. Hodnota barelu se od začátku roku snížila o více než polovinu, v současnosti stojí zhruba 25 dolarů. Za méně než třicet dolarů za barel se přitom naposledy prodával na začátku tisíciletí. Důvodem je nízká poptávka. Tvrdě ji zasáhlo šíření koronaviru.

Koronavirus ve světě

Největší těžaři ropy však ani přesto neomezují produkci. Pokračuje totiž cenová válka mezi ropnými mocnostmi – Ruskem a Saúdskou Arábií. Zásobníky tak pomalu začínají přetékat.

Analytici odhadují, že pokud se tempo těžby nezpomalí, za měsíc či dva už nebude ropu kam ukládat. Saúdská Arábie navíc kvůli výše zmíněnému konfliktu s Ruskem těžbu plánuje naopak navýšit.  Podle britského listu The Guardian jsou současné celosvětové zásoby ropy zhruba ze 75 procent naplněné.

V některých zemích by se pak zásobníky mohly naplnit ještě dříve – například v Kanadě by k tomu podle firmy Rystad Energy mohlo dojít koncem tohoto týdne.

Miliardy barelů v zásobě

A miliardy barelů, které nikdo nebude chtít, pak podle ekonomů srazí cenu ropy na kolena. Například společnost S&P mluví až o ceně 10 dolarů za barel. Tak nízko se přitom ropa pohybovala naposledy před desítkami let a je otázkou, zda by v takovém případě byl její prodej ještě výdělečný.

Ceny pohonných hmot dále klesají, benzin je nejlevnější za téměř čtyři roky

Problémy se skladováním by mohli těžaři vyřešit pomocí tankerů. V současnosti je tímto způsobem na moři uloženo zhruba 1,3 až 1,4 miliardy barelů, odhaduje Rystad. Celkem je po celém světě podle nich uloženo zhruba 8,6 miliardy barelů.

„Pokud se budou zásobníky naplňovat stejným tempem jako teď, ceny budou následovat stejný osud, jako v roce 1998,“ uvedla analytička Rystadu Paola Rodriguez-Masiová. Tehdy se přitom cena propadla právě až na hranici 10 dolarů za barel.

Na začátku letošního roku se po celém světě každý den spotřebovalo zhruba 97 milionů barelů ropy. Produkce převyšovala poptávku zhruba o 3,5 milionu barelů denně.

,