Slunění na jachtě už nestačí. Miliardáři se výjimečnými zážitky vrací ke kořenům

  19:30aktualizováno  19:30
Britská cestovka pořádá dlouhodobé dovolené pro vyhořelé miliardáře. A nejde o jen tak ledajaké prázdniny. Zahrnují třeba stopování leopardů v Indii, pobyt u původních obyvatel africké Botswany, nebo potápění v přítomnosti žraloků při pravidelném tahu sardinek kolem jihoafrického pobřeží.

Boháči se mohou na svých superprázdninách například potápět se žraloky. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ukazuje se, že mít balík peněz přináší spoustu stresu. Superboháči si tak dopřávají měsíční i roční dovolené, aby unikli tlaku z vedení podniku nebo správy obřího majetku. 

Tom Barber, zakladatel londýnské cestovní kanceláře Original Travel, kvůli velké poptávce zakládá speciální oddělení. Bude určené právě pro „výrobu“ dlouhých dovolených na míru pro horní procento bohatých zákazníků, informuje Guardian.

„Je to obrovský trend,“ tvrdí Barber. „Bohatí hledají možnost úniku. Často chtějí něco jako návrat ke kořenům. Například naučit se schopnostem našich předků, jak si ulovit a připravit jídlo,“ pokračuje. 

Fotogalerie

Zmíněná cestovka v posledních šesti letech zorganizovala na 80 takových dovolených v délce minimálně měsíc, loni přitom objednávek výrazně přibylo. Americké cestovky pro majetné hlásí podobný trend.

Podle Barbera většinou šlo o měsíční nebo dvouměsíční dovolené. Pro jednoho 45letého miliardáře, který prodal svůj startup a chtěl strávit nějaký čas se svou rodinou, ale zařizoval i roční dovolenou. Dlouhý výlet přišel na více než milion liber (28,5 milionu korun).

Rodina navštívila 65 zemí od Mauricia po Bhútán přes Antarktidu a Grónsko. „Ten muž byl vyhořelý,“ říká šéf cestovky. „Chtěl vidět kus světa, vrátit se ke kořenům, ale hlavně se víc vidět se svými dětmi, na které neměl při práci čas,“ doplnil Barber. 

K čemu letenky, když máte tryskáč

Celou cestu zařizoval tým několika lidí, kteří například žádali o víza nebo zajištění průvodců v dané zemi. Jediné, o co se nemuseli starat, byly letenky. Rodina se totiž přepravovala ve svém soukromém tryskáči. 

Součástí itineráře bylo například sledování leopardů sněžných na severozápadě Indie. „Opravdu je chtěli vidět, ale nebyli ochotní tam čekat deset dní, aniž by třeba některého viděli. Proto jsme najali tým místních stopařů a helikoptéru, aby rodinu vysadila zrovna ve chvíli, kdy se velké kočky ukázaly,“ vypráví Barber.

Rodina také strávila nějaký čas s domorodci v Botswaně, kteří se stále živí lovem a sběrem. Boháči se tu učili, jak si ulovit a připravit jídlo a jak žít bez peněz. Potápěli se také u jihoafrického pobřeží během každoročního tahu sardinek, kdy miliardy malých ryb migrují a přitahují spoustu predátorů včetně žraloků a delfínů. 

Spolu s nimi se potápěl i tým profesionálních dokumentaristů, který rodině zážitek nahrával. „Pak je naučili, jak nahrávku upravit a sestříhat, a vyrobit si tak vlastní minifilm,“ popisuje Barber. „Bohatí se chtějí převážně naučit něco nového. Slunit se na obří jachtě už vyšlo z módy - lidé chtějí zážitky a nové dovednosti,“ říká. Cestovka rodině vytvořila i web, kde je mohli jejich přátelé sledovat. 

Vidět realitu, ale z bezpečné vzdálenosti

Miliardáři na dlouhé dovolené často berou své rodiny, aby také viděly, jak žijí „obyčejní“ lidé a jakou moc a důležitost mají peníze. „Chtějí, aby jejich děti přišly do kontaktu s reálným životem, ale bezpečnou cestou,“ konstatuje Barber.

Ve Spojených státech roste poptávka po takových dovolených exponenciální řadou, tvrdí šéf newyorské Ovation Travel Group Jack Ezon. Jeho firma každý rok zorganizuje 50 až 60 výletů trvajících měsíc a až deset ročních dovolených. „Je to způsob, jak restartovat a osvěžit svůj život,“ míní.

Mnoho z Ezonových klientů byli podnikatelé, kteří prodali svůj byznys a chtěli si vydechnout. „Často jde o zakladatele technologických firem, kteří mají po jejich prodeji dvouletou konkurenční doložku a hledají, jak s tak dlouhou dobou naložit,“ říká. 

Americký manažer žijící v Mexiku, kterž si přál zůstat v anonymitě, se chystá příští měsíc vyrazit na sedmiměsíční dovolenou se svou ženou a dvěma dětmi. Chtějí vyrazit speciálně vybaveným autem z jižního cípu Chile a dojet až domů do Mexika. Zastaví například na trek na horu Machu Picchu v peruánských Andách nebo se chtějí potápět u souostroví Galapágy.

„S ženou jsme se rozhodli, že chceme strávit intenzivní dovolenou s dětmi teď, dřív, než bude pozdě. Staršímu dítěti bude brzy 13 a mladšímu deset,“ vysvětluje. Děti přijdou o více než půl roku školní docházky. Manažer a jeho žena ale mají oba zkušenosti s učením, proto zvládnou doučování.

Pauza ve vzdělávání dětí je často tím, co bohatým plány na dlouhodobé dovolené hatí. Když má ale člověk peníze, dá se to vyřešit různě. Například si vzít s sebou učitele v důchodu.

Autor:

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Česko má přijít o svoje vzdušné hranice. Letadlům je v nich těsno

Únorový superúplněk si vedle lidí s dalekohledy možná nejvíce užili cestující v...

Česko v současnosti vypomáhá některým zemím odklonem letové dopravy přes český vzdušný prostor. Ten už však také naráží...

Další z rubriky

Pistácie nad zlato. Jejich zrání na Sicílii je pod policejní ochranou

Pistácie ze sicilské oblasti Bronte patří mezi nejkvalitnější.

Sicilského policejního kapitána Nicolu Morandiho a jeho tým čekají perné dny. Budou hlídkovat ve dne v noci. I když je...

Americké úřady možná budou poskytovat licence na obchodování s Huawei

Ilustrační snímek

Spojené státy ve čtvrtek uvalily restrikce na obchodování s čínskou firmou Huawei. Ministerstvo obchodu by však mohlo...

Nikdo si u nás zadarmo břicho neplnil, vyvrací KFC fámu o kontrolorovi

Dám si pizzu nebo kuře? Novinka KFC jménem Chizza toto dilema nerozhodných...

Jihoafrická filiálka fastfoodového řetězce KFC na Twitteru popřela zprávu, že byl v Jihoafrické republice zatčen muž,...

Najdete na iDNES.cz