Slunění na jachtě už nestačí. Miliardáři se výjimečnými zážitky vrací ke kořenům

  19:30aktualizováno  19:30
Britská cestovka pořádá dlouhodobé dovolené pro vyhořelé miliardáře. A nejde o jen tak ledajaké prázdniny. Zahrnují třeba stopování leopardů v Indii, pobyt u původních obyvatel africké Botswany, nebo potápění v přítomnosti žraloků při pravidelném tahu sardinek kolem jihoafrického pobřeží.

Boháči se mohou na svých superprázdninách například potápět se žraloky. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ukazuje se, že mít balík peněz přináší spoustu stresu. Superboháči si tak dopřávají měsíční i roční dovolené, aby unikli tlaku z vedení podniku nebo správy obřího majetku. 

Tom Barber, zakladatel londýnské cestovní kanceláře Original Travel, kvůli velké poptávce zakládá speciální oddělení. Bude určené právě pro „výrobu“ dlouhých dovolených na míru pro horní procento bohatých zákazníků, informuje Guardian.

„Je to obrovský trend,“ tvrdí Barber. „Bohatí hledají možnost úniku. Často chtějí něco jako návrat ke kořenům. Například naučit se schopnostem našich předků, jak si ulovit a připravit jídlo,“ pokračuje. 

Fotogalerie

Zmíněná cestovka v posledních šesti letech zorganizovala na 80 takových dovolených v délce minimálně měsíc, loni přitom objednávek výrazně přibylo. Americké cestovky pro majetné hlásí podobný trend.

Podle Barbera většinou šlo o měsíční nebo dvouměsíční dovolené. Pro jednoho 45letého miliardáře, který prodal svůj startup a chtěl strávit nějaký čas se svou rodinou, ale zařizoval i roční dovolenou. Dlouhý výlet přišel na více než milion liber (28,5 milionu korun).

Rodina navštívila 65 zemí od Mauricia po Bhútán přes Antarktidu a Grónsko. „Ten muž byl vyhořelý,“ říká šéf cestovky. „Chtěl vidět kus světa, vrátit se ke kořenům, ale hlavně se víc vidět se svými dětmi, na které neměl při práci čas,“ doplnil Barber. 

K čemu letenky, když máte tryskáč

Celou cestu zařizoval tým několika lidí, kteří například žádali o víza nebo zajištění průvodců v dané zemi. Jediné, o co se nemuseli starat, byly letenky. Rodina se totiž přepravovala ve svém soukromém tryskáči. 

Součástí itineráře bylo například sledování leopardů sněžných na severozápadě Indie. „Opravdu je chtěli vidět, ale nebyli ochotní tam čekat deset dní, aniž by třeba některého viděli. Proto jsme najali tým místních stopařů a helikoptéru, aby rodinu vysadila zrovna ve chvíli, kdy se velké kočky ukázaly,“ vypráví Barber.

Rodina také strávila nějaký čas s domorodci v Botswaně, kteří se stále živí lovem a sběrem. Boháči se tu učili, jak si ulovit a připravit jídlo a jak žít bez peněz. Potápěli se také u jihoafrického pobřeží během každoročního tahu sardinek, kdy miliardy malých ryb migrují a přitahují spoustu predátorů včetně žraloků a delfínů. 

Spolu s nimi se potápěl i tým profesionálních dokumentaristů, který rodině zážitek nahrával. „Pak je naučili, jak nahrávku upravit a sestříhat, a vyrobit si tak vlastní minifilm,“ popisuje Barber. „Bohatí se chtějí převážně naučit něco nového. Slunit se na obří jachtě už vyšlo z módy - lidé chtějí zážitky a nové dovednosti,“ říká. Cestovka rodině vytvořila i web, kde je mohli jejich přátelé sledovat. 

Vidět realitu, ale z bezpečné vzdálenosti

Miliardáři na dlouhé dovolené často berou své rodiny, aby také viděly, jak žijí „obyčejní“ lidé a jakou moc a důležitost mají peníze. „Chtějí, aby jejich děti přišly do kontaktu s reálným životem, ale bezpečnou cestou,“ konstatuje Barber.

Ve Spojených státech roste poptávka po takových dovolených exponenciální řadou, tvrdí šéf newyorské Ovation Travel Group Jack Ezon. Jeho firma každý rok zorganizuje 50 až 60 výletů trvajících měsíc a až deset ročních dovolených. „Je to způsob, jak restartovat a osvěžit svůj život,“ míní.

Mnoho z Ezonových klientů byli podnikatelé, kteří prodali svůj byznys a chtěli si vydechnout. „Často jde o zakladatele technologických firem, kteří mají po jejich prodeji dvouletou konkurenční doložku a hledají, jak s tak dlouhou dobou naložit,“ říká. 

Americký manažer žijící v Mexiku, kterž si přál zůstat v anonymitě, se chystá příští měsíc vyrazit na sedmiměsíční dovolenou se svou ženou a dvěma dětmi. Chtějí vyrazit speciálně vybaveným autem z jižního cípu Chile a dojet až domů do Mexika. Zastaví například na trek na horu Machu Picchu v peruánských Andách nebo se chtějí potápět u souostroví Galapágy.

„S ženou jsme se rozhodli, že chceme strávit intenzivní dovolenou s dětmi teď, dřív, než bude pozdě. Staršímu dítěti bude brzy 13 a mladšímu deset,“ vysvětluje. Děti přijdou o více než půl roku školní docházky. Manažer a jeho žena ale mají oba zkušenosti s učením, proto zvládnou doučování.

Pauza ve vzdělávání dětí je často tím, co bohatým plány na dlouhodobé dovolené hatí. Když má ale člověk peníze, dá se to vyřešit různě. Například si vzít s sebou učitele v důchodu.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Tajemná pohlednice od tety z Ameriky. K příbuzným do Třince putovala 48 let

Pohlednice z USA

Na redakci iDNES.cz se obrátila čtenářka s poněkud kuriózním případem. Její matce přišla od tety z amerického...

Další z rubriky

První aerolinky ruší objednávku problémových boeingů, chtěly 49 letadel

Boeing 737 Max 8 v barvách společnosti Garunda Indonesia.

Indonéské aerolinie Garuda odeslaly oficiální dopis, v němž žádají zrušení velké zakázky na dodávku 49 Boeingů 737 Max...

Obchodu s padělky se daří. Podle OECD za to mohou online tržiště

Padělky kabelek značky Chanel.

Online maloobchod podporuje rychlý růst prodeje padělaného zboží. Padělky v hodnotě 590 miliard dolarů tvořily v roce...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Najdete na iDNES.cz