Kmín na pizzu? Roboti navrhují nová koření, která člověka nenapadnou

  17:01aktualizováno  17:01
Co mají společného toskánské kuře, jemná vepřová svíčková s příchutí bourbonu a neworleanská klobása? Jde o nové kořenicí směsi, které vymyslel největší světový výrobce koření s pomocí umělé inteligence.
Koření (ilustrační foto)

Koření (ilustrační foto) | foto: SXC

Gigant ve výrobě koření McCormick, který vyvíjí příchutě pro potravinářský průmysl, strávil čtyři roky „chroustáním“ 40 let záznamů o různých chutích a příchutích. Pomocí technologie strojového učení přichází s novými chuťovými kombinacemi, které lidské odborníky dosud nenapadly. Koho by například napadlo okořenit si pizzu kmínem? Někteří tradiční konkurenti však tak tímto postupem tak ohromeni nejsou. 

Neelam Verhomalová ze severoindického města Jodhpur spolu se svou matkou a šesti sestrami provozuje kořenářskou firmu Mohanlal Verhomal  Spices. Výrobě koření s pomocí umělé inteligence se směje. Pro ní je tvroba kořenicích směsí opravdovým lidským uměním. „Můj otec Mohanlal byl vědec a vynálezce a každé koření, ze kterého vytvářel směsi masala, chemicky testoval. Matka pak koření testovala v praxi doma. Byl to velký rozdíl,“ říká.

Společnost McCormick a její technologický partner IBM Research se tak pouštějí na tenký led. Koření nejsou jen o chuti, jsou součástí kultury, dědictví a historie. Je tu místo pro umělou inteligenci? ptá se autor článku na serveru BBC.

Hamed Faridi, hlavní vědec firmy McCormick vysvětluje, že důkladná analýza desítek tisíc dříve použitých kořenicích směsí jim pomáhá daleko rychleji vyvinout nové příchutě. Lidé, kteří je vytvářejí, se také mohou stát daleko dřív odborníky tam, kde to dosud trvalo i 15 let.

Nenechte se podvést a koření kupujte vcelku, radí expertka na potraviny

„Doma člověk má jeden dva druhy čerstvého česneku a sušený česnekový prášek. Lidé v McCormicku ale pracují s 50 různými druhy česneku. Navíc zohledňují požadavky typu, aby byl výrobek halal nebo košer, neobsahoval geneticky modifikované příměsi nebo moc soli, stejně tak, aby vyhovoval regulatorním požadavkům,“ popisuje expertka IBM Robin Lougeeová.

Umělá inteligence se dá také použít pro návrh na nahrazování koření, které není zrovna dostupné. Ne vždy je ale dostatečně inteligentní. Třeba z jednoho receptu na cajunskou rýži robot úplně vynechal rýži.

Historička v oboru potravinářských technologií Nadia Berensteinová říká, že ve světě nepřeberné nabídky jídla a pití a rostoucí konkurence je třeba neustále přicházet s novinkami. A bitevním polem je chuť.

Neelam Verhomalová uznává, že někde může technologie pomoci. Například při výpadku dodávek některé ingredience může robot vymyslet, čím konkrétní koření nahradit. 

Autor:

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Přejmenujte 737 MAX, radí Trump Boeingu v krizi. Na sítích se mu už smějí

Boeingy 737 MAX nesmějí už ani do USA, rozhodl prezident Trump

Americký prezident Donald Trump přišel s receptem na řešení krize ve společnosti Boeing. Podle něj by společnosti...

„Rukávky“ překážejí. Vypitá dětská pitíčka nikdo nechce recyklovat

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Až dva tisíce tun vytříděných PET lahví ročně se podle odhadů recykluje složitěji, než by mohlo. Situaci komplikují...

Další z rubriky

Rusko dalo stopku exportu ropných produktů a uhlí na Ukrajinu

Ilustrační snímek

Ruská vláda zakázala vývoz uhlí, ropy a ropných produktů na Ukrajinu. Ruský premiér Dmitrij Medveděv oznámil ve čtvrtek...

EP chce zavést minimální práva zaměstnanců v nových formách práce

Centrála Uberu v San Franciscu

Europoslanci v úterý podpořili zavedení minimálních práv pracovníků při práci na vyžádání či pro platformy, jako je...

Nezneužívejte Hru o trůny k politickým prohlášením, žádá HBO Trumpa

Hra o trůny - 8. řada

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek zveřejnil na Twitteru svou fotografii s nápisem „Konec hry“. Nápis je...

Najdete na iDNES.cz