Richard Shelby, přední člen republikánské strany a člen senátního bankovního výboru, varoval před následováním příkladu Japonska. To na začátku devadesátých let promarnilo desetiletý růst kvůli pomalým a nešikovným podporám bankovnímu systému.
"Zavřete je, odstraňte je z trhu. Jestliže jsou mrtvé, musí být pohřbeny," řekl Shelby pro ABC News. "Pohřbíváme malé banky. Musíme pohřbít i některé velké a poslat tak na trh jasný signál."
K Shelbyho kritice státní pomoci insolventním bankám se připojil i neúspěšný kandidát na amerického prezidenta z nedávných voleb John McCain. Republikánský senátor prohlásil, že Obamova administrativa ještě neučinila "tvrdé rozhodnutí - nechat velké banky padnout".
Ve Spojených státech se už objevil nový výraz: "zombie" banky. Tak se označují instituce, jejichž finanční situace je tak špatná, že by bez finanční podpory státu nebyly schopny pokračovat v činnosti.
Někteří odborníci varují, že zásahy státu jen prodlužují agónii bank a oddalují revitalizaci celého finančního systému.
Finanční sektor nemají investoři kvůli problémům velkých bank v současné době v oblibě. Akcie Citigroup klesly minulý týden pod jeden dolar. Z titulu kdysi nejcennější finanční instituce světa se tak stal tzv. "penny stock" neboli haléřová akcie.
Na otázku, jestli svým vyjádřením naráží na situaci v Citigroup, senátor Shelby odpověděl, že "Citi byla vždy problémovým dítětem".