Řecký smysl pro drama: čas ubývá, ale dohoda nikde

  14:21aktualizováno  17:19
Čas k jednání Řekům ubývá a situace se dál dramatizuje. Zemi hodinu před polednem vypršelo ultimátum na předložení lepšího návrhu na řešení krize. Zatím poslední „úsporný balík“ totiž věřitelé odmítli, jenomže Řecko s ničím novým nepřišlo. Ani čtvrteční jednání výsledek nepřinesla. Další budou v sobotu.

Z řeckých bank odtékají peníze. Řecká národní banka (na smínku) se snaží lidi uklidnit. Říká, že banky jsou stabilní. | foto: Reuters

Řecko se s věřiteli (MMF, Evropská centrální banka a Evropská komise) potřebuje dohodnout ještě tento týden, nejpozději v pondělí by totiž mělo poslat Měnovému fondu část splátek, aby dodrželo splatnost dluhu do konce června. Bez čerpání finanční pomoci za zahraničí na splátku nemá.

Atény dostávaly ve čtyřměsíčním maratonu schůzek šance předložit vlastní návrhy, věřitelům se ale nikdy nezavděčily. Poslední návrh odmítli věřitelé ve středu. Řecko sice částečně ustoupilo v otázce důchodů, nicméně například sporné příspěvky nízkopříjmovým důchodcům ponechalo ve stejné výši. Řecký recept na krizi se skládá hlavně z vyššího zdanění bohatých či firem, věřitelé si naopak představují ráznější škrty ve výdajích. V dalším zásadním bodě - osekávání platů ve státní sféře - také Řecko neustoupilo. 

Ve čtvrtek odpoledne jednali ministři financí eurozóny v Bruselu o věřitelském návrhu na řešení řecké krize. Atény totiž do 11:00 nepředložily žádný další návrh, který by obsahoval větší ústupky. Ministři financí se údajně zabývali návrhem vycházejícím z nabídky, kterou začátkem června v Berlíně schválilo Německo, Francie, Evropská centrální banka, MMF a Evropská komise.

Fotogalerie

I ve čtvrtek však jednání Řecka s mezinárodními věřiteli v rámci euroskupiny skončilo bez dohody a další jednání s ministry financí zemí sdílejících euro jsou plánována na sobotu dopoledne. Šéf euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem řekl, že dveře jsou stále otevřené pro to, aby Řecko přijalo návrhy svých věřitelů. Ministr dodal, že schůzka ministrů financí tak prozatím skončila.

Řecký premiér Alexis Tsipras podle agentury AFP řekl, že je přesvědčen o schopnosti Řecka a jeho věřitelů dosáhnout dohody o finanční záchraně země, a to navzdory obtížím při jednání a krátkému času, který na rozhovory zbývá.

Evropská centrální banka navíc ve čtvrtek odmítla navýšit Řecku čerpání krizové úvěrové linky ELA, v níž plynou do řeckých bank stále více nedostatkové peníze. Úvěrovou linku banky v předlužené zemi potřebují v posledních dnech o to více, že graduje odliv hotovosti z bank. Jen v minulém týdnu si nedůvěřiví střadatelé vybrali přes pět miliard eur ze svých účtů.

Zásadní zvrat by ale znamenalo teprve zastavení úvěrové linky ECB. Do Řecka by přestaly proudit peníze a bankovní sektor v zemi by tím byl donucen spustil kapitálové kontroly. Banky by zavedly limit pro výběr vkladů a pro transakce. Kapitálové kontroly mohou řecké banky zavést i samy od sebe, aby předešly masovému vybírání hotovosti svými klienty. Kdyby však tento nástroj využila ECB, šlo by o signál toho, že jednání mezi věřiteli a Řeckem zkrachovala.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Navrhnu, ať řešíme důchodový věk, říká ministryně Schillerová

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová

Ministryni financí čeká v rámci jednání o rozpočtu přetahování o dvacet miliard korun s koaličními ministry a také s...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

PŘEHLEDNĚ: Peníze, nebo stravenky? Otázky a odpovědi na chystanou revoluci

Stravenky Cheque Déjeuner (ilustrační snímek)

Ministryně financí přišla s návrhem nabídnout zaměstnavatelům alternativu ke stravenkám: místo nich by mohli...

Kočičí hlavy ničí e-koloběžky. Firmy vymýšlejí, jak z turistů nevytřást duši

Praha, 12.10.2018 Elektrický skútr Lime-S (elektrická koloběžka), který je...

Po příchodu do Evropy začaly firmy nabízející elektrokoloběžky narážet na mnohé problémy. Lidé proti nim protestují,...

Další z rubriky

Hypotéka snů. Dánská banka jako první na světě platí lidem, kteří si půjčí

Ilustrační snímek

Dánský finanční ústav Jyske Bank nabízí vlastníkům nemovitostí hypoteční úvěr se zápornou úrokovou sazbou. Informoval o...

Ruští vývozci ropy díky Trumpovým sankcím zbohatli

Ilustrační snímek

Sankce amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu a Venezuele nechtěně zvýšily poptávku po ruské ropě a ruským...

Evropa se zbavuje pracovníků bank, o místo přijde více než 40 tisíc lidí

Muž nesoucí krabici před budovou Deutsche Bank v Londýně (8. července 2019)

Evropské banky letos hromadně propouštějí. Nejvíc výpovědí dá německá Deutsche Bank, tisíců lidí se však zbavují i...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz