Rekordní trest za kartel. Brusel potrestal banky za machinace se sazbami

  11:35aktualizováno  12:44
Evropská komise vyměřila šestici finančních ústavů rekordní pokutu 1,71 miliardy eur, v přepočtu 47 miliardy Kč. Potrestala tím banky za manipulace s klíčovými mezibankovními úrokovými sazbami. Sankce je vůbec nejvyšší v historii EU, kterou Brusel za kartel vyměřil.

Joaquín Almunia, komisař Evropské unie pro hospodářskou soutěž | foto: Evropská komise

Banky porušily normy tím, že mezi sebou manipulovaly s londýnskou mezibankovní úrokovou sazbou LIBOR a její obdobou pro eurozónu EURIBOR. Čtyři banky se domlouvaly na sazbách spojených s evropskou měnou euro a šest bank koordinovalo navzájem sazby japonského jenu, vyplývá z informací Evropské komise, které zveřejnila na svém webu.

Sazba LIBOR

Klíčová londýnská mezibankovní úroková sazba je průměrnou úrokovou sazbou, kterou si na základě svých odhadů stanovují vybrané banky v Londýně. Ty dohodnutou sazbou vyjadřují názor na to, za jakou sazbu si budou půjčovat od jiných bank. Odhady tak odrážejí celkovou situaci na trhu. Od sazeb Libor se odvozují úrokové sazby úvěrů v řádu mnoha bilionů dolarů, které se uzavírají v celém světě.

"Šokující na skandálech LIBOR a EURIBOR jsou nejen manipulace, které nyní řeší finanční regulační orgány po celém světě, ale také tajné dohody mezi bankami, které si mají vzájemně konkurovat," řekl k rozhodnutí Bruselu komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia s tím, že Komise tímto vysílá jasný signál, že bude finanční sektor podrobně sledovat, aby byl transparentní a fungoval ve prospěch celé ekonomiky.

Do machinací byla zapletena britská banka Royal Bank of Scotland (RBS), americké Citigroup a JPMorgan, německá Deutsche Bank, francouzská Société Générale, makléřská firma RP Martin a britská Barclays a švýcarská UBS. Poslední dva finanční ústavy však trestu unikly tím, že celý kartel nahlásily a pomohly ho rozkrýt. Nakonec spolupracovaly při vyšetřování i ostatní finanční ústavy a Brusel jim za to snížil pokutu o deset procent.

Největší trest dostala německá Deutsche Bank, která byla do machinací zapletena 32 měsíců a bude muset zaplatit přes 725 milionů eur (19,9 miliardy Kč). Druhou největší pokutu zaplatí Société Générale a třetí RBS. S nejnižší pokutou vyvázal Citigroup, která zaplatí 70 milionů eur.

Komise ve svém prohlášení také uvedla, že bude dále pokračovat ve vyšetřování francouzské Crédit Agricole, HSBC, JPMorgan a makléřské firmy ICAP.

Doposud nejvyšší pokutu 1,47 miliardy eur vyměřila Evropská komise koncem loňského roku skupině sedmi podniků kvůli kartelu v oblasti katodových zářivek.

Přijde vám pokuta pro banky za machinace se sazbami ve výši 1,7 miliardy eur dostatečná?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 7. prosince 2013. Anketa je uzavřena.

Ne 178
Ano 41

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Socialismus v Berlíně. Město vykupuje kvůli cenám privatizované byty zpět

Berlín. Ilustrační snímek

Německá metropole vykoupila od soukromého vlastníka 670 bytů na Karl-Marx-Allee v centru města. Jde o reakci na nedávné...

Rozluštil enigmu, kvůli homosexualitě se zabil. Bude na britské bankovce

Na nové padesátilibrové bankovce je zobrazen matematik Alan Turing, který se...

Tvář matematika a počítačového průkopníka Alana Turinga, který se mimo jiné zasloužil o dešifrování nacistických...

Do dvou let zaplaví Evropu třikrát tolik modelů elektroaut než doposud

Jaguar i-Pace při nabíjení ve stanici PRE v obchodním domě Ikea.

Počet modelů elektrických aut dostupných spotřebitelům v Evropě by se měl do roku 2021 více než ztrojnásobit na 214 z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz