Řecko nesmí zbankrotovat, byl by to trest smrti, říká bankéř z ECB

  9:52aktualizováno  12:11
Úvahy o řízeném bankrotu Řecka jsou z říše pohádek a evropští politici by je měli opustit. Listu Financial Times to řekl člen bankovní rady Evropské centrální banky Lorenzo Bini Smaghi. Zároveň dodal, že pokud by se Evropa na restrukturalizaci řeckých dluhů dohodla, odsoudila by tím zemi k smrti a sama by na to doplatila.

(ilustrační snímek) | foto: AP

Řecko se loni v květnu stalo první zemí eurozóny, která požádala o mezinárodní finanční pomoc, aby se vyhnula krachu. Nyní ale nestačí plnit podmínky, ke kterým se zavázala při přiklepnutí úvěru od Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu ve výši 110 miliard eur (asi 2,7 bilionu Kč).

Zemi tak hrozí, že nedostane další část půjčky. Peníze jí přitom stačí jen do poloviny června. Ekonomové i někteří politici tak začínají mluvit o tom, že Řecko potřebuje odložit splácení půjček, prodloužit jejich splatnost a část dluhů škrtnout. Podle bankéře ECB by však tento scénář Řecku nepomohl, naopak by pro něj skončil katastroficky.

"Když se podíváte na finanční trhy, tak pokaždé, když padne zmínka o 'restrukturalizaci' či 'měkké restrukturalizaci', začnou šílet. To dokazuje, že něco takového se nemůže odehrát spořádaným způsobem. Alespoň ne v tomto prostředí," poznamenal Bini Smaghi k náznakům, že by Řecko mohlo sáhnout k mírnější formě restrukturalizace. V minulých dnech se pro ni vžil termín reprofilace.

Státní dluh Řecka se pohybuje kolem 327 miliard eur (zhruba osm bilionů Kč), což je kolem 150 procent jeho hrubého domácího produktu. Dosavadní vývoj podle agentury Reuters naznačuje, že riziko státního bankrotu Řecka se zvyšuje. To ale Bini Smaghi odmítá.

"Kdyby Řecko vyhlásilo platební neschopnost, bankovní systém Řecka by zkolaboval. Pak by bylo nutné zajistit jeho obrovskou rekapitalizaci, ale kde by se na to vzaly peníze?" ptal se v rozhovoru bankéř. "Restrukturalizace dluhu nebo odchod země z eurozóny by byl pro Řecko rozsudkem smrti, který Evropská unie zrušila," dodal Smaghi.

Bankrot Řecka by odskákala Evropa

Restrukturalizace dluhů by ale nebyla pohromou jen pro samotné Řecko, podle evropského bankéře by na ní těžce doplatili i obyvatelé EU. Bankrot by totiž podle něj postihl hlavně centrální banky zemí eurozóny, na což by doplatili její daňoví poplatníci.  

Bini Smaghi rovněž řekl, že Řecko není v platební neschopnosti a situaci stále může řešit například rozprodejem státního majetku či změnou daňového systému a struktury výdajů.

V Aténách je nyní mise EU a MMF, která posuzuje, jak Řecko pokračuje v plnění dohodnutých podmínek. Hodnotí především postup při snižování rozpočtového deficitu. Verdikt, zda je možné pro Řecko uvolnit další část úvěru, by mise měla vynést tento týden.

Financial Times uvedly, že jednání by mohla vést k bezprecedentnímu zásahu do řecké ekonomiky, který by byl veden zvenčí. V úvahu připadá i mezinárodní účast na výběru daní a privatizaci státního majetku výměnou za nové záchranné úvěry.

Bini Smaghi podle listu odhaduje, že vlády eurozóny by spolu s MMF musely Aténám poskytnout dalších asi 30 miliard eur (zhruba 738 miliard Kč), aby se Řecko vzpamatovalo. Zbytek financování, který je vymezen na léta 2012 až 2013, by bylo nutné pokrýt z privatizačních výnosů a dalších opatření, uvedl bankéř.

Irsko bude asi potřebovat další peníze

Kromě Řecka bude další finanční pomoc možná potřebovat i Irsko. Země  nebude schopná plně se zotavit do roku 2012, jak předpokládali tamní politici. V irském nedělníku Sunday Times to řekl ministr dopravy Lea Varadkar. 

Podle něj je velmi pravděpodobné, že mezinárodní společenství prodlouží platnost současného záchranného programu, který počítá s finanční pomocí ve výši 85 miliard eur (přes dva biliony korun), nebo rovnou zemi poskytne novou pomoc. "Myslím si, že to je názor většiny lidí," řekl Varadkar.

Irsko znárodnilo prakticky všechny problémové banky a jejich záchrana jej stála několik desítek miliard eur. Kvůli tomu loňský rozpočtový schodek činil 32 procent HDP, což je zdaleka nejvyšší hodnota v celé Evropské unii.

Autoři: ,

Nejčtenější

Pilot otočil let v půlce Atlantiku zpět do Bruselu. Do cíle to měl stejně daleko

Airbus A330-301 společnosti Brussels Airlines na letišti v Bruselu

Na první pohled je to těžko pochopitelný manévr. Pilot airbusu aerolinek Brussels Airlines v polovině trasy téměř...

Penze v 67 letech. Experti ministerstva spočítali vyšší důchodový věk

Ilustrační snímek

Čtyřicátníci by měli jít do důchodu o rok a pětadvacátníci dokonce až o dva roky později, než je dnes nastavený...

Americký sen Made in China končí. Kvůli obchodní válce výroba ze země mizí

Ilustrační snímek

Kvůli obchodní válce Čína přestává být „továrnou“ USA a Donald Trump částečně dosáhl svého cíle. Byť celní válkou...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Propuštěn po 30 minutách. Agrofert mění šéfa pekáren United Bakeries

Ilustrační snímek

Agrofert ihned po skončení převzetí pekáren United Bakeries propustil ředitele firmy Ivana Fleka. V čele pekáren byl...

Další z rubriky

Island hledá turisty. Pokles cestovního ruchu ohrožuje ekonomiku země

VLASTENEC. Soustředěný islandský fanoušek sleduje svůj tým ve fotbalovém zápase...

Turisté a ryby jsou hlavní tahouni islandské ekonomiky. Díky nim se země dostala z finanční krize, která odstartovala v...

V Singapuru testují autobusy se zelenými střechami. Mají ochlazovat

Singapurská dopravní společnost SBS Transit provozuje autobusy se zelenou...

Autobusy v Singapuru dostaly šanci přispět ke snížení emisí. Na desítce autobusů je instalovaná zelená vegetace. Cílem...

Kontaminovaná ropa opět proudila Družbou, v části ropovodu se našly chloridy

Čerpací stanice Klobouky u Brna na trase ropovodu Družba

V části ropovodu Družba vedoucí z Běloruska do Polska byla ve středu zjištěna nová kontaminace ropy organickými...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz