„Turismus ničí naše vinice,“ cituje agentura Bloomberg řeckého producenta vína Matthaiose Argyrose. Jeho rodinné vinařství Estate Argyros založili jeho předkové již v roce 1903 a vyrábí víno asi ze čtvrtiny vinic na ostrově.
Argyros upozornil, že v poslední době na ostrově prudce vzrostla cena zemědělské půdy, právě v důsledku vysoké poptávky po pozemcích ze strany developerů. Ty půdu využívají jako ubytovací kapacity pro turisty. „Nedostatek vody způsobený opět turisty ztěžuje pěstování vinné révy. Vinaři také ztratili kvůli turistickému průmyslu většinu svých pracovníků,“ upozornil Argyros.
Konec nadvlády lehátek. Řecko chystá nový plážový zákon, bude přísný, slibuje |
Podle tamní asociace vinařů pokleslo množství hroznů sklizených z vinic na ostrově za posledních dvacet let o téměř padesát procent, každoročně se jedná o průměrný pokles o 2,7 procenta. Pokud se nic nezmění, do roku 2041 produkce klesne na nulu a ze Santorini vinice zmizí.
Přes tři miliony lidí
Podle starosty ostrova Nikose Zorzose Santorini v letošním roce navštíví zhruba 3,4 miliony turistů. „Pro Santorini to bude velmi špatný rok,“ uvedl. Dodal, že po omezení počtu turistů volají místní úřady již od roku 2012. Podle něj je kapacita ostrova naplněna na maximum a ostrov si už nemůže dovolit ubytovat další turisty.
18. dubna 2019 |
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis minulý měsíc připustil, že oblast čelí problému s overturismem a oznámil plány týkající se omezení výletních lodí na nejoblíbenější ostrovy v zemi, a to včetně Santorini. Opatření by podle něj mohla nabýt platnosti v následujícím roce.
Ráj dovolenkářů hlásí nedostatek vody. Řecké ostrovy sevřela extrémní horka |
„Ekonomika naší země se velmi silně opírá o turismus, což činí ještě naléhavější potřebu ho řídit udržitelně,“ stojí ve zprávě. Kancelář ombudsmana vyzvala mimo jiné k šetrnějšímu přístupu k vodě, jejíž spotřebu cestovní ruch výrazně zvyšuje, či k větší ochraně pláží před nelegálními stavbami.
„Problém je více než jasný minimálně od roku 2018. Pak přišla pandemie, zapomněli jsme na něj a poté jsme chtěli cestovní ruch rychle oživit, abychom nahradili škody,“ uvedl pro agenturu Bloomberg Ioannis Spilanis z univerzity v Lesbosu. Upozornil také, že se problém netýká jen Řecka.
Letní protesty
Některá města se snaží snížit tlak turistů speciálními poplatky. Například turisté, kteří navštívili od 25. dubna do 14. července italské Benátky a neubytovali se ve městě v hotelech či jiných registrovaných ubytovacích zařízení, museli zaplatit vstupné. Zástupci radnice uvedli, že úřady nyní vyhodnotí údaje sesbírané během zkušebního období a podle toho vstupné upraví.
Na nadměrný počet turistů upozornili tento měsíc obyvatelé Barcelony. Někteří z nich si s sebou na demonstraci přinesli vodní pistole, ze kterých začali stříkat vodu na zahraniční návštěvníky usazené například na zahrádkách barů a restaurací. Podle demonstrantů se náklady na bydlení za posledních deset let zvýšily o desítky procent procent, turistický ruch má podle nich negativní dopad i na místní obchody. Kromě Barcelony místní protestovali také v jiných oblíbených turistických destinacích – v Malaze, Palma de Mallorca a na Kanárských ostrovech.
8. července 2024 |