Řecko se pod tlakem splátek chystá prodat přístav a pronajmout letiště

  11:41aktualizováno  11:41
Řecká vláda se chystá obnovit svůj privatizační program. Ministři došli k tomuto rozhodnutí pod tlakem ze splátky třetí finanční injekce, kterou Řecku poskytla Evropská unie. Vláda doufá, že program pomůže obnovit důvěru věřitelů.

Obnova privatizačního programu. Řecko doufá, že tím pomůže nastartovat ekonomiku; ilustrační foto | foto: AP

Řecko hodlá do konce roku prodat svůj většinový podíl v přístavu Pireus, ležící jižně od hlavního města Atén. Také se připravuje na pronájem čtrnácti regionálních letišť. Vláda se takto snaží zvýšit podíl prodaných aktiv, které soustavně upadají a nedosahují očekávání danými finanční pomocí. Ve svém článku to uvedl Bloomberg.

Aténští úředníci v příštím roce očekávají zisk z prodaných aktiv tři a půl miliardy euro. To je tolik, co země vydělala za poslední čtyři roky.

„Ochota vlády pokračovat v převedení majetku do soukromého vlastnictví jen demonstruje její důvěryhodnost a snahu převzít odpovědnost při přizpůsobování ekonomického plánu,“ myslí si Theodoros Stamatiou, hlavní ekonom eurobanky Ergasias. Podle něj má plánovaná privatizace zahraničním investorům ukázat, že řecká vláda je ochotná obchodovat se světovými trhy.

Řecko se po tříměsíčním období relativního klidu, během něhož se Alexis Tsipras stal prvním předsedou vlády, který znovu vyhrál volby, opět dostává do krizové finanční situace.

Eurozóna má připraveno 25 miliard

Finanční ministři eurozóny se tento týden budou zabývat řeckou situací a posoudí, jestli tamní vláda vydala zákony potřebné k vyplacení dvou miliard slíbené finanční pomoci. Příští měsíc země vydá první shrnutí záchranného programu. To je součástí dohody pro zpřístupnění dalších 25 miliard, které eurozóna nalije do řeckých bank.

Evropská centrální banka je připravená peníze přesunout ke konci tohoto měsíce. Viceprezident Evropské komise se s Tsiprasem setká v pondělí. Budou se zabývat plněním řeckých slibů, na kterých závisí uvolnění evropských peněz.

„Zavedení reforem je prioritou,“ tvrdí Dombrovskis. „Je nesmírně důležité, abychom se ujistili, že program se ubírá správným směrem, než sáhneme k jakékoliv finanční podpoře,“ dodává.

Prodáním aktiv Řecko doufá splatit půjčky poskytnuté svým bankám. Zároveň chce získanými penězi financovat investice a pomoci zemi z nejhorší recese za posledních padesát let. Z pronájmu regionálních letišť vláda plánuje získat ke konci prosince 1,2 miliardy euro.

Řecko doufá v zahraniční investice

Předseda Hellenic Republic Asset Development Fund Stergios Pitsiorlas věří, že privatizace budou mít blahodárný dopad na řeckou ekonomiku a prokážou, že se ji podařilo stabilizovat. Zároveň doufá, že pomůže změnit obraz Řecka ve světě a přinese více zahraničních investic.

S tím souhlasí i Pitsiorlas. „Peníze získané z privatizací nemůžeme použít jen na splacení dluhu. Část těchto peněz musí být použitá i na neodkladné potřeby a investice,“ říká.

Řecká vláda se bude podle ministra financí Euclida Tsakolotose nově nabytými zisky zabývat na konci listopadu. Vláda tak očekává, že dostane lepší pohled na situaci země a přijde s plánem, jak pomoci s obnovou zbytku ekonomiky.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Hotely bojují proti obchodníkům s lidmi, školí na to své zaměstnance

Ilustrační snímek

Do boje s novodobým otroctvím a obchodem s lidmi se zapojují hotelové řetězce. Přibližně půl milionu zaměstnanců...

Dítě se o mě nestará, stěžuje si u soudu otec. Chce po něm výživné

Ilustrační snímek

Bangladéšský důchodce využil místního zákona o vyživovací povinnosti dětí vůči rodičům. Podobné povinnosti mají potomci...

Spojené státy nás nezničí, říká v rozhovoru zakladatel čínské Huawei

Zakladatel a generální ředitel Huawei Žen Čeng-fej.

Zakladatel čínské telekomunikační firmy Huawei Žen Čeng-fej řekl britské televizní a rozhlasové stanici BBC, že zatčení...

Najdete na iDNES.cz