Řecké banky i burza mimo provoz: zemi čeká chaos

  20:07aktualizováno  29. června 6:44
Na počátku týdne zůstanou uzavřené řecká akciová burza i banky. V neděli to po jednání rady pro finanční stabilitu řekl ředitel řecké banky Piraeus, jeho slova později potvrdil také premiér Alexis Tsipras. Předlužená země reaguje výjimečnými opatřeními na krach víkendových jednání s věřiteli. Banky mají být zavřené až do 6. července.

V Řecku pomalu, ale zcela reálně nastává situace, o jejichž scénářích se v uplynulých pěti letech živě diskutovalo, pořád to však bylo jen na teoretické úrovni. Poté, co v sobotu zkrachovala jednání mezi mezinárodními věřiteli a řeckou vládou, se země přiklání k výjimečným opatřením.

Řecké banky tak zůstanou v pondělí zavřené. V neděli večer to podle agentury Reuters po jednáních zástupců vlády a bankéřů uvedl Anthimos Thomopulos, ředitel banky Piraeus Bank. Později to potvrdil i řecký premiér Alexis Tsipras.

V pondělním dekretu pak kabinet upřesnil, že banky zůstanou uzavřené až do 6. července. Během pondělka nebudou v provozu ani bankomaty, které mají začít fungovat až večer. Každý Řek však bude mít možnost vybrat si v hotovosti pouze 60 eur (přes 1 600 Kč) denně. Omezení na výběr hotovosti se podle řeckých médií nebude vztahovat na držitele zahraničních platebních karet, výjimka ohledně limitu bude platit i pro důchodce.

Vláda také zavede omezení pro pohyb kapitálu, spočívající v omezení výběru z bankomatů a převodech peněz do zahraničí. Jen tak lze zabránit masivnímu odlivu peněz, které by vedlo k vykrvácení tamních finančních ústavů.

Podle zdrojů z finančních kruhů zůstane s největší pravděpodobností počátkem týdne zavřená i burza v Aténách.

Vláda doposud popírala, že by se chystala podobné kroky zavést. Varufakis však v neděli připustil, že vláda bude tuto možnost zvažovat. Tsipras obvinil evropské partnery a evropskou centrální banku, že si tento krok po Řecku vynutili. Ujistil však občany, že jejich vklady jsou v bezpečí a požádal je o trpělivost a klid.

28.června 2015 v 20:13, příspěvek archivován: 28.června 2015 v 20:57

In the coming days, what's needed is patience and composure. The bank deposits of the Greek people are fully secure. #Greece

„(Odmítnutí) požadavku řecké vlády o krátké prodloužení programu bylo bezprecedentním aktem podle evropských standardů, zpochybňuje to právo na svrchované rozhodnutí lidu,“ prohlásil Tsipras v televizním projevu.

„Toto rozhodnutí přimělo dnes Evropskou centrální banku omezit dostupnou likviditu pro řecké banky a řeckou centrální banku, aby navrhla bankovní prázdniny a omezení pro výběry z bank,“ dodal.

Tsipras však neupřesnil, jak dlouho zůstanou banky uzavřené, či jaká budou omezení pro pohyb kapitálu. Podle některých zpráv by mohly banky zůstat zavřené celý týden, a to až do nedělního referenda (více o něm čtěte zde). Informovaný zdroj agentuře Reuters řekl, že rada pro finanční stabilitu doporučila nechat banky zavřené příštích šest pracovních dní.

Do Řecka si nezapomeňte hotovost, radí cestovní kanceláře

Řekové se snaží v posledních dnech vybírat své peníze a dostat je do bezpečí, podle odhadů mohli do sobotního odpoledne vybrat 600 až 700 milionů eur.

Zrušte referendum, vyzval Samaras

Opoziční lídr Antonis Samaras vyzval Tsiprase ke zrušení referenda a k vytvoření vlády národní jednoty. „Naše země potřebuje zůstat v srdci Evropy a v eurozóně. Tsipras musí pokračovat v jednáních,“ uvedl Samaras. „Pokud to nedokáže udělat sám, měl by se pokusit o velký národní konsensus,“ dodal s odvoláním na vládu národní jednoty.

Blízko budovy parlamentu v Aténách se v neděli večer sešlo několik stovek demonstrantů proti úsporným opatřením a skandovali hesla proti EU a Mezinárodnímu měnovému fondu. Protesty začaly demonstrací před aténským úřadem Evropské komise, na zemi ležely letáky s nápisy jako „drachma je lepší než podrobení“ a „nedlužíme, nebudeme prodávat, nebudeme platit“.

Britská vláda v neděli odpoledne podle deníku The Guardian varovala lidi cestující do Řecka, že tamější bankovní služby mohou být limitovány. Doporučila také, aby turisté nespoléhali pouze na platební karty a vzali si s sebou dostatek eur v hotovosti.

Mluvčí Asociace cestovních kanceláří Jan Papež řekl, že nebude vydávat zvláštní doporučení pro turisty kvůli tomu, že se v pondělí neotevřou řecké banky. Cestovní kanceláře už podle něj tři týdny říkají turistům, aby si s sebou do Řecka vzali dostatek hotovosti, protože nemusí fungovat bankovní služby.

Podle ředitelky portálu Dovolena.cz Evy Sedlmajerové není na platby v eurech v Řecku odkázáno zhruba devět z deseti účastníků českých zájezdů, protože mají zaplacenou polopenzi či kompletní stravování. Peníze v hotovosti tak prý bude většina turistů z Česka potřebovat jen na nákup suvenýrů nebo například olivového oleje, který je navíc často možné v obchodech zaplatit platební kartou. Dovolenkáři by se ale neměli spoléhat na řeckou bankomatovou a bankovní síť, dodala Sedlmajerová.

Udržíme Řecko v eurozóně, shodli se Merkelová s Obamou

Americký prezident Barack Obama v neděli podle prohlášení Bílého domu hovořil o situaci v Řecku s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Oba se shodli, že je důležité najít způsoby, jak udržet Řecko v eurozóně.

Fotogalerie

„Oba vedoucí představitelé potvrdili, že jejich příslušné ekonomické týmy pečlivě sledují situaci a zůstávají nadále v úzkém kontaktu,“ uvádí se v prohlášení. Shodli se také, že je zásadně důležité vynaložit veškeré úsilí k tomu, aby bylo Řecku umožněno zavést reformy a obnovit ekonomický růst v rámci eurozóny.

Americký ministr financí Jack Lew pak vyzval evropské ministry financí a Mezinárodní měnový fond, aby pokračovali v práci na řešení situace Řecka, jeho reformách a oživení. Podle ministerstva financí dnes Lew hovořil mimo jiné s ministry financí Německa a Francie a výkonnou ředitelkou Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeovou.

Kvůli řecké finanční krizi svolala německá kancléřka na pondělní odpoledne schůzku šéfů parlamentních skupin a stran. Francouzský prezident François Hollande pak podle agentury Reuters svolal na dopoledne schůzku vybraných ministrů francouzské vlády.

Autoři: , ,
  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Kvůli moru prasat může v Evropě zkolabovat trh s vepřovým, varují úředníci

„Africký mor prasat může vést ke kolapsu evropského trhu s vepřovým masem,“ píše se v prohlášení Evropského výboru...

Berlín na pět let zmrazí nájmy. Bez razítka projde jen malé zdražení

Berlínský senát schválil v úterý radikální plán, který počítá se zmrazením nájmů na pět let. Návrhem reguluje ceny v...

Bohatí Švýcaři budou platit záporné úrokové sazby

Namísto, aby banky ve Švýcarsku vyplácely bohatým klientům úroky z vkladů, začínají jim účtovat poplatky za to, že si u...

Epidemie obezity pokračuje. Daňové poplatníky čekají těžší časy

I letos si lidé 11. října připomněli Světový den obezity. Rozhodně však nebylo co slavit. Organizace pro hospodářskou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz