V Irsku se s neprodejnými stavbami nemazlí, zboří je buldozery

  2:36aktualizováno  2:36
Splasklá realitní bublina po sobě v Irsku zanechala stopu v podobě nedostavěných developerských projektů, o které nikdo nestojí a které hyzdí krajinu. Státní agentura, jež je spravuje, se ty vyloženě neprodejné rozhodla raději srovnat se zemí než čekat na lepší časy.

Irsko se probudilo z oparu stavebního boomu a některé nevyužité stavby zbourá. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Města duchů v Irsku - přibližně 1 850 nedokončených rezidenčních projektů z dob rozkvětu irského trhu s nemovitostmi - mají zmizet. Část z nich se irská vláda rozhodla řešit radikálně: demolicí.

První z nich padl minulý týden. Nedokončený dům s dvanácti byty v Longfordu ve středním Irsku byl původně součástí projektu s 220 domy, ale ten ustrnul sotva v polovině výstavby. Státní agentura National Asset Management Agency (NAMA) má připraveno osm milionů eur na demolici domů v celé zemi, které nejvíce ohrožují své okolí.

V nedostavěném komplexu se utopilo dítě

O nedostavěné a opuštěné domy se nikdo nestará. V únoru do takového města duchů zabloudilo dvouleté dítě a utopilo se v jímce s vodou. V Longfordu ve středním Irsku zase musel být dům stržen kvůli hrozící explozi spojené s uloženým odpadem. Ve městech duchů může k úrazu přijít každý, kdo do rychle chátrajících staveb zavítá, vedle zvědavých kolemjdoucích třeba bezdomovci či squateři.

Podle irské ministryně pro bydlení Jan O’Sullivanové se projekty, které jsou z větší části dokončené, dostavějí a prodají anebo se využijí pro sociální bydlení. Ostatní budou zbořeny a půda se vrátí k zemědělským účelům.

Vlastníkem nedokončených domů se po krachu developerů staly irské banky. Ty následně zachraňovala vláda, která jejich toxická aktiva včetně neprodejných či nedokončených nemovitostí přesunula do speciálně vytvořené agentury NAMA. Podle irského statistického úřadu je celkem 15 procent irských domů opuštěných.

Platit penále je někdy levnější než opravovat

Podobně se bouraly nedokončené domy například i ve Victorville v Kalifornii už nedlouho po vypuknutí hypoteční krize začátkem roku 2009. Financující banka, která domy po zkrachovalém developerovi zdědila, měla na výběr: buď městu platit penále za hyzdící nedokončené a neobydlené domy, nebo je dokončit a prodat. První možnost vyšla levněji.

"Na českém rezidenčním trhu jsme podobný případ nezažili," říká Ondřej Novotný, vedoucí výzkumu trhu poradenské Jones Lang LaSalle. Česko totiž takový boom výstavby jako třeba Španělsko či Irsko nezažilo. Pokud developer neodhadne poptávku, zpravidla pak byty pronajímá anebo je přestaví na kanceláře. I tak jde podle Novotného o výjimky.

S neprodejnými stavbami se nikdo nechlubí

"Jsou to citlivé informace. S neprodejnými projekty se nikdo nechlubí," upozorňuje Daniel Donoval z developerské společnosti Ekospol. Ta se podle něj s takovými problémy sama nesetkala.

Podle stavební společnosti Skanska je demolice projektu krajním řešením, které může za určitých okolností pomoci snížit ztráty. "Efektivnějším a mnohem běžnějším přístupem je změna projektu, jeho zakonzervování nebo prodej jako celku," popisuje Naděžda Ptáčková ze Skansky.

Projekty, kde je i po několika měsících či letech od dokončení prodáno jen 40 až 60 procent bytů, se však v Česku najdou. Zřejmě nejznámějším případem je Central Park Praha na Žižkově, kde je dosud polovina z 550 bytů volných a do projektu developera musela vstoupit financující banka. Pomalu se prodávají také Vivus Pankrác, rezidence Alfa na Žižkově od Metrostavu nebo Viva v Čakovicích od Ablon Group. Vyplývá to z jejich webů.

Autoři:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Nová éra námořnictví. První komerční plavba bez posádky proběhla úspěšně

Autonomní loď SEA-KIT

Celníci v belgickém Ostendu obdrželi 7. května krabici ústřic ze Spojeného království. Na tom by nebylo nic zajímavého,...

Předstihla poslední Itálii. Nejzadluženější zemí eurozóny je nyní Francie

Řecko se zatím drží v eurozóně. Radikální návrh extrémního křídla hnutí Syriza...

Nejzadluženější zemí eurozóny se stala Francie. Její veřejný dluh předstihl v prvním čtvrtletí v absolutních číslech...

PŘEHLEDNĚ: Peníze navíc. Sídla, která platí lidem za to, že se přistěhují

Vesnice Albinen leží ve výšce kolem 1300 metrů nad mořem ve švýcarském kantonu...

Řecký ostrov Kythira, italské městečko Candela nebo švýcarská vesnice Albinen. Tato místa spojuje alarmující úbytek...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz