Z instalace speciálních držáků mohou v praxi profitovat mimo jiné lidé bez domova, pro které může jít o poměrně jednoduchý přivýdělek. I přesto ale s držáky v rakouském hlavním městě již nepočítají. Podle tamních úředníků totiž jde o neestetické a nepříliš hygienické řešení, které navíc vzbuzuje obavy z nepořádku ve veřejném prostoru, píše server Der Standard.
„Zavedení držáků na zálohované obaly u odpadkových košů není v plánu,“ uvedla pro agenturu APA tisková mluvčí vídeňského odboru, který je odpovědný za úklid veřejného prostranství a odpadové hospodářství s tím, že by jejich instalace nepřispěla k výraznější čistotě.
Rakušané se rozčilují nad zálohami na PET lahve. A Němci se jim smějí |
Vídeňské úřady totiž měly instalaci těchto držáků v praxi konzultovat s představiteli některých švýcarských a německých měst, kteří se záměrem již mají zkušenosti. Mezi se ně se řadí třeba Berlín, Hannover nebo Kolín nad Rýnem. Jejich zástupci měli Vídeňanům uvést, že v praxi odkládací plocha neslouží pouze pro ukládaní prázdných lahví a plechovek.
„Lidé v nich nechávají i napůl vypité nápoje, které přitahují hmyz, jako třeba vosy. V jejich okolí se navíc velmi často hromadí také další odpad, což stojí proti naší snaze o čisté město. Zástupci některých německých měst navíc uvedli, že držáky nejsou ani ze sociálního pohledu tak efektivní. Vratné obaly totiž nemusí sbírat jen lidé v nouzi, přístup k nim má každý,“ doplnila tisková mluvčí vídeňského úřadu.
Vídeň proto již od startu zálohovaného systému apeluje na své obyvatele, aby se o vrácení zálohovaných obalů postarali sami. „Je důležité, aby skutečnou odpovědnost převzali sami občané. Aby plechovky a lahve vraceli tam, kam patří,“ dodala tisková mluvčí s tím, že střednědobým cílem Vídně je, aby se dařilo vracet zpět do systému až 95 procent všech zálohovaných obalů.
Jiná rakouská města ale na projekt ještě nezanevřela. Kupříkladu v Linci se již povedlo držáky do ulic nainstalovat a pilotní projekt momentálně běží také v turisticky oblíbeném Innsbrucku.
Kritika zálohování PET lahví u sousedů sílí. Rakousko není Rumunsko, zaznívá![]() |
Se zálohovaným systémem se Rakušané postupně sžívají od začátku letošního roku. Při nákupu platí zálohu 25 centů, v přepočtu tedy asi šest korun. Lahve a plechovky nesmí zmačkat nebo sešlápnout, jinak je automat nepřijme. Stroj z nich musí nejprve přečíst čárový kód, teprve pak je sám slisuje, uzavírá Der Standard.