Spotřebitelské chování mnoha Evropanů se v posledních letech dramaticky změnilo. Mnozí totiž začali preferovat nakupování online. Z trendu již od koronavirové pandemie těží e-shopy, naopak tradiční kamenné prodejny strádají. Týká se to i Vídně, která se řadí mezi největší evropské metropole, píše rakouský portál Der Standard.
Mariahilfer Strasse je asi dvoukilometrovým nákupním rájem pro všechny obyvatele i návštěvníky Vídně. Jde o nejdelší nákupní ulici v celém Rakousku. V dobách největší slávy zde působilo více než 350 obchodů najednou a řada dalších se nacházela i v postranních uličkách. Boom nastal hlavně po roce 2015, kdy se rušná třída proměnila v pěší zónu.
Žádný personál ani jiný zákazník. V Česku roste síť bezobslužných obchodů |
Kromě prodejen s módním zbožím zde jsou k sehnání i knihy, kosmetika, obuv, domácí potřeby či potraviny. Přímo na ulici se nachází i několik kaváren či podniků s rychlým občerstvením. Často se zde pohybují také pouliční umělci. Kromě Rakušanů zde tradičně nakupují i zahraniční turisté.
Z ulic do onlinu
Od koronavirové pandemie se ale počet zákazníků dramaticky propadl, což souvisí zejména s obrovským boomem nakupování na internetu. Na nové trendy doplácejí především módní řetězce, mnohé z nich v posledních měsících snížily počet prodejen, některé i kvůli změně spotřebitelského chování zbankrotovaly.
Čas strávený s vozíkem je minulost. Online nákupy jedou, lidé si na ně zvykli |
„Nové trendy v maloobchodu se tedy nevyhýbají ani Mariahilfer Strasse. Před nedávnem tu skončil významný výrobce sportovního zboží. V případě obchodů s oblečením to platí dvojnásob,“ domnívá se rakouská konzultantka Ines Delicová. Podle ní spotřebitelé mnohem raději vyhledávají jiné typy zábavy, a to včetně gastronomických zážitků.
S finančními problémy v posledních měsících bojují především módní řetězce. Řadí se mezi ně třeba i oděvní značka Espirit, která donedávna působila ve 40 státech po celém světě. V květnu skupina Esprit podala u soudu v Düsseldorfu návrh na vyhlášení insolvence na mateřskou společnost Esprit Europe i na šest německých dceřiných společností.
V Rakousku se ale nedaří ani jiným společnostem. Počátkem roku 2024 se tamní trh rozhodl opustit řetězec Pepco, během února tam skončilo 73 poboček.
Lepší zítřky díky metru?
„Počet zákazníků na vídeňské Mariahilfer Straße klesá i kvůli současnému nepříliš estetickému stavu ulice,“ říká Delicová. Na této ulici se kupříkladu nachází stále nedokončený obchodní dům Lamarr-Kaufhaus, což je projekt osmipodlažní budovy s obrovskou prodejní plochou ve výši 20 tisíc metrů čtverečních.
Neplýtvat a ušetřit. Zákazníci loví zboží před expirací, slevy bývají markantní |
Původně se počítalo s tím, že projekt bude kompletně dokončen v roce 2025, stavba ale narazila na finanční problémy a jeho budoucnost je zatím nejistá. Přitom součástí tohoto komplexu má být také hotel Thompson Vienna se 150 pokoji a veřejně přístupnou střechou.
Velké naděje si prodejci na vídeňské Mariahilfer Strasse dávají od propojení ulice s linkou metra U2. Prodloužení této linky je ale plánováno až na rok 2028. Odborníci přesto věří, že místní prodejci z něj budou do značné míry profitovat. „Některé části Mariahilfer Strasse dnes nevypadají elegantně. Jsem si ale jistá, že prodloužená trasa vídeňského metra U2 bude mít na toto nákupní místo pozitivní dopad,“ uzavírá pro Der Standard konzultantka Ines Delicová.
Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz