I den před jednáním EU o půjče řecku není jisté, zda ji země dostane.

I den před jednáním EU o půjče řecku není jisté, zda ji země dostane. | foto: Reuters

Rakousko míní, že Řecko půjčku dostane. Schäuble uvažuje o krachu země

  • 176
Šance Řeků, že získají od Evropské unie druhou obří půjčku, jsou i den před jejím schvalováním nejisté. Rakouská ministryně financí Maria Fekterová v televizi ORF řekla, že jednání vypadají tak, že Řecko půjčku dostane a zůstane v eurozóně. Její německý protějšek Wolfgang Schäuble by však raději viděl zemi oficiálně zkrachovat, píše britský deník The Telegraph.

Šance na schválení půjčky, díky níž má Řecko odvrátit bankrot své země, jsou tak podle zdrojů agentury Reuters jen o něco větší než padesát na padesát.

Rakouská ministryně je na straně optimistů. Na otázku, zda půjčka bude v pondělí stvrzena a Řecko si ponechá jako národní měnu euro, odpověděla: "V této chvíli to přesně tak vypadá. Nemyslím si, že většina by volila jinou cestu, protože ta je extrémně obtížná a nákladná," citoval Fekterovou Reuters.

Řecká strana podle ní splnila požadované podmínky (více zde) a EU je nyní povinna jí slibovanou půjčku dát, o čemž většina nepochybuje. Jednání se podle ní točí nyní například jen kolem toho, kdo a jak bude Řecko při plnění podmínek kontrolovat. Dosud to dělá tým složený ze zástupců takzvané trojky (Evropská komise, ECB a MMF), ale diskuse se vedou o tom, že by mohl vzniknout jiný způsob inspekce.

Schäuble počítá s krachem země

Německý ministr financí však vidí situaci jinak. Wolfgang Schäuble totiž nevěří tomu, že se Řecku přiklepnutá půjčka pomůže. Podle něj jsou totiž úsporná opatření tak přísná, že by je fakticky nedokázala prosadit žádná vláda, popisuje ministrův postoj na základě zdrojů z eurozóny The Telegraph. "On - a stále větší skupina lidí - prostě nevěří tomu, že Řecko dokáže splnit, co je třeba. A i kdyby se mu to nějakým zázrakem povedlo, stejně se z problému nevyhrabe," uvedl zdroj.

Celou situaci navíc podle ministra zhoršuje to, že  Řekové se proti úsporám tvrdě bouří, takže nejsou ochotni je akceptovat.

Ministr by tak podle deníku raději "dotlačil" Řecko k tomu, aby vyhlásilo oficiální bankrot a začalo jednat s bankami ještě o intenzivnějším seškrtání dluhů. "Pro Schäubleho to je spíš otázky kdy, než zda jestli," uvedl zdroj z eurozóny.

Německo, ECB a Komise stojí za Řeckem

Atény s pohledem německého ministra nesouhlasí a berou ho jako urážku. Pevný postoj k záchranu Řecka zaujímá stále také Evropská centrální banka, Evropská komise i německá kancléřka Angela Merkelová.

Jejich optimismus však začínají nabourávat už i řecká média. Místní list Kathimerini v reakci na ukradené památky z muzea starověké Olympie v úvodníku konstatoval, že země zkrachovala. "Řecký stát jednoduše zbankrotoval," uvedl list.

Spekulace kolem krachu Řecka se podle britského listu šíří také Wall Streetem, kde se banky údajně připravují na scénář, že země po 20. březnu, kdy musí splatit část dluhu a nezvládne to, zkrachuje.