V posledních týdnech mnoho rakouských firem hlásí, že bojují o přežití. Nábytkářský řetězec Kika/Leiner se již podruhé během posledních dvou let ocitl v insolvenci. Výrobce motocyklů KTM koncem roku zruší 300 pracovních míst a hledá další úspory, které udrží podnik nad propastí. Linecký ocelářský gigant Voestalpine za první polovinu roku 2024 ohlásil propad zisku o 43 procent, píše rakouský Der Standard.
Rakouské skiareály vyhlížejí zimu. Měla by být úspěšnější než loňská, doufají |
Slabé výsledky rakouských firem se negativně propisují do celkové hospodářské situace. Podle prognózy institutu Wifo totiž rakouský hrubý domácí produkt v roce 2024 klesne v meziročním srovnání o 0,6 procenta. Mělo by se tak jednat o již druhý propad rakouského HDP v řadě, což je z pohledu rakouské historie velmi neobvyklé. Už loni totiž rakouská ekonomika klesla o 1 procento.
Příčiny současné krize
Podobně jako firmy v Německu se i ty rakouské potýkají s nedostatkem investic a slabou poptávkou. Rakouské podniky doplácejí i na celkovou hospodářskou slabost Německa. Ekonomika největšího státu Evropské unie má totiž i letos víceméně stagnovat. Očekává se růst jen o 0,2 procenta.
Rakouskou krizi potvrzují i statistiky týkající se počtu bankrotů firem. Ty totiž v první polovině roku 2024 vzrostly proti roku 2023 o čtvrtinu. Celkem jich bylo 3 300 a pro celý rok 2024 se očekává, že tento počet dosáhne až na sedmitisícovou hranici, což by byla nejvyšší suma za posledních patnáct let.
Nejzranitelnější jsou momentálně společnosti, které se pohybují ve sféře průmyslu a stavebnictví. Konkrétně v rakouském průmyslu se počet firemních bankrotů v meziročním srovnání letos pravděpodobně zvýší asi o 40 procent. Rakouský průměr přitom dosahuje na 25 procent.
Gazprom zastavil dodávky plynu společnosti OMV. Rakousko se však připravilo |
„Rakouské firmy stále bojují se stejnými problémy. Jde o nedostatek kvalifikovaných pracovníků, problémy v dodavatelských řetězcích a vysoké ceny energií,“ komentuje situaci rakouský ekonom Gerhard Weinhofer.
K tomu se navíc přidává i slabá spotřeba rakouských domácností. V hospodách si Rakušané mnohdy dají místo tří piv jen jedno, odkládají se výraznější nákupy. Rakušané šetří podobně jako během finanční krize mezi lety 2008 a 2011 a k tomu se navíc přidávají i vysoké nájmy a další životní náklady.
Jak to vypadá na trhu práce?
Firmy kvůli značným nákladům začínají propouštět, což se podle odhadů brzy promítne do celkové rakouské nezaměstnanosti. Ta by měla začít stoupat. I přesto je však na rakouském trhu stále velký počet pracovních míst, o které skoro nikdo nemá zájem.
V Rakousku sviští turbíny, Česko uvázlo v „bezvětří“. Jak se žije pod větrníky |
Rakouská míra nezaměstnanosti by se koncem roku 2024 měla vyšplhat na hranici 5,3 procent, což je méně, než jaký je momentální průměr Evropské unie. Personální nouze v posledních měsících trápí hlavně rakouský cestovní ruch, který se v tuto chvíli připravuje na další perné zimní období.
Ačkoliv Rakousko bojuje s obrovským počtem firemních bankrotů, stále tam vzniká i relativně vysoký počet nových firem. Rakousku se daří udržovat i stabilní míru inflace v blízkosti inflačního cíle. Řada odborníků navíc říká, že příští rok by konečně mohl být lepší než ten původní. Rakušané tedy mají naději v lepší zítřky, uzavírá Der Standard.
Hledáte práci v zahraničí? Najděte ji na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz |