Půjčka 38 miliard pro MMF je gesto. Česko dává najevo, že na to má

  14:20aktualizováno  16:02
Česká republika nechce, aby na ni bylo pohlíženo jako na nesolventní země, které k půjčce nepřispívají. Zároveň chce být považováno za partnera v diskusích o tom, jak vyléčit Evropu. To jsou hlavní motivy, proč vláda rozhodla, že půjčí 38 miliard Kč MMF na pomoc zemím eurozóny ve vážných problémech.
Krize v eurozóně. Ilustrační snímek

Krize v eurozóně. Ilustrační snímek | foto: AFP

Český podíl na půjčce pro Mezinárodní měnový fond je spíše symbolický, shrnul ekonom společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Na osud eurozóny nemá významný dopad. Ostatně i premiér Petr Nečas řekl, že ani celková suma, kterou Měnovému fondu půjčí země EU dohromady (až 200 miliard eur), eurozónu problémů nezbaví. Jen Itálie a Španělsko si podle premiéra musí v prvním čtvrtletí letoška půjčit 248 miliard eur.

"Z domácího pohledu půjčku vnímám jako šanci si za relativně nízkou cenu a malé riziko alespoň teoreticky ponechat slovo v jednáních o budoucnosti Evropy. Česká republika by si zcela jistě mohla dovolit i vyšší půjčku, otázkou je, zda by se tím i adekvátně zvýšilo slovo, které v jednáních o dalším směřování EU budeme mít. Osobně se domnívám, že nikoliv," myslí si Hatlapatka.

Vláda rozhodla půjčit MMF

Vláda schválila půjčku 38 miliard Kč pro MMF. Musí ji schválit parlament. Peníze půjdou ideálně z devizových rezerv České národní banky. Čtěte více.

Půjčka je podle něj bezpečná a nesníží životní úroveň obyvatel ČR. "Jsme jednou ze zemí s nejzdravějšími veřejnými financemi v Evropě a jako takoví bychom měli být insideři a nikoliv outsideři v jednáních o dalším osudu Evropy," dodal. Dopad na obyvatele Česka by půjčka měla zřejmě až tehdy, pokud by ji zamítla Česká národní banka. Vláda čeká, že to neudělá, i když jde o suverénní orgán.

Proč jen 38 miliard? Nechtěli jsme dát víc než Polsko

Také Petr Nečas po jednání vlády řekl, že půjčka je vlastně jen politickým signálem. Evropská unie se dělí na dvě části. První část zahrnuje zdravé ekonomiky, které jsou ochotny půjčit, a na druhé straně jsou země s vážnými problémy, které se půjčky neúčastní. "Je důležité vyslat signál, že my patříme do té první skupiny," řekl premiér.

Pokud by Česká republika měla zcela vyhovět požadavkům EU, musela by poskytnout 3,5 miliardy eur místo 1,5 miliardy (89 miliard korun místo 38 miliard). To by ale bylo na hlavu 2,2krát více, než kolik dává Polsko. V rozhodnutí o finální výši půjčky se Česko řídilo i tím, aby nedalo více než Slovensko, které je na rozdíl od ČR v eurozóně, vysvětlil Nečas.

"Česká republika by měla primárně apelovat na dokončení procesu navyšování kapitálu MMF. Než k tomu ovšem dojde, je nutné posílit MMF alespoň formou půjček. Česká republika samozřejmě svět nespasí, nicméně nemusí být ani černým pasažérem a i svým 'málem' může přispět ke snaze o zvýšení stability globální ekonomiky," myslí si hlavní ekonom Patria Finance David Marek.

  • Nejčtenější

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z letiště v New Yorku odstartoval první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku odstartoval první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské...

Premium

Náš kluk umí. Otec talentu Hložka o plánech i batůžku za padesát tisíc

Minulý týden ho v tramvaji načapal revizor: „Lístek, prosím.“ Adam Hložek, sedmnáctiletá fotbalová raketa, zčervenal....

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Americký bojkot značky Huawei zatím nefunguje, firmě dál rostou tržby

Navzdory americké snaze o globální izolaci společnosti Huawei tržby čínského technologického giganta rostou. Od ledna...

Souboj o továrnu Volkswagen. Původně turecký projekt chtějí Rumuni i Bulhaři

Rumunsko zahájilo nové rozhovory s koncernem Volkswagen kvůli nové továrně, kterou firma chtěla původně postavit v...

Požár katedrály Notre Dame má i pozitivní efekt. Podnítil zájem o řemeslo

Restaurátorské práce na ikonické katedrále v Paříži začaly teprve šest měsíců po požáru, i tak z toho podle odborníků...

Pivo v papíru. Pivovar Carlsberg představil plně recyklovatelné balení

Ani plech, ani plast, ani sklo. Nový obal, ve kterém chce dánský pivovar Carlsberg prodávat své pivo, je z...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz