Proč Irsko potřebuje půjčit? Aby zastavilo spekulace o bankrotu

  16:17aktualizováno  16:17
Ministři eurozóny se dnes budou radit o tom, co s Irskem. Zatím se totiž neshodli, jestli zemi preventivně naordinovat finanční pomoc ze záchranného fondu. Šéf ministrů financí eurozóny a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker, pod jehož vedením dnes budou ministři jednat v Bruselu, pomoc ostře odmítá. Velké země po ní naopak volají, aby uklidnily investory.

Ilustrační foto. | foto: Evropská komise

Podle hlavního ekonoma Patria Finance Davida Marka Irsko aktuálně žádnou finanční pomoc nepotřebuje. "Finanční situace Irska není kritická. Vláda nemá problémy s likviditou a nepotřebuje si půjčovat na trhu s dluhopisy zhruba do poloviny příštího roku," říká ekonom.

Problém je ale v tom, že investoři přestali Irsku důvěřovat a stahují peníze z tamních bank. To může zemi donutit k tomu, že o finanční pomoc nakonec bude muset požádat. Jen aby uklidnila situaci.

To samé může potkat zadlužené Portugalsko, které včera oznámilo, že se bez finanční pomoci zřejmě neobejde. Ani jedna země ale podle Marka není tak předlužená, aby dopadla jako Řecko.

"Irsko potřebuje stabilizovat bankovní sektor, bez výdajů na záchranu bank je ale rozpočet stabilizovatelný. Podobně Portugalsko již podniklo velmi tvrdé kroky, aby postupně dalo své státní finance dohromady," říká Marek.

Evropská centrální banka skupuje dluhopisy ve velkém

Velké země v čele s Německem si od případné finanční pomoci slibují, že úroky dluhopisů problémových zemí, které v posledních dnech atakují maximální hodnoty, poklesnou a uvolní ruce Evropské centrální bance. Ta totiž, aby růst úroků snížila, dluhopisy ve velkém skupuje. Jen minulý týden za ně utratila téměř 25 miliard korun a týden předtím zhruba 17,5 miliardy korun.

Investoři zvažují nákup dluhopisů podobně jako finanční instituce, které se rozhodují o poskytnutí půjčky. Čím je půjčka rizikovější, tím vyšší úrok za ni chtějí. Pro stát to v důsledku znamená vyšší náklady na obsluhu státního dluhu a horší možnost vymanit se z dluhové spirály.

"Nedůvěra trhů se tak může stát sebenaplňujícím proroctvím. Z tohoto úhlu pohledu by dávalo smysl, aby Irsko, případně i Portugalsko, požádaly o pomoc EU a MMF a zastavily spekulace o možnosti státního bankrotu. Otázkou je, zda má Evropský stabilizační mechanismus fungovat právě tímto způsobem, tedy aktivně reagovat na tržní nálady," uvedl Marek. Ujistit investory by podle něj měly spíše vlády jednotlivých zemí rozhodnými a rychlými kroky k udržitelnosti vládních financí.

Nápad preventivní finanční injekce se nelíbí ani Junckerovi. Připomněl, že záchranný fond eurozóny, do nějž země platící evropskou jednotnou měnou přispěly 440 miliardami eur (zhruba 11 bilionů korun), neslouží ke snižování výnosů z dluhopisů, ale má pomáhat zemím, které jsou bez peněz. To není případ Irska, které má dostatek financí až do léta příštího roku.

"Dokud Irové o pomoc nepožádají, nejsme oprávnění se jakkoliv zabývat teoretickými žádostmi. Pokud jde o nápravu rozpočtových schodků, irské úřady mají situaci pod kontrolou," uvedl Juncker.

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Vodafone má problém: Huawei

Ilustrační snímek

Evropský ústav pro telekomunikační normy (ETSI), což je nezisková organizace, která má ve štítu standardizaci...

Slovenská dekáda s eurem. Lidé si zvykli, osm z deseti by neměnilo

Ilustrační snímek.

V sobotu 17. ledna 2009 přestaly na Slovensku platit koruny a začalo se platit výhradně eury. Prvotní obavy ze...

Němečtí sládci plánují, že budou na pivech uvádět energetickou hodnotu

Ilustrační snímek

Němečtí pivaři budou mít v budoucnu už při pouhém pohledu na etiketu na láhvi svého oblíbeného nápoje jasno, kolik...

Najdete na iDNES.cz