PŘEHLEDNĚ: Vše o plastu. Jak vzniká, kde se používá a jak končí

Autor:
  5:55
Syntetické polymery začínaly jako převratný výdobytek vědy, dnes se bez nich svět nedokáže obejít. Plasty ale začínají zahlcovat planetu a pokud lidé nezmění svůj přístup, budou v roce 2050 místo na ryby chodit na „petky“.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

1. Plasty nejsou plasty

Když mluvíme o plastech nebo o tom, že je něco z plastu, ve skutečnosti máme na mysli polymery. To jsou dlouhé řetězce navzájem spojených molekul  vyrobených typicky z ropy nebo zemního plynu. Tyto makromolekuly se stovkami nebo tisíci spojeními v každém řetězci mají výjimečné fyzikální vlastnosti, vynikají zejména v síle a pevnosti.

Slovo „plast“ je původně zkratka slova „termoplast“, což jsou polymerické materiály, které se zahřátím dají ohýbat nebo mění svůj tvar, informuje server Conversation.

2. Kolik věcí se vyrábí z plastu

V roce 2015 se na celém světě vyrobilo přes 320 milionů tun polymerů, vyjma umělých vláken.

Každou minutu se prodá milion plastových lahví. V roce 2016 se prodalo 480 miliard plastových lahví. V roce 2021 se vyhodí 538 miliard „petek“. Jen polovina těchto lahví se zrecykluje. 

3. Za chvíli bude ve vodě víc plastu než ryb

Podle výzkumu z roku 2016 už v roce 2050 objem plastového odpadu v oceánech převýší objem ryb, které tam žijí, pokud lidstvo dramaticky nezmění svůj přístup, varuje Daily Mail.

Každý rok prý putuje do světových moří 8 milionů tun, což je jeden náklaďák plný plastového odpadu každou minutu. Při současném tempu se v roce 2050 budou do oceánu vysypávat každou minutu čtyři pomyslné nákladní vozy. Teď podle vědců v mořích plave víc než 150 milionů tun plastových odpadků.

4. Odkud pochází odpad v oceánech

V západních zemích se poslední dobou vede debata o tom, zda a jak moc plasty škodí. Čím dál více firem se snaží jejich používání omezit.

Zdá se ale, že se kampaň dělá na nesprávném místě. Podle německého výzkumu totiž většina odpadu v oceánech (95 procent) pochází z Afriky a jihovýchodní Asie, tedy z 10 řek, které odtud tečou do moře. 

5. Kde se plast vzal

Počátky moderní výroby polymerů sahají do 30. let 20. století, díky usilovné práci amerického chemika a vědce Wallace Carotherse ve firmě DuPont. Vynalezl neopren a nylon. Ke komerčnímu úspěchu nylonu přispěl během druhé světové války nedostatek hedvábí, z něhož se dřív vyráběly dámské punčochy.

Syntetické polymery ale nahradily výpadky i v jiných oblastech. Poté, co Japonsko dobylo jihovýchodní Asii, se zastavily dodávky přírodního kaučuku k výrobě pneumatik. Nahradil ho plast.

Díky kombinaci potřeby, vědeckého pokroku a šťastné náhody se rozvinula řada polymerů, kterým dnes říkáme plasty. Díky snaze snížit váhu výrobků a poskytnout nenákladnou alternativu k přírodním materiálům typu celulóza a bavlna si polymery získaly širokou oblibu a využití.

6. Co se nejvíc vyrábí

Výrobě polymerů dominují polyolefiny - polyetylen a polypropylen. Mezi jejich výhody patří to, že se vyrábějí z relativně levného zemního plynu. Díky nízké hustotě jsou tak lehké, že plavou.

Jsou také v podstatě odolné vůči působení vody, vzduchu, tuku a rozpouštědlům v čistících přípravcích. Navíc se dají lehce tvarovat, ale zároveň jsou natolik robustní, že „přežijí“ přepravu v náročných podmínkách.

7. Výhody se mění v nevýhody

Co je dobré pro obchod, nemusí být dobré pro životní prostředí. Přesně to platí o výše popsaných výhodách polyolefinů. Velmi dlouho se rozkládají - v přírodě přežijí desetiletí až staletí.

Voda a vítr z nich přitom mechanicky uvolňují mikročástečky, které polykají ryby a zvířata a kvůli potravnímu řetězci nakonec i lidé.

8. Recyklace není snadná

Ačkoli slovo recyklace je moderní a ten, kdo recykluje, má pocit, že zachránil planetu, zpracování plastového odpadu s cílem ho znovu využít není tak jednoduché. Působením kyslíku a tepla se řetězce polymerů rozkládají. Jídlo a ostatní materiály ale polyolefiny kontaminují.

Díky vědeckému pokroku se vyrábějí nové, silnější a trvanlivější typy polyolefinů, ty se ale nemůžou při recyklaci míchat s ostatními typy. Navíc tyto plasty se v několikavrstvých obalech často kombinují s jinými materiály a recyklace je proto téměř nemožná. Příkladem mohou být jednorázové nápojové kelímky vyrobené z papíru i plastu.

9. Ubírají vzácné zdroje

Někteří polymery kritizují proto, že se při jejich výrobě používají vyčerpatelné přírodní zdroje, jako je ropa a zemní plyn. To je pravda.

Na výrobu polymerů však padne méně než pět procent roční spotřeby těchto fosilních paliv. Navíc etylen se dá vyrábět i z etanolu pocházejícího z cukrové třtiny. 

10. Obaly, stavba, oblečení... Kde se plasty používají

Obalový materiál tvoří v závislosti na regionu 35 až 45 procent veškeré výroby syntetických polymerů (mezi nimiž vedou polyolefiny). Nápojové lahve a textilní vlákna se vyrábějí převážně z polyesteru nazvaného polyethylentereftalát (PET). Odtud i synonymum pro plastovou lahev, které se někdy říká „petka“. Zpráva nadace Ellen MacArthur mluví o tom, že 95 procent plastových obalů v hodnotě 1,9 až 2,7 miliardy korun se v ekonomice ztrácí tím, že jsou použity jednorázově.

Do války proti plastům se pustily i české řetězce, změní nabídku výrobků

Další pětinu „spolknou“ stavební materiály. Tady vedou polyvinylchloridy (PVC) a jejich chemičtí příbuzní. Velké využití mají také polyuretany, které se využívají jako pěnová izolace příbytků nebo jako součást obkladů budov.

Čím dál víc termoplastů používá také automobilový průmysl. Snižují totiž hmotnost vozů, a tím zvyšují efektivitu provozu. EU odhaduje, že 16 procent hmotnosti průměrného vozu tvoří plasty.

Přes 70 milionů tun termoplastů ročně spotřebuje textilní průmysl, hlavně na oblečení a kobercovinu. Přes 90 procent syntetických vláken, zejména PET, se vyrábí v Asii. Odvětví zažívá dramatický růst díky poptávce po speciálních vlastnostech vlákna, jako jsou pružnost, odvádění vody a prodyšnost.

Problém je v tom, že oblečení z umělého vlákna se málo recykluje. Například průměrný Američan každý rok „vyprodukuje“ přes 40 kilogramů textilního odpadu. Podle organizace Greenpeace si průměrný obyvatel planety v roce 2016 nakoupil o 60 procent víc oblečení než 15 let nazpět, a navíc si nechává oblečení v šatníku kratší dobu.

Témata: plast

Přesun výroby do USA nechystáme, s Trumpem se EU dohodne, věří šéf Linetu v USA

Nejčtenější

Desetikoruna se prodala za 160 tisíc. Vysokou cenu má díky drobnému detailu

V aukci na serveru Aukro.cz se prodala vzácná desetikoruna z roku 1993. Příčinou její vysoké sběratelské hodnoty je snadno přehlédnutelný rozdíl od běžného kusu. Původně měly podobné mince sloužit...

Obchod mezi pódii zaujal. Tesco na Rock for People prodalo dvě tuny melounů

Mezi pódia pro vystupující kapely a stánky s pivem a občerstvením se letos na festivalu Rock for People v Hradci Králové vmáčkl i „jednorázový“ supermarket. V areálu vyrostla festivalová prodejna...

Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a zdokumentovala ceny potravin v menší samoobsluze patřící do sítě Studenac v istrijské Poreči, pak Lidl ve...

Konec vapování v Česku? Ministerstvo rozporuje, že by k tomu novela mohla vést

Vláda se ve svém programovém prohlášení v souvislosti s návykovými látkami zavázala k uplatňování politiky snižování rizik. Tento závazek v praxi znamená odstupňování regulace podle relativní míry...

Chorvatsko levné, nebo drahé? Záleží hlavně na tom, jak si to sami zařídíte

Premium

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Chorvatsko patří mezi nejvyhledávanější cíle českých turistů. Dovolená tam nemusí být drahá, jak se poslední roky říká. Zatímco ceny ubytování lze snížit mimo sezonu, na jídle se dá ušetřit kdykoli....

Spořicí účet nevydělává? Investice do nemovitostí nabízí téměř osm procent ročně

Advertorial

Inflace sice zpomalila, ale peníze na spořicích účtech stále ztrácejí hodnotu. V takové době dává ještě větší smysl investovat chytře a bezpečně. Jednou z cest, jak chránit úspory a získat pravidelný...

24. června 2025

Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku

Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a zdokumentovala ceny potravin v menší samoobsluze patřící do sítě Studenac v istrijské Poreči, pak Lidl ve...

24. června 2025

Strašák jménem povolenka. Kolik mohou domácnosti připlácet za topení i benzin

Premium

Domácnosti obchází strašidlo nových emisních povolenek, které mají už za rok a půl zdražit vytápění a pohonné hmoty. O kolik přesně, to však nebude až do poslední chvíle jisté. Může jít o tisíce ale...

24. června 2025

USA oživují po více než 15 letech atom. Novou elektrárnu postaví i New York

Stát New York plánuje výstavbu moderní jaderné elektrárny s výkonem nejméně jeden gigawatt, což by mělo stačit k pokrytí spotřeby zhruba jednoho milionu domácností. Bude to jeden z prvních nových...

23. června 2025  22:20

Maďarsko a Slovensko nepodpoří sankce proti Rusku. Kvůli zákazu dovozu plynu

Maďarsko a Slovensko se rozhodly nepodpořit 18. unijní sankční balík proti Rusku. Důvodem je plán Evropské unie ukončit energetický import z Ruska, sdělil maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó....

23. června 2025  20:38

Padělků luxusního zboží přibývá. Obchodníci najímají vlastní kontrolory

Protože nové „superpadělky“ luxusních značek klamou i zkušené odborníky, mnohé obchodní firmy budují specializovaná centra sázející na nové technologie, aby dokázaly rozeznat originál od téměř...

23. června 2025

ČEZ vyplatí dividendu 47 korun za akcii, celkově 25,3 miliardy

Energetická společnost ČEZ vyplatí svým akcionářům dividendu z loňského očištěného zisku 47 korun za akcii. Celkově tak mezi akcionáře rozdělí 25,3 miliardy korun, stát jako většinový akcionář...

23. června 2025

EuroNova Group dala k ÚOHS podnět proti ovládnutí BigBoardu firmou BB Group

Reklamní společnost EuroNova Group podala k antimonopolnímu úřadu (ÚOHS) podnět proti ovládnutí BigBoardu firmou BB Group. Firma to uvedla v tiskové zprávě. BB Group je podle ní napojena na...

23. června 2025  18:47

Tesla zahájila očekávanou službu robotického taxi. Zatím jen pro pár vyvolených

Společnost Tesla v neděli spustila dlouho slibovanou taxislužbu bez řidiče. První jízdy robotaxi se však omezily pouze na úzkou část „rodného“ města Tesly Austinu. Premiéra se navíc odehrála jen pro...

23. června 2025

Spíš bezpečný přístav než daňový ráj. Američany lákají „zlatá víza“ Nového Zélandu

Poté, co novozélandská koaliční vláda ve snaze podpořit skomírající ekonomiku uvolnila požadavky na takzvaná zlatá investorská víza, nabídku vyslyšeli bohatí Američané. Právě nyní vedou v počtu těch,...

23. června 2025  16:23

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Konec vapování v Česku? Ministerstvo rozporuje, že by k tomu novela mohla vést

Vláda se ve svém programovém prohlášení v souvislosti s návykovými látkami zavázala k uplatňování politiky snižování rizik. Tento závazek v praxi znamená odstupňování regulace podle relativní míry...

23. června 2025  9:50,  aktualizováno  15:29

Vyplatí se dovolená v Chorvatsku v roce 2025? Srovnání cen potravin, zmrzliny a benzínu

Léto je tu a s ním také tradiční vlna českých turistů mířících k azurovým břehům Jaderského moře. Chorvatsko je pro Čechy stále oblíbenou destinací díky dojezdové vzdálenosti autem a malebným plážím....

23. června 2025  14:33
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.