Čínské farmy chovají gigantická prasata, velká jako lední medvěd

  12:28aktualizováno  12:28
Čína hledá odpověď na zoufalou situaci v produkci vepřového masa, které se kvůli africkému moru stalo nedostatkovým zbožím. Do „módy“ se mezi zemědělci dostává také chov abnormálně velkých prasat. Některé kusy váží i přes půl tuny.

V Číně vyšlechtili prasata, která váží i přes 500 kilogramů. | foto: Profimedia.cz

Jedním z extrémů čínského zemědělského „zázraku“ je podle Bloombergu farma Panga Conga na jihu Číny, kde se chovají prasata o váze 500 kilogramů. Na jatka se prodávají za více než trojnásobnou cenu oproti běžným kusům.

Zřejmě největším prase, kterému se dostalo mediální pozornosti, je však na farmě v provincii Che-nan. Váží 750 kilogramů, je 2,1 metrů dlouhé a 1,05 metrů vysoké.

Čína v současnosti strádá nedostatkem vepřového masa, v důsledku afrického moru totiž docházelo k masovým porážkám prasat v chovech. Některé zdroje hovoří až o padesátiprocentním úbytku zvířat v chovech. Asijská země je největším konzumentem tohoto masa na světě.

K navýšení produkce vyzvala zemědělce čínská vláda. Jednou z cest je právě snaha chovat prasata, která jsou mnohem větší a jejichž produkce může být ekonomičtější.

Fotogalerie

O to se snaží chovatelé v různých regionech. Například v provincii Ťi-lin na severovýchodě země farmáři chovají prasata s průměrnou váhou od 175 kilogramů do 200 kilogramů, běžná hmotnost je však kolem 125 kilogramů. Podle místního farmáře Zhaa Hailina je chtějí vychovat tak velká, „jak jen to bude možné“.

Nejde však jen o experimenty na malých farmách. O hmotnější prasata se pokoušejí i velkochovy jako je Went Foodstuffs Group (největší chovatel v zemi), Cofco Meat Holdings a Beijing Dabeinong Technolosay.

Cílem velkých farem je podle analytika konzultační firmy Bric Agriculture Group Lina Guofy zvýšit hmotnost prasat nejméně o 14 procent. Některým podnikům už se podařilo hmotnost zvýšit na 140 kilogramů ze dřívějších 110 kilogramů. Nárůst tržeb díky tomu narostl o více než 30 procent.

Cena vepřového masa na trhu láme rekordy a vládní představitelé naléhají na zemědělce, aby navýšili stavy. Některým se do toho nechce, protože se obávají příchodu nové vlny afrického moru. Navíc ceny selat a chovných prasnic také prudce stouply.

Situace na trhu má být „velmi vážná“ nejméně do první poloviny roku 2020, řekl čínský vicepremiér Hu Chunhua. Letos bude v zemi chybět 10 milionů tun vepřového, což je více než světové zásoby.

Jan Stibal, ředitel Svazu chovatelů prasat v Čechách a na Moravě, si nedokáže vysvětlit, v čem může být chov takto těžkých prasat ekonomičtější. 

„Když má u nás prasnice tři sta kilogramů, už je to obrovské zvíře. Obecně si myslím, že to není řešení čehokoliv. Když je zvíře velké, nemusí to ještě znamenat, že spotřebuje méně krmiva,“ řekl iDNES.cz.

Obecně se v českých chovech spotřebuje kolem 2,5 kilogramů krmiva na každý kilogram přírůstku masa. V ČR se poráží prasata s průměrnou váhou kolem 118 kilogramů.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

mBank je na prodej, klientů by se to ale dotknout nemělo, říká její šéf

Před 12 lety vstoupila mBank – jako první „nízkonákladová“ banka – do Česka. Postupně přibyli další hráči a dnes...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Ježíšovy boty stojí nekřesťanské peníze, v podrážce mají svěcenou vodu

Svěcená voda v podrážkách, krucifix na tkaničkách a vůně kadidla, takovými přidanými hodnotami se může pochlubit pár...

Pivo v papíru. Pivovar Carlsberg představil plně recyklovatelné balení

Ani plech, ani plast, ani sklo. Nový obal, ve kterém chce dánský pivovar Carlsberg prodávat své pivo, je z...

Tulipány z Amsterodamu jako podvod. Vykvete jeden ze sta

Turisté, kteří si na slavném květinovém trhu v Amsterodamu koupí cibule tulipánů, se často květů nedočkají. Vykvete...

Souboj o továrnu Volkswagen. Původně turecký projekt chtějí Rumuni i Bulhaři

Rumunsko zahájilo nové rozhovory s koncernem Volkswagen kvůli nové továrně, kterou firma chtěla původně postavit v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz