EU - vlajka

EU - vlajka | foto: Profimedia.cz

Pracovní týden nesmí přesáhnout 48 hodin, shodla se EU

  • 38
Ministři práce a sociálních věcí Evropské unie se dohodli na výši maximální pracovní doby a na podmínkách pro osoby působící ve firmách prostřednictvím pracovních agentur. Nadále bude platit maximální týdenní pracovní doba 48 hodin, ale zaměstnanci se budou moci rozhodnout, zda jsou ochotni pracovat přesčas.
Česká republika dohodu vítá, protože jí pomůže vyřešit svízelnou situaci ve zdravotnictví, kterou způsobují problémy s přesčasy. ČTK to po mnohahodinovém vyjednávacím maratonu řekl český ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas.

Směrnice o pracovní době vymezuje termín pracovní pohotovosti jako dobu, kterou například lékař stráví skutečně prací, a nikoliv třeba spánkem na služebně.

Unii tlačily k dohodě o nových pravidlech rozsudky Evropského soudního dvora, které hrozí vážnými dopady na státní rozpočty. Lucemburský soud totiž s odvoláním na nynější evropskou legislativu dává za pravdu zdravotníkům, žalujícím nemocnice za to, že jim neproplácejí celou dobu pracovní pohotovosti jako vykonanou práci.

Pracujete více než 48 hodin týdně?

celkem hlasů: 4450

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 úterý 24. června 2008. Anketa je uzavřena.

Naprosto běžně
Naprosto běžně 2493

Jen výjimečně
Jen výjimečně 1264

K tomu by mě nikdo nedonutil
K tomu by mě nikdo nedonutil 693

EU řeší podmínky pro agenturní zaměstnance
V "sedmadvacítce" bude nadále platit maximální týdenní pracovní doba 48 hodin, nicméně zaměstnanci se budou moci dobrovolně a za přesně stanovených podmínek rozhodnout, zda jsou ochotni pracovat přesčas. Poté mohou pracovat až 60 hodin nebo 65 hodin týdně v případě, že se jako pracovní doba započítává i pohotovost.

"Bez toho by se v některých odvětvích nešlo zcela obejít bez výrazného zvýšení mzdových nákladů," uvedl Nečas s tím, že jde právě o zdravotnictví.

V případě agenturami zprostředkovaných zaměstnanců, které si firmy na omezenou dobu "půjčují", má EU najít shodu v tom, odkdy mají mít tito pracovníci stejné podmínky jako běžní zaměstnanci firmy, například nárok na dovolenou.

V České republice platí, že mají na stejné podmínky nárok od prvního dne. V praxi to například znamená, že pokud nastoupí do firmy a měli by brát méně peněz než její "plnohodnotní" zaměstnanci, musí jim agentura rozdíl doplatit.

Této legislativě, jíž se EU zabývá několik posledních let, musí ještě dát "zelenou" Evropský parlament.

,