Pátek 12. srpna 2022, svátek má Klára
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 12. srpna 2022 Klára

Ke krizi bylo našlápnuto, zákazy vývozu potravin drtí trhy dominovým efektem

  16:15
Současná krize už ovlivnila pětinu světového obchodu s potravinami, což je dvojnásobek proti posledním větším problémům v roce 2008. Některé státy oznámily první omezení exportu už na konci loňského roku, což vedlo ke snižování světových zásob. K odstartování řetězové reakce ale vedla až únorová ruská invaze na Ukrajinu.

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Omezení vývozu palmového oleje z Indonésie, zákaz vývozu pšenice z Indie nebo exportní limity na hovězí maso v Argentině, jsou kostky zapojené do světového dominového efektu. Kvůli němu v posledních měsících roste cena potravin, což vyvolává snahu ochránit další trhy, politickou nestabilitu a další padající dominové kameny ve světovém potravinářském obchodu, píše agentura.

Mnoho ekonomů tvrdí, že současná krize je už horší než ta z roku 2008. Tehdy k ní došlo z mnoha důvodů, mimo jiné kvůli suchu, nárůstu světové populace, vyšší spotřebě masa na člověka v populačně velkých státech v rozvojových zemích, ale také kvůli využití obilovin při produkci biopaliv.

Nedostatky potravin a jejich zdražování zažehly v té době protesty v mnoha státech prakticky po celém světě, zejména ale v Africe, kde je jídlo hlavní položkou spotřebního koše.

Obavy ze současných omezení zvyšují světové ceny, dostavuje se tak dominový efekt, který vede k tomu, že další a další státy přijímají obdobné kroky k ochraně vlastních trhů, vysvětlil čelní ekonom ze skupiny kolem Světové banky Michele Ruta.

Krize měla podhoubí, počet hladovějících rostl

Ke krizi se ale schylovalo už delší dobu. Podle údajů sekce OSN, zabývající se potravinami, vzrostl počet lidí zasažených akutním nedostatkem jídla, kterému čelili sami nebo jejich blízcí, na dvojnásobek hodnot z roku 2019. Zdvojnásobil se tak na 276 milionů v 81 státech světa, a to už před válkou na Ukrajině.

Konflikt, který zničil vývoz z Ukrajiny a Ruska, tedy dvou velkých světových zemědělských mocností, pak podle předpovědí toto číslo zvýší minimálně o dalších 33 milionů lidí hlavně v subsaharské Africe.

V roce 2008 alespoň částečně nárůst zpomalovaly přísliby od mezinárodních organizací jednotlivým vládám ohledně vidiny dostatku potravin.

“Tentokrát to ale bude těžší, protože máme zásah v dodávkách potravin jak z Ukrajiny, tak z Ruska,“ dodal Simon Evenett z Univerzity v St. Gallen. Jak se situace vyvine dál, bude podle něj také záležet na velikosti letní sklizně.

Británie řeší kvůli vzrůstajícím cenám plynu okurkovou krizi

Podle dat amerického ministerstva zemědělství Ukrajina dohromady s Ruskem ovládaly 28 procent světového obchodu s pšenicí, 15 procenty trhu s kukuřicí a 75 procent se slunečnicovým olejem.

Po konfliktu došlo k řadě restriktivních opatření. Například květnový indický zákaz vývozu pšenice přišel poté, co Indonésie jako světová jednička ve výrobě palmového oleje zakázala jeho vývoz. Ten je přitom jednou ze základních surovin pro potravináře na výrobky pro pečení a vaření. Indonéský zákaz začal platit od 28. dubna, stát to odůvodnil pro zajištění dostatečné a dosažitelné zásoby oleje pro tamní obyvatelstvo. Indie je pak největší světovým dovozcem palmového oleje.

Indie chtěla vyvážet pšenici, ale zakázala to

Indie přitom ještě na začátku května plánovala, že zvýší exporty pšenice a nahradí tak mezeru na světových trzích způsobených výpadky kvůli válce. Ještě 12. května počítalo indické ministerstvo průmyslu a obchodu, že připravuje vyslání delegací do devíti států, aby připravily export deseti milionů tun obilí, což by bylo o dost více než dříve. To je více než celková sklizeň obilovin v ČR.

Kvůli vlně veder v tomto druhém nejlidnatějším státě na světě se snížily odhady sklizně, což bylo následované vzrůstem inflace. Ta vyskočila k nejvyšší hodnotě za posledních osm let právě i kvůli nárůstu cen potravin. A indická vláda se rozhodla o den později vyřešit situaci naopak zákazem vývozu.

Zprávy o zákazu z Indie, která je v tomto ročním období jediným větším exportérem, zvýšily cenu termínovaných obchodů na chicagské burze o šest procent hned po otevření trhů.

Vítej zpět, palmový oleji. Nedostatek slunečnice hraje pro dřív zavrhovaný tuk

Indonésie nakonec svůj zákaz vývozu palmového oleje odvolala 20. května. To už ale nestačilo k potlačení zákazu vývozu kuřat z Malajsie, který začal platit o tři dny později. Tamní vláda se také obávala problémů kvůli zvyšování cen krmiv, která jsou důležitá pro tamní nejlevnější zdroj bílkovin.

„Tyto typy opatření většinou směřují k vyprovokování paniky nebo předzásobení se ze strany kupců, což ale vyvolává cenové nárůsty,“ říká David Laborde Debucquet z Mezinárodního institutu pro výzkum potravinové politiky, což je think-tank založený ve Washingtonu.

Evropská unie, ve které je z hlediska objemu několik předních světových dovozců potravin, nyní urguje své obchodní partnery k uvolnění restriktivních politik. Unie tak svůj export udržuje, a stejně by měly postupovat také všechno ostatní státy, míní šéfka Evropské komise Ursula von der Leyen.

V Česku zatím pokračuje inflační vlna, v květnu dosáhla celková inflace meziročně 16 procent, u potravin pak 15 procent.

Putin žádal uvolnění sankcí výměnou za vývoz pšenice:

Autor:
  • Nejčtenější

Pivo za 70, menší porce jídla. Budeme muset, říká šéf restauratérů

S růstem cen potravin a energií přichází zdražování v restauracích. Hospody kvůli krizi od základu mění obchodní...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plyn pro Nord Stream spalují Rusové u hranic. Oheň je vidět z Finska

Rusko, které omezilo dodávky zemního plynu do Evropské unie, už několik týdnů spaluje plyn v kompresorové stanici...

Loď s kukuřicí, která jako první opustila Ukrajinu, trčí ve Středomoří

Nákladní loď Razoni, která jako první vyplula po ukončení blokády z Ukrajiny s nákladem kukuřice, bloudí Středozemním...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vláda zvažuje zavedení válečné daně. Čirý populismus, říká opozice

Vláda vážně debatuje o zavedení válečné daně, uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura pro CNN Prima News. Na rozdíl od...

Neklidné nohy či noční děs. Poruchy spánku předcházejí nemocem, říká neurolog

Premium Říká se, že dobrý spánek je sladší než med. Což naznačuje jeho hlavní funkci: nechat tělo odpočinout. A působí i coby...

Oktagon bez Rusů, zájem o ostrovy i kdo s kým o titul. Co chystá Novotný

Premium Letní turnaj na pražské Štvanici zaujal i uznávané zámořské experty, kteří se jinak výhradně věnují nejlepší soutěži...

Dnes se bavím líp i bez drog a alkoholu, říká terapeut a bývalý narkoman

Premium Jeho příběh je drsný, ale má happy end. Čtrnáctileté balancování na hraně s pervitinem, závislost, lži, prostitutky,...

  • Další z rubriky

Dodávkám ropy do Česka nestojí nic v cestě, Ukrajina platbu potvrdila

Obnovení dodávek ropy jižní větví ropovodu do České republiky už nestojí nic v cestě. Ukrajina potvrdila, že obdržela...

Už není kde brát. Maďarsko ořezává podpory a šilhá po miliardách z EU

Premium Na Maďarsko začíná dopadat finanční tíha nejrůznějších úlev a dotací, které tamní vláda slíbila občanům jako kompenzace...

Šance pro jádro. Německo zvažuje zachování jaderných elektráren

Poslední tři německé jaderné elektrárny by mohly zůstat v provozu. Vláda nyní zvažuje, zda by takové rozhodnutí mělo...

Padl další rekord. Ceny elektřiny zatím strop nenašly

Obavy z nedostatku plynu vystřelily ceny elektřiny na energetických burzách na nová maxima. Vedle hrozících výpadků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Češka vyhrála soutěž krásy v Africe. Všichni si na mě chtěli sáhnout, říká

Sarah Horáková (18) odletěla do Afriky reprezentovat Česko na světovou soutěž krásy. Když první vicemiss České...

Budu znovu chodit a tančit, věří Vendulka z Básníků a vybírá peníze na léčbu

Herečka Eva Jeníčková (58), která se proslavila coby Vendulka utěšitelka ze série o Básnících, řeší zdravotní problémy....

Díky Stiflerově mámě jsem měla sex s nejmíň 200 lidmi, vzpomíná herečka

Americká herečka Jennifer Coolidge (60) ve filmech Prci, prci, prcičky hrála Stiflerovu mámu Jeanine, která měla...

Partner mě opakovaně vmanipuloval do trojky, vzpomíná hvězda Americké krásy

Mena Suvari (43) promluvila o sexuálním zneužívání, které zažila se svým expartnerem. Hvězda filmu Americká krása,...

Ropa už proudí, ale jen na Slovensko a do Maďarska. Česko problém dál řeší

Dodávky ropy jižní větví ropovodu Družba do České republiky obnoveny nebudou, oznámil ve středu slovenský přepravce...