Potápějící se Alitalii pod cenou odkoupí Air France-KLM

  14:31aktualizováno  14:31
Vedení ztrátové italské letecké společnosti Alitalia přijalo v noci na neděli jednohlasně nabídku na koupi ze strany světové letecké jedničky, francouzsko-nizozemské Air France-KLM. Nabídka ohodnocuje Alitalii na 138 milionů eur (3,45 miliardy korun), což je mnohem méně, než se čekalo.

Spojení s Alitalií by dále posílilo postavení skupiny Air France-KLM. | foto: Profimedia.cz

Alitalia je posledních pět let neustále ve ztrátě a Řím se snaží už déle než rok prodat státní podíl 49,9 procenta akcií, aby firma získala dlouhodobého partnera a měla šanci na přežití.

Alitalii hrozilo, že jí v příštích měsících dojdou peníze na provoz a bude muset vyhlásit bankrot. Prodej vlajkových aerolinií je však před dubnovými parlamentními volbami v Itálii citlivou politickou otázkou.

Air France-KLM předložila nabídku, podle které vymění jednu svou akcii za 160 akcií Alitalie. Hodnota akcií Alitalie tím vychází jen na 0,10 eura, což je 81 procent pod poslední tržní cenou firemních akcií. Dřívější zprávy naznačovaly, že Air France-KLM nabídne jednu svou akcii za sedmdesát akcií Alitalie, což by oceňovalo italskou firmu na 317 milionů eur.

Spojení s Alitalií by dále posílilo postavení skupiny Air France-KLM. Ta je největším evropským přepravcem a podle tržeb také největší leteckou společností na světě. Nabídnutá cena za Alitalii představuje pro Air France-KLM pouhé dva dny tržeb. Air France-KLM mimoto předpokládá navýšení kapitálu Alitalie o jednu miliardu eur.

Zaměstnanci se bojí propouštění
Francouzsko-nizozemský partner současně nabídne odkoupení všech konvertibilních dluhopisů za páteční tržní cenu, což ho vyjde na dalších více než šest set milionů eur.

"Alitalii to poskytne prostředky pro opětné nastartování jejího rozvoje a v důsledku toho k upevnění pozice národní jedničky," uvedla Air France-KLM. "Členství ve skupině Air France-KLM spolu s realizací navrženého (podnikatelského) plánu by mělo Alitalii umožnit návrat k provoznímu zisku už v roce 2009," dodala společnost.

Končící italská vláda Romana Prodiho by měla o nabídce Air France-KLM jednat příští týden. Air France-KLM však říká, že zásadní pro ni bude stanovisko odborů Alitalie a postoj příští italské vlády, která vzejde z dubnových voleb.

Silvio Berlusconi, jehož seskupení teď v průzkumech veřejného mínění vede, prodej Alitalie kritizoval a vyslovoval se pro italské řešení. Odbory, které častými stávkami zhoršují ztrátovost Alitalie, se obávají rušení pracovních míst, zejména v divizi služeb AZ Servizi, kde pracuje téměř osm tisíc lidí.

Autoři: ,

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Airbus představil nový koncept letadla, design křídel čerpá z přírody

Koncept Airbus Bird of Prey, představený v červenci ve Velké Británii

Největší evropský výrobce letadel Airbus před několika dny představil svůj nejnovější koncept. Jmenuje se Bird of Prey...

Mana chce expandovat se svým "jídlem budoucnosti", shání miliardu

Velký boom za sebou mají nápoje Mana, v kartonovém obalu se vyrábí v Německu.

Její majitelé začínali v garáži, dnes zaměstnávají přes sedm desítek lidí. Řeč je o společnosti Heaven Labs, která pod...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Další z rubriky

Na vlně nostalgie. Seriál Stranger Things je pro firmy reklamní zlatý důl

Záběr z třetí řady amerického seriálu Stranger Things

Když v polovině 80. let společnost Coca-cola uvedla na trh nápoj New Coke, skončilo to kvůli nezájmu zákazníků fiaskem....

Čína spustila nový trh ve stylu Nasdaq. Star zahájil raketovým růstem

Čína zprovoznila nový trh Star pro akcie technologických společností.

V Číně v pondělí zprovoznili trh nazvaný STAR. Ten je určený zejména pro akcie firem z odvětví vyspělých technologií....

Do dvou let zaplaví Evropu třikrát tolik modelů elektroaut než doposud

Jaguar i-Pace při nabíjení ve stanici PRE v obchodním domě Ikea.

Počet modelů elektrických aut dostupných spotřebitelům v Evropě by se měl do roku 2021 více než ztrojnásobit na 214 z...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz