Vyrábí medicínské balíčky, aby zabránila špinavým porodům končícím smrtí

  12:20aktualizováno  12:20
Ženy rodící na holé zemi, pupeční šňůra přepilovaná špinavým střepem nebo rezavou žiletkou. I tak mohou vypadat porody na africkém venkově. Nigerie má jednu z nejvyšších úmrtností žen při porodu na světě. Adepeju Jaiyeobová se rozhodla, že to změní. Její balíček sterilních porodnických pomůcek dostalo už kolem půl milionu žen.

Zakladatelka nadace Brown Button Foundation Adepeju Jaiyeobová s porodnickým balíčkem. | foto: ONE.org

„Někdy prostě doufám, že jednou nebude naši práci nikdo potřebovat,“ říká Nigerijka Adepeju Jaiyeobová, zakladatelka nadace Hnědý knoflík. Před sedmi lety opustila Adepeju (zkráceně Peju) dobře placené místo právničky, aby mohla zaučovat tradiční porodní báby. Posléze vytvořila cenově zvýhodněný sterilní zdravotnický balíček se základními pomůckami, které se používají při porodu. Díky jejich prodeji na nigerijském venkově zachránila tisíce životů.

Souprava za čtyři dolary na jedno použití obsahuje desinfekci, sterilní rukavice, skalpel na přeříznutí pupeční šňůry, podložku pro rodící ženu a tablety, které zmírňují krvácení po porodu, píše BBC.

Fotogalerie

Přátelé a rodina se ji snažili přemluvit, aby svou původní práci neopouštěla. Ale ona říká, že po smrti blízké kamarádky během porodu neměla jinou možnost.

„Kamarádka byla vzdělaná. Doteď nemůžu pochopit, jak někdo, kdo je finančně zajištěný, může zemřít při porodu podobně jako venkovské ženy, které nemají potřebné vybavení,“ vysvětluje. „Byla jsem opravdu nešťastná a říkala jsem si, že nikoho dalšího nechci takhle ztratit. Dát někomu život přece neznamená, že o ten svůj přijdu,“ říká.

Pak se rozhodla, že společně se svým bratrem lékařem prozkoumá, jak ženy na vesnicích rodí. Zjištěním byla zaskočená. „Viděli jsme ženy rodící na holé zemi. Zdravotní sestry, které z novorozenců vlastními ústy vysávaly hlen, aby zabránily jejich udušení,“ říká Nigerijka. „Viděli jsme porodní báby přeřezávat pupeční šňůru rezavými žiletkami nebo střepy, čímž riskovali u dětí tetanus. Mnoho z dětí také zemřelo. Problém tam jsou základní věci, jako je umytí rukou. Sterilní rukavice jsou pro ně velká věc,“ popisuje.

Modlitby, masti z bylin a špinavé ruce

Každý rok v Nigerii končí 118 těhotenství smrtí. Země má jednu z nejvyšších úmrtností matek při porodu na světě. Podle Peju většina místních žen rodí v tradičních „porodnicích“, kde se místo sterilního vybavení dočkají bylinných mastí a modliteb.

Nigerijka tak založila nadaci Hnědý knoflík, která porodní báby seznamuje s moderními metodami porodu. Díky tomu si vytvořila i síť pro distribuci svého medicínského balíčku.

V nigerijské vesnici mluví ženy jiným jazykem než muži. Přesto si rozumí

Díky vyjednávání s výrobci se podařilo srazit cenu souprav na minimum. I přesto si je někteří lidé nemohli dovolit. „Mají však devět měsíců čas, aby mohli na náklady přispět. Když na každé těhotenské kontrole dají splátku, v době porodu bude balíček zaplacený,“ vysvětluje Jaiyeobová.

Během posledních čtyř let nadace distribuovala na půl milionu těchto souprav. Kombinace školení a prodávání balíčků pomohla podle nadace snížit počet smrtí následkem vykrvácení po porodu o čtvrtinu.

„Hlavní snahou je zabránit infekci matky i dítěte, což je dobrá myšlenka. Protože infekce je jednou z příčin úmrtí rodiček,“ říká Bosede Afolabi, porodník a gynekolog University Teaching Hospital v největším nigerijském městě Lagos.

Setkání s prezidentem Obamou

Jednoho dne měla Peju na telefonním záznamníku ve své kanceláři vzkaz od někoho z Bílého domu, kde tehdy úřadoval prezident Barack Obama. Nejdřív si s manželem mysleli, že to je podvod. Ukázalo se ale, že Bílý dům skutečně zve z každého kontinentu jednoho podnikatele. Z celé Afriky byla vybrána právě Peju. 

„Když jsem vcházela do Bilého domu, připadala jsem si jako ve snu. Bavili jsme se o investicích a zdravotní péči v Africe. V mé práci to znamenalo zásadní obrat,“ vzpomíná.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Konec obchodní války na obzoru? Jednání USA a Číny významně pokročila

Jednání představitelů USA a Číny v Pekingu

Spojené státy a Čína začaly vytyčovat své závazky u nejsložitějších bodů svého obchodního sporu jako je otázka...

Můžeme začít kontrolovat české pivo, kontruje polský ministr hovězí aféru

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski v souvislosti s kontrolami polského hovězího v ČR řekl, že každá...

Katar se chystá na mistrovství světa ve fotbale. Investuje 20 miliard dolarů

Stadion Chalífa s v katarském Dauhá, na kterém se bude hrát  mistrovství světa...

Katar chce do Perského zálivu přilákat více sportovních společností. Před mistrovstvím světa ve fotbale v roce 2022...

Najdete na iDNES.cz