Termínované kontrakty na zmrazenou koncentrovanou pomerančovou šťávu, obchodované na burze v New Yorku, v pondělí uzavřely na ceně 4,29 dolarů (bezmála 100 korun) za libru, tedy necelého půl kilogramu. To je téměř dvojnásobek ceny zaznamenané před rokem, píše web CNBC.
Růst cen zrychlil koncem června poté, co brazilské výzkumné středisko Fundecitrus varovalo, že Brazílie, největší světový producent a vývozce pomerančové šťávy, pravděpodobně zaznamená jednu z nejhorších úrod za více než tři desetiletí.
Krize dokonce přiměla některé výrobce a producenty pomerančového džusu, aby zkoumali, zda by se k ředění nápoje nedalo použít alternativní ovoce, jako jsou mandarinky, jablka a hrušky.
Cena kakaa se letos zdvojnásobila, čokoláda zdraží i skokově, věští analytici |
„Krátkodobé řešení není v dohledu a navíc hrozí, že choroby pomerančovníků se dále zhorší. Situace tak zůstává kritická,“ uvedl pro CNBC Kees Cools, prezident nápojářského sdružení IFU.
Pokles produkce
Analytici výzkumné skupiny Mintec uvádějí, že Brazílie ročně produkuje přibližně 300 milionů beden pomerančů – každá z nich váží přibližně čtyřicet kilogramů. Kombinace extrémních povětrnostních podmínek, jako jsou záplavy a sucho, a choroby zvané zelenání však produkci dramaticky snížila.
Společnost Fundecitrus v poslední prognóze předpovídá, že v sezoně 2024 až 2025 se v Brazílii vyprodukuje jen 232 mil. beden pomerančů. To představuje 24procentní pokles ve srovnání s předchozím cyklem.
„Obnovení normální úrovně zásob v Brazílii bude vyžadovat několik po sobě jdoucích dobrých sklizní. Ovšem čtyřicet procent brazilských plantáží je postiženo zelenou chorobou a tento počet se dost možná ještě zvýší – a navíc čelíme nestálým klimatickým podmínkám. Pravděpodobnost dosažení takových sklizní je proto spíš nízká,“ uvedl Cools z IFU. A dodal, že v důsledku toho se očekává, že vysoké ceny budou přetrvávat. „Ačkoli dochází k mírnému poklesu poptávky, není to dostatečné k obnovení rovnováhy na trhu.“
Dalším problémem je již zmíněná neléčitelná choroba známá jako zelenání, která způsobuje hořké a zakrnělé plody. Ta už výrazně omezila produkci pomerančů například na Floridě, kde se podle IFU produkce snížila na přibližně sedmnáct milionů beden, zatímco ještě před dvaceti lety odtud na trh mířilo na 240 milionů beden.
Problémy s cenou pomerančů zasáhly celý svět a táhnou se už od roku 2022, kdy hurikán Ian poškodil pomerančovníky právě na Floridě. Následně se přidaly problémy v Brazílii a Mexiku.
Zelenání jako významná hrozba
Při bakteriální nákaze zelenání plody sesychají, někdy opadávají ze stromů ještě zelené. Takové plody jsou pro průmyslové zpracování nepoužitelné. |
„Zelenání citrusů zůstává významnou hrozbou ve všech pěstitelských oblastech a nestálost počasí rovněž omezí potenciální růst nadcházející sklizně v letech 2024 a 2025,“ uvedl v dubnovém výzkumném sdělení Andres Padilla, odborník na výzkum potravinářství a agrobyznysu ve společnosti Rabobank.
„Dalším důsledkem zelenání citrusů je, že zemědělci budou tlačeni k dřívější sklizni, což by mohlo mít negativní vliv na kvalitu plodů a potenciálně snížilo vytěžnost pomerančové šťávy,“ dodal pro CNBC.
Koupit drahý džus, nebo vylisovat pomeranče? Spočítali jsme, co se vyplatí |
Podle Padilly pěstitelé citrusů v Brazílii v posledních měsících opatření proti zelenání zintenzivnili. Choroba se tak častěji vyskytuje v menších hájích – kde ale mají zemědělci obvykle omezené zdroje na odstraňování infikovaných stromů, a proto se nedaří šíření choroby dostat pod kontrolu.