Státní provozovatel sítě Polskie Sieci Elektroenergetyczne musel o víkendu zakročit proti rekordní výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů, neboť bylo nutné vyrovnat energetickou soustavu země, píše agentura Bloomberg. Polské uhelné elektrárny však zůstaly v provozu.
Omezení výroby proběhlo v Polsku již o předchozích víkendech. Tehdy se ale tento zásah týkal pouze výroby ze solárních panelů. K tomu se však nyní přidaly i větrné zdroje. Kvůli převisu nabídky nad poptávkou byla cena elektřiny stlačena do záporných hodnot.
Sůl, cihly nebo beton. Startupy přicházejí s novými způsoby uchovávání energie![]() |
Polsko je již dlouhá léta závislé na uhelné energetice. V zemi není žádná jaderná elektrárna, současná vláda ale se zprovozněním jaderných reaktorů do budoucna počítá. Podobně jako v dalších státech Evropské unie i v Polsku probíhá poměrně masivní rozšiřování obnovitelných zdrojů.
Co s elektřinou?
Boom polských solárních panelů v podnikové sféře i mezi domácnostmi zvýšil instalovaný výkon fotovoltaických zařízení na téměř 18 gigawattů, zatímco výkon větrných elektráren dosahuje 10,1 gigawattu. Během neděle obnovitelné zdroje v Polsku dokázaly pokrýt více než polovinu celkové poptávky.
S obnovitelnými zdroji roste riziko blackoutů. Pomáhat může umělá inteligence |
Za nucenou pauzu ve výrobě poskytuje provozovatel rozvodné sítě výrobcům obnovitelných zdrojů mírné kompenzace. I přes nedělní rekordní výrobu však zůstaly v provozu polské uhelné elektrárny, a to proto, aby dodávaly elektřinu do sítě i během noci.
Polsko není jedinou ekonomikou v Evropské unii, která se nyní potýká s rekordní výrobou zelené elektřiny. Poměrně těžké časy prožívají i jaderné elektrárny ve Španělsku nebo ve Francii. Větrné a solární parky v tomto regionu aktuálně vyrábějí více energie než kdykoliv předtím, což redukuje podíl, který posílají do národních energetických sítí. Francouzská společnost EDF v minulých dnech dokonce snížila výrobu jaderné energie a některé reaktory dočasně vyřadila z provozu.