Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Neperte, pracujte! Firma vytáhla bič, jak kontrolovat práci na dálku

  8:45
Trend práce z domova místo v kanceláři způsobil, že ještě nikdy dříve tolik lidí tak masově nepředstíralo, že dřou. Hrají si s mobilem, vaří a perou, dívají se na filmy a občas dokonce pracují pro konkurenci. Podle odborníků je práce na dálku velkou zkouškou důvěry pro pracovníky a jejich nadřízené, otázka kontroly zaměstnanců totiž budí stále větší emoce.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Před pár měsíci byla účetní Karlee Besseová z kanadské provincie Britská Kolumbie propuštěna z firmy Reach CPA. Domnívala se, že ji vyhodili neoprávněně, a tak se obrátila na soud. Od zaměstnavatele požadovala odškodné ve výši pět tisíc kanadských dolarů (asi 82 tisíc korun).

Hledáte lepšího zaměstnavatele? Najděte ho na internetovém pracovním portálu jobDNES.cz.

Soud skutečně rozhodl o odškodnění, ale nikoliv kvůli propuštění z práce, ale kvůli lenosti zaměstnankyně. Firma Reach CPA u soudu vytáhla těžkou munici v podobě počítačového programu, který sleduje, kdo co dělá v pracovní době. A účetní Karlee místo počítání raději stahovala filmy z internetu. Program od chvíle, kdy byl nainstalován, zaznamenal 50 hodin, které věnovala vlastní zábavě, a ne práci.

Žena se pokoušela hájit, že možná filmy stahovala, ale mezitím pracovala s papírovými dokumenty, které si vytiskla. Firma ale prokázala, že pár vytištěných dokumentů by stačilo na hodinu či dvě práce, a ne na několik dnů.

Jaká je budoucnost home office? Jeho vymizení nehrozí, uklidňují odborníci

Soud přiřkl odškodnění firmě. Karlee má zaplatit Reach CPA 2 460 kanadských dolarů (40 400 korun).

Rozsudek vyvolal rozruch. Byl to zřejmě první verdikt nařizující zaměstnanci vrátit již vyplacenou odměnu za ukradené hodiny z pracovní doby. Hodně lidí se domnívá, že může jít o rozsudek přelomový. Podobných případů se u soudů může objevit více, a to možná nejen v Kanadě, informoval polský list Gazeta Wyborcza.

Lidé v pracovní době perou a vaří

Za trestem pro Karlee stojí polský start-up TimeCamp. Ačkoliv program sledující práci zaměstnanců vznikl před skoro 15 lety, zlaté časy mu nastaly během pandemie. V roce 2021 firma vydělala osmkrát více než o dva roky dříve. Její služby využívá nejen zmíněná kanadská firma, ale i 18 tisíc dalších, které se rozhodly lépe zorganizovat čas svých zaměstnanců a při té příležitosti pohlídat, zda jej využívají efektivně.

Práce na dálku podle expertky stírá rozdíl mezi pracovní dobou a osobním životem. Lidé pracují déle, nedodržují osmihodinovou pracovní dobu. Při práci z domova je těžké říci, zda už s prací skončili, anebo ještě ne.

Pracovní povinnosti jsou často v podobě projektů: zaměstnanci mají splnit konkrétní úkol a zaměstnavatele zajímá, jak kvalitně to udělají, a ne zda tomu obětovali pět či deset hodin. Práce se přelévá do soukromého života a naopak běžné každodenní povinnosti se plní v pracovní době.

Práce z domova a hybridní režim: nový benefit, na který už firmy slyší

„Aktivitám, kterým se pracovníci věnují v pracovní době, kraluje vaření, praní a uklízení. Kromě toho nakupují na internetu, využívají sociální média a sledují filmy a seriály,“ říká Anna Mastalerzová z personální agentury Cpl Poland.

Dvě práce současně

Má smysl monitorovat pracovní dobu? I před masovým nástupem práce z domova se s prací podvádělo, ale práce na dálku nesmírně přispěla k předstírání, že máme práce nad hlavu.

List The Wall Street Journal už před dvěma lety popsal případy pracovníků, kteří si poté, co začali pracovat z domova, našli novou práci. Problém byl v tom, že z té předchozí neodešli.

Noviny popsaly případ vysokoškolského pedagoga, který se dokázal na deset minut omluvit z hodiny pod záminkou chvilkové nevolnosti, aby následně absolvoval virtuální schůzku s novým šéfem, a pak se z druhého počítače znovu přihlásil na přednášku. Pružnost se vyplácela: výdělky se mu zdvojnásobily.

Právníci: Kontrola zaměstnanců? Co je přípustné a co přes čáru

Hrdinové článku vykládali, že dokázali zvládat schůzky a čas tak umně, že dvě práce vtěsnali do standardních 40 pracovních hodin týdně, ale brali dva platy.

Vznikl dokonce specializovaný portál pro lidi s více zaměstnáními Overemployed.com, a to i s „desaterem“ přikazujícím hlavně nijak nevybočovat a zůstávat v průměru. „Musíš zapomenout na ego a mít na zřeteli své poslání: využít dodatečné práce k vydělání peněz,“ radil server, jehož utilitární přístup zapadl do módního trendu FIRE (Financial Independence, Retire Early), čili vytváření si úspor umožňujících předčasně odejít do penze.

No a co, v kapitalismu firma usiluje o maximalizaci zisku, tak si stejný cíl klade i zaměstnanec. Ale kam se poděla pracovní etika? Pracovníci přiznávali The Wall Street Journal, že když pracovali jen v jedné firmě, často museli předstírat, že pracují. A tak prostě začali svůj čas využívat efektivněji.

Problém se týká hlavně korporací

Ani práci v utajení pro dva zaměstnavatele, ani předstírání, že má práce nad hlavu, nezná Michal Zabielski. Majitel softwarové firmy Endora a člen sdružení polských firem působících v informačních technologiích SoDA míní, že takové problémy se nejčastěji vyskytují ve velkých korporacích, kde se také často uplatňují nástroje k monitorování práce.

V malých firmách se počítá efektivnost. Důkladné sledování času skutečně stráveného prací nemá smysl, pokud pracovník v souladu s uzavřenou dohodou dodává firmě přidanou hodnotu, míní Zabielski.

Souhlasí s tím Marcin Nowak, spoluzakladatel a místopředseda technologické společnosti Decerto. Sledování podle něj podkopává důvěru ve firmu a pracovník se bude jen snažit dokázat, že dělá to, co si žádá monitorovací vzorec, místo aby se soustředil na splnění úkolu.

Co s prázdnými kancelářemi? Většině lidí se práce z domova líbí

„V mé branži vytváření programů je dosti snadné ověřit, zda někdo pracuje. Navzdory zdání nejde o měření podle určeného kódu. Programátoři pracují v malých týmech vedených zkušeným šéfem, který dobře ví, kolik času zabere daný úkol,“ vysvětluje Nowak.

Klíčový je podle něj právě nadřízený. Pokud nedokáže řídit, přenášet úkoly, pak vzniká problém – a pracovníci z nezbytnosti předstírají, že pracují, než mají „padla“. Otázka tedy zní, co dělat, když se fláká šéf.

Autoři: ,

Fotovoltaikám hrozí kvůli vládě krach, tvrdí experti. Solární baroni jsou mýtus

  • Nejčtenější

Kolaps železniční dopravy na koridoru z Prahy na Moravu. Vlaky stály hodiny

Provoz na hlavním železničním koridoru v České Třebové v neděli večer zkolaboval. Způsobilo to poškození trakčního vedení trolejemi lokomotiv. První incident nastal kolem 16:30. Poté, co se provoz ve...

1. prosince 2024  17:44,  aktualizováno  23:30

Pošťačky oblékají nové outdoorové stejnokroje. Jedna uniforma přijde na 12 tisíc

Česká pošta začala oblékat své doručovatele a doručovatelky do nových outdoorových uniforem. Proti těm původním jsou světlejší a mají také výraznější bezpečnostní reflexní prvky. Výměna uniforem...

28. listopadu 2024  11:28

VIDEO: Obří Airbus A380 obnovil spojení s Emiráty, Praha ho vítala v mlze

Letecká společnost Emirates obnovila linku Praha-Dubaj. V neděli na ruzyňském letišti přistál kolem půl dvanácté dopoledne v husté mlze její Airbus A380-842, a to po čtyřleté pauze. Dvoupatrový...

1. prosince 2024  11:10,  aktualizováno  15:43

Až tisíc tun zlata za biliony. Našli jsme největší ložisko na světě, tvrdí Čína

Čína objevila největší naleziště zlata na světě s hodnotou asi 600 miliard jüanů, tedy téměř dvou bilionů korun. S odkazem na čínskou státní tiskovou agenturu o tom informují světová média. Má se...

1. prosince 2024  15:25

Letadlo Smartwings dělily od nehody sekundy, vletělo do mraků „naslepo“

Posádka letadla Boeing 737-700 společnosti Smartwings při letu z Prahy na řecký ostrov Skyros v červnu 2023 porušila postupy. V blízkosti letiště totiž vlétla do oblačnosti, aniž by měla vizuální...

29. listopadu 2024  13:19

Ani podruhé to nevyšlo. Soud znovu zamítl bilionovou odměnu pro Muska

Americký soud v pondělí již podruhé zamítl vyplacení rekordní odměny 55,8 miliardy dolarů (1,3 bilionu korun) řediteli automobilky Tesla Elonu Muskovi. Výrobce elektromobilů uzavřel smlouvu o odměně...

3. prosince 2024  6:21

Turín už z benzinového opojení vystřízlivěl. Město ukazuje, že to jde i bez aut

Jestliže je Detroit pro Američany synonymem automobilového průmyslu, pro Italy má podobný význam Turín. Toto 850tisícové město je již více než sto let domovem společnosti Fiat a stejně tak i národním...

3. prosince 2024

Politici se bojí říct, že plyn kvůli povolenkám citelně zdraží, říká šéf Centropolu

Premium

Nejnovější cenové rozhodnutí Energetického regulačního úřadu považuje Jiří Matoušek za dobrou zprávu. „I když došlo k mírnému navýšení regulované části, díky poklesu silové elektřiny spotřebitelé...

3. prosince 2024

Sexuální pracovnice v Belgii se domohly svých práv. Budou mít sick days i důchod

Belgické sexuální pracovnice získaly jako první na světě nárok na mateřské dávky, důchodové zabezpečení a sick days. Belgičtí zákonodárci již v květnu odhlasovali, že jim poskytnou stejnou ochranu...

2. prosince 2024

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kvůli milence se rozvádět nebudu, nejsem blázen, říká Simona Krainová

Nepije alkohol, nejí přílohy, běhá a posiluje. Karel Vágner šel do sebe. Zhubl už víc jak deset kilo. Jeho manželka...

Patrik Hartl odstupuje ze StarDance, vrátí se Lucie Vondráčková

Po důkladném zvážení a na doporučení lékařů se spisovatel Patrik Hartl rozhodl ukončit svoje účinkování v taneční...

Alena Zárybnická žije na čtyřech kolech. Obytňák využívá na práci i odpočinek

Česká meteoroložka a moderátorka Alena Zárybnická je doma ve Špindlerově Mlýně. Ke svému skromnému bydlení ve...

Profesionální společnice líčí strasti své práce, sexu je málo

Jade Blairová je profesionální společnicí. Muži si ji najímají, aby jim dělala společnost. Většina lidí si myslí, že...

Kolaps železniční dopravy na koridoru z Prahy na Moravu. Vlaky stály hodiny

Provoz na hlavním železničním koridoru v České Třebové v neděli večer zkolaboval. Způsobilo to poškození trakčního...